Monogatari

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошукуMonogatari
Bakemonogatari.jpg
Постер до аніме Bakemonogatari
(1-й та 2-й томи ранобе Monogatari)
物語
Жанрромантика, містика, детектив, комедія, авангард
Аудиторіяшьонен
Ранобе
АвторНісіо Ісін
ІлюстраторVofan
ВидавецьЯпонія Kodansha
Інші видавціСША Vertical
ЖурналKodansha Box
Період випуску10 серпня 2005 — дотепер
Кількість томів25
Телевізійний аніме-серіал
Bakemonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Період показу3 липня 2009 — 25 вересня 2009
Кількість серій12 + 3
Телевізійний аніме-серіал
Nisemonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
Період показу8 січня 2012 — 18 березня 2012
Кількість серій11
Телевізійний аніме-серіал
Nekomonogatari (Kuro)
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft, Aniplex
Дата виходу31 грудня 2013
Кількість серій4
Телевізійний аніме-серіал
Monogatari Series: Second Season
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Період показу7 липня 2013 — 29 грудня 2013
Кількість серій26
Телевізійний аніме-серіал
Hanamonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Дата виходу16 липня 2014
Кількість серій5
Телевізійний аніме-серіал
Tsukimonogatari: Yotsugi Doll
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Дата виходу31 грудня 2014
Кількість серій4
Телевізійний аніме-серіал
Owarimonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Кількість серій19 грудня 2015 (Список серій)
Аніме-фільм
Kizumonogatari I Tekketsu-hen
РежисерАкіюкі Сімбо
СценаристАцухіро Івакамі
СтудіяЯпонія Shaft
Дата виходу8 січня 2016
Тривалість64 хвилини
Телевізійний аніме-серіал
Koyomimonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Період показу10 січня 2016 — 27 березня 2016
Кількість серій12
Аніме-фільм
Kizumonogatari II Nekketsu-hen
РежисерАкіюкі Сімбо
СценаристАцухіро Івакамі
СтудіяЯпонія Shaft
Дата виходу19 серпня 2016
Тривалість69 хвилин
Аніме-фільм
Kizumonogatari III Reiketsu-hen
РежисерАкіюкі Сімбо
СценаристАцухіро Івакамі
СтудіяЯпонія Shaft
Дата виходу6 січня 2017
Тривалість84 хвилини
Телевізійний аніме-серіал
Owarimonogatari II
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Період показу12 серпня 2017 — 13 серпня 2017
Кількість серій7
Манґа
АвторНісіо Ісін
ВидавецьЯпонія Kodansha
Інші видавціРосія XL Media
АудиторіяСейнен
ЖурналWeekly Shonen Magazine
Період випуску14 березня 2018 — дотепер
Телевізійний аніме-серіал
Zoku Owarimonogatari
РежисерАкіюкі Сімбо
СтудіяЯпонія Shaft
МережаЯпонія Tokyo MX
Період показу18 травня 2019 — 22 липня 2019
Кількість серій6

Monogatari (яп. 物語 укр. «Історії») — серія японських ранобе, написана Нішіо Ішіном та проілюстрована тайванським ілюстратором Vofan. Серія публікується видавництвом Kodansha під імпринтом Kodansha Box. Прем'єрний показ аніме-адаптації першого і другого томів роману від студії Shaft відбувся 3 липня 2009 року на телеканалі «Tokyo MX TV».

Назву першого тому серії можна перекласти українською мовою як «Історії чудовиськ». Бакемоноґатарі складено зі слів «бакемоно» (яп. 化物, «той, що змінюється», «перевертень», «чудовисько, що прийняло людську подобу») та «моноґатарі» (яп. 物語, «розповідь»).

Сюжет[ред. | ред. код]

