Музей історії євреїв Глухівщини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей історії євреїв Глухівщини
51°40′38″ пн. ш. 33°54′49″ сх. д. / 51.67722° пн. ш. 33.91361° сх. д. / 51.67722; 33.91361
Тип музей
Країна  Україна
Розташування Україна Україна:
Глухів, вул. Шевченка, 10
Адреса вул. Шевченка, 10, Глухів, Сумська область, Україна
Засновано 10 вересня 2003
Відкрито березень 2015
Фонд близько 2 тисяч експонатів
Директор Часницький Михайло Михайлович (засновник)
Музей історії євреїв Глухівщини. Карта розташування: Україна
Музей історії євреїв Глухівщини
Музей історії євреїв Глухівщини (Україна)
Мапа
Михайло Часницький в музеї історії євреїв Глухова у червні 2009 року

Музей історії євреїв Глухівщини — музей у Глухові на Сумщині, заснований на громадських засадах родиною Часницьких на базі єврейської громади «Хаверим» («Друзі»).

Історія

Заснування закладу

Музей історії євреїв Глухівщини було відкритий 10 вересня 2003 року. Його засновниками стало подружжя Часницьких, які в 1998 році були ініціаторами створення єврейського культурного товариства «Хаверім» у Глухові. Михайло Часницький став керівником цього музею[1].

У березні 2015 року музей став регіональним і відтоді висвітлює також історію єврейських громад Сум, Конотопа, Шостки, Кролевця, Бурині, Путивля Сумської області, а також Миргорода Полтавської області.

Оновлення музею

У березні 2015 року відбулось урочисте відкриття оновленого музею. Цьому сприяли спонсори із США та громадськість Глухова.

Музей було перенесено з приватного будинку по вулиці Паризької Комуни (нині Інтитутська) в центр міста в приміщення колишнього банку по вулиці Шевченка, 10. Також проведено ремонт кімнат для зберігання експозицій і оновлені самі експозиції.

У першій кімнаті відображені матеріали по темі «З чого починалася єврейська громадськість та її засновники», в другій — всі матеріали, присвячені довоєнним часам (євреї в релігії, освіті, торгівлі, відомі династії), а в третій — життя євреїв після Другої світової війни. Окрема експозиція відведена людям, які, ризикуючи своїм життям, рятували євреїв[2].

Колекція музею

Експозиція розміщена в трьох кімнатах і вміщує приблизно 2 тисячі експонатів, які знайомлять з історією євреїв на Глухівщині за період декількох сотень років, починаючи з часів Київської Русі й закінчуючи сучасним повсякденним життям єврейської громади.

В експозиції «Наша духовність» розміщена головна реліквія музею — сувої Тори 1870 року з Глухівської хоральної золотоверхої синагоги, указка для читання Тори (1890 р), а також молитовник 1869 року, присвячений трагедії 9 Ава — руйнуванню Ієрусалимського храму, Махзор (молитовник) на Рош-а-Шана 1907 року.

В експозиції «Голокост» міститься «Книга Скорботи України», а також земля з місць масового розстрілу євреїв та речі, знайдені під час розкопок братської могили на території концтабору Глухова.

Повсякденне життя показано в експозиціях «Життя громади» й «Так ми живемо». Тут зібрані імена всесвітньовідомих людей: художників Русакових і Савіних, письменників фантастів братів Стругацьких, а також М. Я. Воловика, засновника кібуца Кінерет у Ізраїлі Бенціона (Ісраелі) Чорноморського, письменника, педагога та цадика ХІХ ст. Лазаря Давидовича Цвейфеля, відомих в Ізраїлі журналістів Брейгіна та А.Гельмана.

В музеї відтворені міні-експозиції відомих родин: Завельських, Янпольських, Двоскіних, Дубровських, жіночої та чоловічої гімназій. Поруч показано козацько-старшинський рід єврейського походження — Марковичів.

В Глухові народився відомий у всьому світі астрофізик Йосип Самуїлович Шкловський. На честь 100-річчя з дня його народження музей разом з Глухівським національним педагогічним університетом імені О. П. Довженка провів Міжнародну науково-практичну конференцію у жовтні 2016 року. Також у музеї була відкрита спеціальна експозиція, присвячена земляку Й.Шкловському.

Музей демонструє внесок євреїв Сумщини у перемогу над нацизмом у Другої світової війни. Це: 8 Героїв Радянського Союзу: Каплунов Аркадій Львович і Рогачевський Георгій Олексійович (м. Глухів), Волкова Н. Т. і Цитовський Ю. Г. (м. Конотоп), Маркус Тетяна Йосипівна (Герой України) і Давиденко Констянтин Сергійович (Янпольський) (м. Ромни), Виноградов Г. А. (м. Кролевець), Герман І. М. (Лебединський район). Серед 255 євреїв ковпаківців 35 чоловік воювали у Глухівському партизанському загоні на чолі з П. Л. Кульбакою. Загинули — Мудрик, Хейфіц, Хотимський, Терський. Залишився живим з глухівчан тільки Й. Е. Давидов. П'ять Героїв Радянського Союзу звільняли Глухів: І. Д. Черняховський, Р. Ф. Лев, П. І. Товаровський, С. Б. Дрізовський, Л. М. Маргулян. Загинули у боях глухівчани по троє брати: Мурашковські та Поз, брати Ісаак і Ілля Раскіни.

Експозиція музею також містить матеріали про місцевих Праведників народів Світу — людей, які, ризикуючи життям, рятували євреїв. Це Гридіна Г. І., (Глухів), Гриценко Г. (Шостка), Тетера М. (Конотоп). Їх імена відзначені у Ієрусалимі у музеї Голокосту Яд Вашем.

Відвідувачі музею

У музеї побували гості з 11 країн світу: Ізраїля, Польщі, Угорщини, Канади, Іспанії, Німеччини, Швеції, Росії та Сполучених Штатів Америки, а також Австралії[3].

Див. також

Джерела та література

  • Памятники знаменитым евреям: Справочник под ред. И. С. Ряховской. — Франкфурт-на-Майне, 2008. — 384 с.
  • Еврейская Военная Энциклопедия. Издание второе, дополненное / И. М. Левитас. — К.: Издательство ПП «Золотые Ворота», 2014. — 664 с.

Посилання

Примітки