Cerdocyon thous

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лисиця крабоїд
Cerdocyon thous MG 9503.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Псовиді (Canoidea)
Родина: Псові (Canidae)
Рід: Cerdocyon
C. H. Smith, 1839
Вид: Лисиця крабоїд
Біноміальна назва
Cerdocyon thous
Linnaeus, 1766
Ареал виду Cerdocyon thous
Ареал виду Cerdocyon thous
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Cerdocyon thous
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cerdocyon thous
EOL logo.svg EOL: 328685
ITIS logo.svg ITIS: 183825
IUCN logo.svg МСОП: 4248
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9620
Fossilworks: 232946

Лисиця крабоїд[1] (Cerdocyon thous) — вид родини псових (Canidae), ряду хижих. Населяє савани та рідколісся північного сходу південної Америки. Діапазон поширення простягається від Колумбії та Венесуели на південь у Бразилію та Парагвай, Уругвай та північну Аргентину[2]. Є записи знаходження цієї лисиці на висоті 3000 м над рівнем моря[3].

Етимологія[ред. | ред. код]

Родове ім'я Cerdocyon утворене від грец. kerdo — «лисиця» і грец. cyon — «пес». Ім'я виду thous утворене грец. thoos — «шакал»[2].

Морфологія[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 600–700 мм, хвіст: 300 мм, вага: 5—8 кг.

Опис. Забарвлення різноманітне, але верхня частина тіла зазвичай має колір від сиво-коричневого до сірого, часто з жовтуватим відтінком, низ коричнувато-білий; вуха короткі, вохрові чи руді. Хвіст дуже довгий, пухнастий й або повністю чорний або з чорним кінчиком. Відносно короткі й кремезні ноги можуть бути рудувато-коричневими[4].

Поведінка[ред. | ред. код]

Веде в основному нічний спосіб життя. Під час сезону дощів використовує для притулку кущові зарості на підвищеннях. Під час сухого сезону займає низовини і проводить день в скупченнях сплутаної трави. Ці притулки з трави мають кілька входів, які використовуються повторно, і можуть служити лігвом для виховання потомства. Cerdocyon підкрадається накидається на дрібних хребетних і, очевидно, прислуховується до крабів в купині трави. Також їжею йому є комахи, фрукти, падло. Пов'язані пари утворюють міцний зв'язок і часто подорожують разом, але зазвичай не полюють спільно. Територія групи має розміри 5-10 км². Діапазони перекриваються деякою мірою, але регулярно, відмічаються сечею. Сусіди допускаються в сезон дощів, але в сухий сезон агресія збільшується[4].

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Вагітність триває 52-59 днів, народжується від трьох до шести малюків, які важать 120-60 грамів при народженні. Вони відкривають очі на 14 день, приступити до прийняття деякої твердої їжі на 30 день, повністю віднімають від молока приблизно на 90 день. Обоє батьків охороняють і приносять з собою їжу для молоді. Незалежність приходить на 5-6 місяць, а статева зрілість в близько 9 місяців. Один полонений Cerdocyon жив упродовж 11 років і 6 місяців[4].

Генетика[ред. | ред. код]

Диплоїдне число, 2n=74 хромосом, фундаментальне число, FN=110. Каріотип охоплює 36 метацентричних і субметацентричних і 38 аутоцентричних аутосом. X-хромосома не була ідентифікована[2].

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Серйозну загрозу для цього виду становлять захворювання, що передаються від домашніх собак. Вид не має прямої комерційної цінності як хутровий звір через непридатність хутра, яке є грубим і коротким, проте, шкурами іноді торгують. Нема ніякого конкретного захисного законодавства для даного виду в будь-якій країні, хоча полювання на об'єкти дикої природи офіційно заборонене в більшості країн. Зустрічається у великій кількості захищених і незахищених районів по всьому ареалу[3].

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 15 червня 2011. 
  2. а б в Annalisa Berta Cerdocyon thous / Mammalian Species No. 186, 1982, pp. 1-4
  3. а б Веб-сайт МСОП
  4. а б в Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world — JHU Press, 2005, p. 87