Сюжет розповідає про Койомі Арараґі, колишнього вампіра та учня старшої школи. Одного разу, коли юнак йшов по сходах у школі, на нього звідкись зверху впала його сором'язлива, але красива однокласниця Хітаґі Сендзьоґахара. Арараґі, інстинктивно напружившись, приготувався прийняти на руки чималу вагу, і, з подивом виявив, що дівчина, в порушення всіх законів фізики практично невагома. Незабаром він познайомився з різким характером Хітаґі, яка не хотіла, щоб її дивний секрет був комусь відомий. Незважаючи на образи і погрози з її боку, Арараґі знайомить її зі своїм другом, Меме Осика, який не так давно допоміг йому перетворитися з вампіра знову в людину. Кожна глава першої книги серії присвячена автором окремій героїні, якій Арараґі, людина легковажна але аж ніяк не байдужий, намагається допомогти вирішити проблеми надприродного походження . Зовнішній вигляд кожної героїні вказує ознаки, що символізують ці проблеми: у Хітаґі Сендзьоґахари — степлер, що нагадує клешню краба (історія «Краб Хітаґі»), у Майой Хатікудзі — великий шкільний рюкзак схожий на мушлю равлика (історія «Равлик Майой»), безформна куртка і кепка, які носить Надеко Сенґоку — відлогу і голову змії (історія «Змія Надеко»); шпильки у вигляді котячих мордочок на косах Цубаси Ханекави (історія «Кішка Цубаса»). Другий, ретроспективний том серії цілком присвячений головному герою, його перетворенню в вампіра і знайомству з Меме Осіно; третій — молодшим сестрам Койомі, Карен і Цукіхі; четвертий і п'ятий — продовжують сюжетні лінії Майой Хатікудзі і Цубаси Ханекави.

Персонажі[ред. | ред. код]

Койомі Арараґі[ред. | ред. код]

Основний персонаж роману — учень випускного класу старшої школи. За власним твердженням не має особливих успіхів у шкільних дисциплінах (за винятком математики). Під час весняних канікул (подія передує першому тому роману) зазнав нападу вампіра і сам став одним з них. Хоча Арараґі за допомогою Меме Ошіно зміг повернути собі людську подобу, у нього збереглися деякі властивості притаманні вампірам — він прекрасно бачить у темряві, його очі стають червоними коли він сердиться, його рани заживають з величезною швидкістю не залишаючи сліду. Подія, що відбулася під час весняних канікул наклала на нього глибокий відбиток — він вважає неможливим для себе відвернутися від людини, яка потрапила у біду, дізнавшись про проблему Хітаґі Сенджьоґахари, він зробив все можливе щоб допомогти їй, попри те, що вона зовсім не просила про допомогу і навіть погрожувала йому розправою. У фіналі глави Хітаґі зізнається йому в коханні і вони починають зустрічатися.

Сейю — Хіросі Камія

Хітаґі Сенджьоґахара[ред. | ред. код]

Однокласниця Арараґі, красива дівчина зі «слабким здоров'ям». Всі три роки старшої школи провчилася з Арараґі в одному класі не обмінявшись з ним жодним словом (як втім, і ні з ким іншим зі своїх однокласників). Під час канікул між середньою і старшою школою зустріла таємничого краба, який, за її твердженням вкрав у неї масу її тіла. В результаті Хітаґі Сенджьоґахара, дівчина з нормальними габаритами, стала важити всього п'ять кілограм. Після цього вона стала уникати будь-яких фізичних контактів, кинула спорт (у середній школі Хітаґі була зіркою легкоатлетичної команди). Дівчина обожнює говорити образливим тоном, наче намагаючись вивести з себе терплячого Арараґі (свого єдиного співрозмовника). Хітаґі володіє дивною здатністю ніби з повітря витягати різноманітні канцелярські приналежності і використовувати їх як зброю. Цілком серйозно називає себе цундере і намагається повністю відповідати цьому аніме-архетипу. Після «зцілення» поступово перетворюється на життєрадісну дівчину якою вона була до «хвороби». У розділі «Равлик Майой» починає зустрічатися з Арараґі. Любить жартувати над ним і ставити його в незручне становище.

Сейю — Тіва Сайто

Майой Хачікуджі[ред. | ред. код]

Головна героїня розділу «Равлик Майой»— учениця п'ятого класу початкової школи. Після розлучення батьків іде у свій старий будинок, щоб привітати маму з Днем матері і гине в автомобільній катастрофі. З тих пір її привид безуспішно намагається знайти дорогу додому. За сюжетом роману Майой можуть побачити тільки ті, хто сам не хоче повертатися в свій будинок. В черговий День Матері Арараґі посварився зі своїми рідними і попрямувавши в парк зустрів там Майой. Після декількох безуспішних спроб Койомі і випадково зустрінута ним шляхом Хітаґі, зуміли довести її до місця, де колись стояв будинок її матері. Після цього дівчинка стала вільним «блукаючим духом» і Арараґі став постійно зустрічати її біля свого будинку: "якщо ти мене бачиш, можна я тут поблукаю?"Вона любить жарти, а найбільше перекручувати прізвище Арараґі на різні лади.

