Менструація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Менструа́ція (лат. menstruus — щомісячний), місячні — частина менструального циклу жіночого організму, відторгнення функціонального шару ендометрію, що супроводжується кровотечею.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Перша менструація (вона називається менархе) у більшості сучасних дівчаток буває у 11—15 років[1] (у середньому в 13 років і кілька місяців), помічено, що частіше вона буває в зимовий період. Вона є ознакою того, що основні зв'язки в системі регуляції жіночих статевих органів уже сформовані. Однак ця система далеко не завжди функціонує стійко, тому нерідко регулярний менструальний цикл встановлюється не відразу, у більшості дівчаток це відбувається протягом від півроку до півтора року.

Менархе не є ознакою статевої зрілості, а всього лише свідчить про настання другого етапу статевого дозрівання — остаточного дозрівання репродуктивної функції жіночого організму. Справжня статева зрілість передбачає не тільки здатність до зачаття, а й до виношування плоду, до народження дитини, її виходжування й вигодовування, а також і до її виховання. Саме з цієї причини дівчина визнається законом готовою до заміжжя лише у 18 років.

Звичайно менструації з'являються регулярно, через однакові проміжки часу, частіше — 28 днів, рідше — через 21 день або ж 30—32 дні. За спостереженнями гінекологів у 60% жінок спостерігається 28-денний цикл, у 28% —21-денний, у 10—15% — 30—35-денний. Тривалість менструацій в середньому 5—7 днів. За час кожної менструації буває приблизно 50—200 см³ кров'янистих виділень, при цьому самої крові втрачається лише 25—30 см³ (це значно менше, ніж вважали раніше), решта — секрет залоз, розміщених у слизовій оболонці матки. Менструальні виділення не зсідаються, оскільки, по-перше, кров значно розбавлена виділеннями залоз і, по-друге, в цих виділеннях містяться ферменти, які перешкоджають її зсіданню. Це важливо знати: виділення при нормальній менструації не повинні відходити згустками, наявність останніх — ознака маткової кровотечі, і в цьому випадку необхідно звернутися до лікаря-гінеколога.

Нормальна менструація не супроводжується хворобливими відчуттями, однак не вважається відхиленням від норми і наявність під час місячного невеликої важкості і легкої болісності внизу живота, деяке погіршення самопочуття.

Менструальний період триває в середньому близько 35 років: від менархе до 45—50-річного віку. Характер місячного не залишається постійним. Наприклад, він може змінюватися після пологів, з початком статевого життя, після аборту. В останньому випадку на якийсь час або постійно може змінюватися тривалість менструального циклу. Наприклад, він подовжується на 2—3 дні.

У всіх країнах сьогодні в середньому відзначається більш раннє настання менархе, що пов'язано із загальним прискоренням розвитку організму (акселерація). Однак це не означає, що в кожної дівчинки менархе повинно з'явитися обов'язково у 12—13 років; не вважається патологією і пізнішє її настання — у 15—17 років. Певне значення щодо цього мають сімейна схильність (наприклад, пізнє настання менархе у матері), особливості конституції (у повних дівчаток менархе звичайно буває раніше, у худорлявих, навпаки, пізніше середнього строку), а також матеріально-побутові умови (за спостереженнями зарубіжних гінекологів, у дівчаток з менш забезпечених верств суспільства менархе настає пізніше). Розвиток і становлення менструальної функції можуть затримуватись у зв'язку з посиленими заняттями спортом. Особливо це характерно для спортивної гімнастики, і, навпаки, цього не спостерігається при заняттях плаванням.

Менархе є ознакою настання важливого етапу в розвитку організму, а також розвитку власне репродуктивної функції. Тому кожна жінка повинна чітко пам'ятати точну дату настання менархе, строк, протягом якого місячне стало регулярним і встановився його постійний темп, а також особливості самопочуття в період, який безпосередньо передував менархе, і в період встановлення регулярного менструального циклу. Ця інформація може стати важливою для гінеколога в разі виникнення яких-небудь порушень репродуктивної функції.

