Шийка матки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схематичне зображення жіночої статевої системи

Шийка матки (cervix uteri) — нижній сегмент матки. У центрі розташований канал шийки матки, один кінець якого відкривається в порожнину матки, а інший — у піхву.

Особливості будови[ред. | ред. код]

Акушерські песарії різної форми

У середньому шийка матки завдовжки 3-4 см. У шийки матки розрізняють піхвову частину (portio vaginalis cervicis, ectocervix), яку можна оглянути та надпіхвову (portio supravaginalis cervicis). Місце переходу шийки матки в її тіло звужене і називається перешийком матки (isthmus uteri). У місці з'єднання шийки матки з піхвою утворюються склепіння піхви (fornices vaginae). Розрізняють переднє склепіння (коротке), заднє (глибше) і два бічних.

Шийкою матки проходить цервікальний канал (canalis cervicis uteri, endocervix), що відкривається в порожнину піхви зовнішнім отвором чи зівом матки (orificium externum uteri, ostium uteri), у порожнину матки — внутрішнім отвором (orificium internum uteri).

Канал закупорено слизом, який у нормі непроникний ні для мікрооганізмів, ні для сперматозоїдів. Однак у середині менструального циклу слиз розріджується і стає проникним для сперматозоїдів. Сперматозоїди з піхви підіймаються каналом шийки та потрапляють в порожнину матки.

Під час вагітності шийка матки забезпечує виношування плода, її консистенція має бути щільною, а довжина сягати 4 см. Здебільшого такою шийка залишається до 37 тижня вагітності. У випадку раннього пом'якшення та укорочення шийки матки можливий розвиток істміко-цервікальної недостатності. Довжина і консистенція шийки матки спостерігаються в динаміці: виконується УЗД вагінальним датчиком (цервікометрія) та/або ручний огляд на кріслі. Якщо укорочення прогресує (довжина стає меншою за 25 мм) або через розм'якшення відбувається передчасне розкриття цервікального каналу чи внутрішнього вічка шийки матки встановлюється розвантажувальний акушерський песарій — силіконове/пластикове «кільце», що бере на себе частину навантаження та перешкоджає подальшому розкриттю шийки. На ранніх строках вагітності паралельно може призначатися підтримувальна гормональна терапія (препарати прогестерону), що бажано вводити per vaginam.

Під час пологів шийка матки розкривається (до 10 см), щоб каналом шийки пройшла голова дитини.

Поширені захворювання та патології[ред. | ред. код]

Серед патологічних станів жіночих статевих органів найбільше поширення мають захворювання шийки матки[1]. Серед них найпоширеніші:

Діагностика захворювань[ред. | ред. код]

Для огляду зовнішнього отвору шийки матки (а також верхніх відділів піхви) використовують кольпоскопію — обстеження за допомогою кольпоскопа. Ця діагностична процедура необхідна для виключення захворювань шийки матки, в тому числі й раку.

Також для діагностики раку шийки матки, починаючи від найбільш ранній стадій неоплазії, виконують зішкріб клітин за Папаніколау.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Захворювання шийки матки. Архів оригіналу за 16 грудень 2010. Процитовано 25 січень 2011. 
  2. Рак шийки матки: Загальна інформація

Посилання[ред. | ред. код]