Сейю — Емірі Като

Суруґа Камбару[ред. | ред. код]

Головна героїня глави «Мавпа Суруґа», на один рік молодша від Арарґі та Хітаґі, вчиться з ними в одній школі. Зірка шкільної баскетбольної команди, була знайома з Хітаґі ще з середньої школі. Поступивши в старшу школу, вона дізналася про таємницю Хітаґі і намагалася допомогти їй, але та, як і у випадку з Арараґі відкинула її спроби. Дізнавшись про те, що Хітаґі і Арарагі почали зустрічатися, починає його переслідувати і одного разу оголошує Койомі, що є лесбійкою, фетишисткою, і заявляє що давно закохана в Хітаґі і не збирається йому поступатися. У спадок від матері Камбару дістався магічний амулет — «мавпяча лапа», який виконує три бажання власника. Вона використовувала артефакт, щоб дістати Хітаґі, спробувавши вбити «розлучника», тобто Арараґі, але їй це не вдалося. Після того, як Меме Ошіно роз'яснив дівчині, що «мавпяча лапа» насправді є рукою Диявола Рейні і за виконання бажання їй доведеться заплатити власною душею, Койомі і Хітаґі вдалося врятувати Камбару від прокляття.

Сейю — Міюкі Савашіро

Надеко Сенґоку[ред. | ред. код]

Головна героїня глави «Змія Надеко»- учениця середньої школи, колишня подруга однієї із сестер Арараґі і добре з ним знайома. Ревнива однокласниця наклала на неї прокляття, яке зовсім випадково виявилося справжнім і ледь не вбило Надеко, якби не допомога Арараґі. З дитячих літ Надеко закохана в Койомі та, називає його «братиком».

Сейю — Кана Ханадзава

Цубаса Ханекава[ред. | ред. код]

Головна героїня глави «Кішка Цубаса»- однокласниця Арараґі і староста його класу. За видатні якості Арараґі з деякою іронією, називає її «старостою всіх старост». Цубаса є найкращою за успішністю ученицею школи. Вона стала одержима духом бакенеко, кішки-перевертня. Арараґі вважав, що причиною перетворення Ханекави були її сімейні проблеми. За допомогою Койомі та Шінобу Ошіно духа вдалося вигнати, однак це не вирішило проблему— через постійні сімейні сварки напередодні шкільного фестивалю дух бакенеко знову опанував над Цубасою. В кінці серіалу розкривається таємниця: виявилося, що причиною стресу є не сімейні негараздах, а в тому, що Ханекава закохана в Арараґі.

Сейю — Юі Хоріе

Меме Ошіно[ред. | ред. код]

Так чи інакше, Меме є дійовою особою всіх глав. Чоловік років 30-35, живе в будинку покинутої школи. Арарагі називає його «психоделічний алоха-хлопець». Будучи фахівцем з екзорцизму та інших паранормальних явищ допомагає Арараґі вирішувати його і чужі проблеми, хоча і далеко не безкоштовно.

Сейю — Такахіро Сакурай

Шінобу Ошіно[ред. | ред. код]

На вигляд дівчинка років 8-10. Неповноцінний вампір, яку врятував Арараґі. Колись Шінобу була могутнім вампіром, який і перетворив Арараґі у свого підлеглого. Дівчинка жила разом з Меме Ошіно в покинутій старшій школі до кінця подій 2-го тому, після подій глави «Кішка Цубаса» вона «переселилася» в тінь Арараґі. Обожнює пончики.

Сейю — Ая Хірано

Медіа[ред. | ред. код]

Ранобе[ред. | ред. код]

Серія Monogatari була розпочата Нісіо Ісіном як серія оповідань для журналу Mephisto. Згодом до вже написаних розповідей було додано кілька нових, після чого вони були опубліковані в двотомному ранобе Bakemonogatari, випущеному видавництвом Kodansha 1 листопада 2006 та містили п'ять оповідань. У 2008 році серія була продовжена публікацією розповіді - приквел а (епізод нульовий) «Вампір Койомі» в журналі Pandora, а потім і у вигляді окремого тому під назвою Kizumonogatari. Пізніше випущено продовження серії - Nisemonogatari, двотомну лайт-новелу, що є прямим продовженням Bakemonogatari та містить шосту та сьому за рахунком розповіді. У 2010 опублікований ще один приквел - Nekomonogatari з підзаголовком Kuro (яп. , «чорний»), хронологічно йде після Kizumonogatari та перед Bakemonogatari.

