Псові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Псові
Вовк (підвид Canis lupus lycaon)
Вовк (підвид Canis lupus lycaon)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Псовиді (Canoidea)
Родина: Псові (Canidae)
роди
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 180594
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Canidae
Fossilworks: 41189 41189
Зміни кількості видів в різних підродинах родини Canidae упродовж 40 млн років

Псові, або собакові (Canidae) — родина ссавців ряду хижих підряду псовидих, багато видів якої удомашнили.

Морфологія[ред.ред. код]

Родина об'єднує типових хижих, як правило, середніх за розміром. Довжина тіла від 50 см (дрібні лисиці) до 160 см (вовк). Тулуб подовжений. Голова витягнута, вуха стоячі. На передніх лапах по 5 пальців, на задніх — по 4; тільки у гієноподібного собаки на передніх лапах їх 4; у домашніх собак на задніх лапах іноді буває по 5 пальців. Кігті тупі. Хутро густе, зазвичай пухнасте. Хвіст довгий, пухнастий. Забарвлення шерсті різноманітне: однотонне, крапчасте, плямисте, іноді дуже яскраве.

Зубна система[ред.ред. код]

У зв'язку з м'ясоїдним характером живлення, зубна система у псових різко вираженого ріжучого типу: сильно розвинені хижі зуби й ікла. У більшості видів налічується 42 зуби; у куонів («червоних вовків») відсутні останні нижні кутні зуби і загальне число зубів — 40, а у чагарникового собаки немає і задніх верхніх кутніх, так що у нього разом 38 зубів. А у лисиці великовухої в обох щелепах є по 4 кутніх зуба, і загальне число зубів досягає 48.

Біологія[ред.ред. код]

Представники родини псових поширені на всіх материках, за винятком Антарктиди і деяких океанічних островів. Мешкають в різноманітних ландшафтах; живуть і виводять потомство в норах або лігвах.

Ведуть одиночний, сімейний або груповий спосіб життя; останній характерний для хижаків, що активно переслідують великих копитних тварин. Більшість видів м'ясоїдні, але нерідко харчуються падаллю, комахами, рослинною їжею. Діяльні круглий рік, за винятком єнота уссурійського, який на зиму впадає у сплячку.

В більшості випадків моногамні, розмножуються 1 раз на рік, приносячи найчастіше 3-4 сліпих дитинчат, деякі до 13-16.

Головні роди[ред.ред. код]

Розрізняють не менше 13-15 родів, які поділяють на дві групи (триби): лисиць (Vulpini) та псів (Canini). У поданому нижче переліку цифрами вказано кількість сучасних (невимерлих) видів. В галереї вміщено по одному зображенню кожного роду.

Група лисиць (триба Лисиці)[ред.ред. код]

Група псів (триба Canini)[ред.ред. код]


Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


Література[ред.ред. код]