Hemigalus derbyanus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Hemigalus derbyanus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Віверові (Viverridae)
Рід: Hemigalus
Jourdan, 1837
Вид:
H. derbyanus
Біноміальна назва
Hemigalus derbyanus
Мапа поширення виду Hemigalus derbyanus
Синоніми

Hemigalus zebra Jourdan, 1837
Paradoxurus derbyanus Gray, 1837

Hemigalus derbyanus (цівета смугаста[1]) — ссавець родини Віверових (Viverridae). Тварина поширена у південно-східній Азії: Індонезія (Калімантан, Суматра), Малайзія (півострів Малайзія, Сабах, Саравак), М'янма, Таїланд. Вид був зареєстрований у первинному низовинному вологому лісі, а також у порушених середовищах проживання, у торф'яних болотяних лісах і плантаціях акації. На Борнео, виявлений на висотах до 1200 м[2].

Етимологія

[ред. | ред. код]

Високоповажний Едвард Сміт Стенлі, 13-й граф Дербі (англ. Edward Smith Stanley, 17751851), був пристрасним зоологом і колекціонером. Більшість зразків, зібраних ним зараз перебувають у музеї Ліверпуля. Він був президентом Товариства Ліннея і Лондонського зоологічного товариства протягом понад 20 років. [3]

Морфологія

[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 410–620 мм, довжина хвоста: 255–383 мм, вага: 1.75–3.0 кг[4].

Опис. Колір тіла, зазвичай від блідого буро-жовтого до золотисто-коричневого, низ блідіший, з різкими темно-коричневими або чорними смугами впоперек спини й темними поздовжніми смугами на шиї й обличчі. Деякі особини світло-сірі, в той час як інші можуть бути дуже червонуваті. Хвіст в основному темно-коричневий, смугастий лише біля основи. Ступні мають сильно вигнуті пазурі, які втягуватися, як у кішки[5].

Поведінка, життєвий цикл

[ред. | ред. код]

Веде нічний спосіб життя. Подорожує й харчується в основному на землі, але спить в норах, або у землі або на деревах. Поживою для нього є хробаки, комахи та інших дрібних тварини, як безхребетні, так і хребетні[5]. Полонені, втім любили їсти фрукти, не будували гнізда і маркували територію запахом. Полонена самиця в Вассенаарському зоопарку народила двох дитинчат, які важили 125 грамів при народженні, їх очі відкрились на 8–12 день, тверду їжу вони стали приймати приблизно на 70 день. Один Hemigalus derbyanus жив у неволі близько 18 років[4].

Генетика

[ред. | ред. код]

Каріотип характеризується диплоїдним числом, 2n=42.[6]

Загрози та охорона

[ред. | ред. код]

Втрату і деградацію середовища проживання можна вважати основними загрозами для цього виду. Полювання і торгівля, також є суттєвою загрозою. Захищений законом у Малайзії, Таїланді, Брунеї, Індонезії та в М'янмі. Проживає в багатьох природоохоронних областях по всьому ареалу[2].

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 5 червня 2011.
  2. а б Вебсайт [Архівовано 4 липня 2011 у Wayback Machine.] МСОП
  3. Bo Beolens, Michael Watkins, Michael Grayson The eponym dictionary of mammals – JHU Press, 2009, p. 107
  4. а б Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world — JHU Press, 2005, p. 198
  5. а б Charles M. Françis A field guide to the mammals of South-East Asia – New Holland Publishers, 2008, P. 292
  6. Stephen J. O'Brien, Joan C. Menninger, William G. Nash Atlas of mammalian chromosomes – John Wiley and Sons, 2006, p. xxiii