Правила поведінки при менструації і особиста гігієна[ред.ред. код]

Для дотримання особистої гігієни дівчата і жінки застосовують прокладки та / або тампони. У європейських країнах, США та Канаді все більшої популярності як засоби індивідуальної гігієни знаходять менструальні чаші, які вважаються кориснішими для здоров'я жінки і менш згубними для навколишнього середовища, ніж традиційні засоби.

При менструаціях необхідно особливо ретельно дотримуватися правил гігієни (щоденний душ, підмивання 2-3 рази на день) у зв'язку з тим, що кров'янисті менструальні виділення є сприятливим середовищем для розмноження бактерій, у тому числі патогенних. Також не можна застосовувати фізичні навантаження, потрібен психічний спокій.

Медициною не рекомендуються повні занурення і ванни (як в прісній, так і солоній воді), для купання рекомендується користуватися душем. Строго протипоказані статеві стосунки через небезпеку інфікування; також алкоголь і гостра їжа, оскільки вони посилюють маткові кровотечі, завдяки припливу крові до органів черевної порожнини.

Меструальні розлади[ред.ред. код]

 1. Аменорея — відсутність місячних.
 2. Поліменорея — підвищена частота місячних.
 3. Опсоменорея — збільшення тривалості місячних.
 4. Альгоменорея — болісні місячні.

Менструація в міфології та ранній науці[ред.ред. код]

Міфологія майя пояснює походження менструації як покарання за порушення жінкою соціальних правил шлюбного союзу. За повір'ями майя, менструальна кров перетворюється в змій та комах, що використовуються в чорній магії, до тих пір поки допомогою її не відродиться місячна богиня[2].

У традиційному культі Непалу існує практика вшанування обраних маленьких дівчаток як втілень богині Теледжу, що передувала ще тринадцятому століттю. Згідно з легендою, богиня грала в кістки з правителем Непалу, поки той не образив її своїми хтивими поглядами. Ображена Теледжу присягнулася з тих пір ніколи не повертатися в країну, окрім як в образі молодої дівчини Кумарі. З цього часу існує культ шанування дівчаток Кумарі, живих втілень Теледжу, які вважаються такими до настання першої менструації, після якої богиня, нібито, покидає тіло. Важка хвороба, серйозна втрата крові внаслідок травми, і навіть сміх, також розцінюються як відхід богині, і є для дівчини причинами для повернення до звичайного життя[3].

Перші спроби науково обґрунтувати призначення місячних належать Томі Аквінському, котрий спирався на філософські судження Аристотеля. Тома вважав, що менструальна кров утворюється з перетравленої їжі, з неї в разі запліднення утворюється тіло дитини[4].

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Під час японсько-корейської війни 15921598 років корейський генерал Квак Чеу носив червоний одяг, пофарбований менструальною кров'ю незайманих дівчат[5]. Генерал вірив, що темна жіноча енергія їнь перетворювала його одяг у обладунок, недоступний для японської вогнепальної зброї — уособлення чоловічої енергії ян[5].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Мати й дитина : книжка для молодих батьків: Переклад з румунської / Еміл Кепрару, Герта Кепрару ; переклад Марина Солов'янова. - Київ : Веселка, 1994. - 462 с. - ISBN 5-301-01680-6 Сторінка 22.
 2. Braakhuis, H.E.M.(2005), Xbalanque’s Canoe. The Origin of Poison in Q’eqchi'-Mayan Hummingbird Myth, Anthropos 100: 175—185
 3. Kooij, K. R. Religion in Nepal. Brill Academic Publishers, 1978. ISBN 90-04-05827-3
 4. Делюмо, Жан (1994). Ужасы на Запае. Москва: Голос. с. 306. 
 5. а б Hawley, Samuel. The Imjin War: Japan's sixteenth-century invasion of Korea and attempt to conquer China. — Seoul: Royal Asiatic Society, Korea Branch , 2005. — р.271.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • (рос.) Основы эндокринологической гинекологии, — М., 1966.
 • (рос.) Е. И. Кватер «Гормональная диагностика и терапия в акушерстве и гинекологии», 3 издание, — М., 1967.