Базальна температура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Графік зміни температури тіла впродовж дня

Базальна температура, або БТ — найнижча температура, що досягається тілом під час відпочинку (зазвичай під час сну). Зазвичай вимірюється одразу після пробудження до будь-якої фізичної активності, хоча виміряна таким способом температура трохи вища за справжню базальну температуру тіла (див. малюнок). У жінок овуляція викликає підвищення базальної температури на 0,25 — 0,5° С, тому вимірювання базальної температури — один зі способів визначення дня овуляції[1]. Також збереження підвищеної БТ під час менструації з високою долею вірогідності свідчить про настання вагітності[2]. БТ зберігається підвищеною під час всього терміну вагітності.

Температурний метод[ред. | ред. код]

Графік БТ: менструаця розпочалася 1 дня, підйом між 14 та 18 днем свідчить про овуляцію. Пік 25 дня відбувся через більш пізнє вимірювання

Вимірювання базальної температури тіла — це тест функціональної діагностики, що дозволяє оцінити стан гормонального гомеостазу в організмі жінки і побічно дозволяє визначити фертильну фазу менструального циклу жінки.[3] Вимірювання БТ використовується для визначення днів утримання від статевого акту (біологічний метод контрацепції) за неможливості або небажання використання інших контрацептивних засобів (даний метод є малоефективним). Він був вперше розроблений англійським професором Маршаллом в 1953 році.

Базальну температуру слід вимірювати в прямій кишці щодня одразу ж після пробудження, не встаючи з ліжка, після мінімум 3-х годинного (бажано 6-ти годинного)безперервного сну. Існують інші прийоми вимірювання базальної температури: вагінальний і оральний, але вони не є стандартними.

Цей метод вимагає самодисципліни і відрегульованого режиму дня, оскільки температуру необхідно вимірювати приблизно в один і той же час. На температуру впливає безліч факторів фізичного і психологічного стану: недосипання, прийнятий напередодні алкоголь, кишкові розлади, стрес, статевий акт, хвороби. Тому прийнято будь-які відхилення від норми заносити в графу Позначки в нижній частині графіка.

Результати вимірювань заносять в спеціальну таблицю, за значеннями температури будують графік. Завдяки тому, що приблизно за добу до овуляції температура трохи знижується, а під час овуляції підвищується на 0,3 — 0,6 градуса і тримається на цьому рівні до закінчення циклу, на підставі отриманого графіка можна наочно судити про дату овуляції.

Особливо в комбінації з цервікальним температурним методом температурний є надійним методом контрацепції, за умови правильного використання, точного вимірювання температури в точний час, утримання від статевого акту без інших методів контрацепції з 1 дня менструального циклу до дня овуляції + 3 дні, та відсутності змін температури непов'язаних з овуляцією, таких як застуда (яка може наступити за декілька днів до овуляції, і створити хибний позитивний результат, що овуляція вже пройшла).[4] Теоретичний індекс Перля становить всього 0,3 (тобто теоретично метод ефективний майже так само, як гормональні контрацептиви).[джерело?] У режимі утримання 9 днів (від −6 до +3 дні від овуляції при регулярному циклі) індекс Перля, за даними різних авторів, становить 2 — 16.[джерело?]

Крім того, повна картина температурних змін тіла, зафіксована у вигляді графіка, також допомагає визначити відсутність овуляції і виявити гормональні розлади, зокрема недостатність другої фази циклу, а відтак і причину безпліддя.

Під час терапії жіночими статевими гормонами вимірюванння БТ показуватиме приблизно однакову температуру увпродовж всього циклу, оскільки температура буде обумовлена концентрацією гормононів, що найдійшла в організм із препаратами, а не власною робою яєчників[5].

Типи температурних кривих[ред. | ред. код]

I тип — підвищення температури в другу фазу циклу не менш ніж на 0,4 °C; наявне «предовуляторне» і «предменструальне» падіння температури. Тривалість підвищення температури 12-14 днів. Така крива типова для нормального двофазного менструального циклу;

II тип — наявний слабковиражений підйом температури (0,2-0,3 °C) у другу фазу. Така крива свідчить про естроген-прогестеронову недостатність;

III тип — температура підвищується незадовго перед менструацією і немає «передменструального» її падіння. Друга фаза коротша за 10 днів. Така крива характерна для двофазного менструального циклу з недостатністю другої фази;

IV тип — монотонна крива (немає змін протягом всього циклу). Така крива відзначається при ановуляторному циклі;

V тип — атипова (хаотична) температурна крива. Відзначаються великі розмахи температури, не вкладається ні в один з вищеописаних типів. Такий тип кривої може спостерігатися за вираженої естрогенної недостатності, а також може залежати від випадкових чинників.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]