Всі п'ять сюжетних ліній з Bakemonogatari були продовжені й докладніше розкриті в другому сезоні ранобе - другий том Nekomonogatari з підзаголовком Shiro (яп. , «білий»). Ця серія ранобе була опублікована з жовтня 2010 року по грудень 2011 року.

Третій сезон ранобе, який розкриває сюжетні лінії персонажів, які грають в попередніх томах другорядні ролі. Серія почалася з виходом 26 вересня 2012 року ранобе Tsukimonogatari, присвяченого персонажу Йоцугі Ононокі. До вересня 2014 року було опубліковане 6 томів ранобе -

Незважаючи на те, що третій сезон називався фінальним та Zoku-Owarimonogatari був останнім томом серії, на останній його сторінці знаходився анонс наступного тому під назвою Tsugimonogatari (яп. 接 物語 Цугімоногатарі). Також в анонсі було зазначено назву четвертого сезону.

Незважаючи на те, що спочатку було оголошено назву Tsugimonogatari, 5 жовтня 2015 року вийшов 19 тому ранобе під назвою Orokamonogatari (яп. 愚 物語 Орокамоногатарі), а сезон отримав назву Off Season («  міжсезоння»).

У день виходу останнього тому четвертого сезону серії був анонсований наступний том Shinobumonogatari, що відкриває п'ятий сезон під назвою Monster Season («Сезон монстрів»).

Короткі історії[ред. | ред. код]

27 жовтня 2010 випущено видання під назвою Bakemonogatari Anime Complete Guidebook (яп. 化 物語 ア ニ メ コ ン プ リ ー ト ガ イ ド ブ ッ ク), в якому було опубліковано 5 коротких історій:

Hitagi Buffet (яп. ひ た ぎ ブ ッ フ ェ Хітагі Буффе, Буфет Хітагі)
Mayoi Room (яп. ま よ い ル ー ム Маёй Ру: му, Кімната Майой)
Suruga Court (яп. す る が コ ー ト Суруга Ко:то, Майданчик Суруги)
Nadeko Pool (яп. な で こ プ ー ル Надеко Пу: ру, Басейн Надеко)
Tsubasa Song (яп. つ ば さ ソ ン グ Цубаса Сонгу, Пісня Цубаси)

27 вересня 2012 року випущено Nisemonogatari Anime Complete Guidebook (яп. 偽 物語 ア ニ メ コ ン プ リ ー ト ガ イ ド ブ ッ ク). До його складу увійшли чотири короткі історії:

Hitagi Neck (яп. ひ た ぎ ネ ッ ク Хітагі Некку, Шия Хітагі)
Karen Arm-leg (яп. か れ ん ア ー ム レ ッ グ Карен А:муреггу, Кінцівки Карен)
Tsukihi Eternal (яп. つ き ひ エ タ ー ナ ル Цукіхі Ця:нару, Вічність Цукіхі)
Shinobu House (яп. し の ぶ ハ ウ ス Сінобу Хаусу , Будинок Шінобу)

Також шість коротких історій були опубліковані в газеті Yomiuri Shimbun:

Tsubasa Board (яп. つ ば さ ボ ー ド Цубаса Бо:до , Дошка Цубаси) (6 липня 2013)
Mayoi Castle (яп. ま よ い キ ャ ッ ス ル Маёй Кяссуру, Замок Майой) (17 серпня 2013)
Nadeko Mirror (яп. な で こ ミ ラ ー Надеко Міру: , Дзеркало Надеко) (21 вересня 2013)
Shinobu Science (яп. し の ぶ サ イ エ ン ス Синобу Сайенсу, Наука Шінобу) (26 жовтня 2013)
Hitagi Salamander (яп. ひ た ぎ サ ラ マ ン ダ ー Хітагі Сараманда, Саламандра Хітагі) (23 листопада 2013)
Suruga Neat (яп. す る が ニ ー ト Суруга Ні:то, Охайність Суруги) (16 серпня 2014 року)

Як бонус до DVD та Blu-ray видання Onimonogatari 23 квітня і 28 травня 2014 роки (перший та другий диски відповідно) було випущено ще 3 короткі історії:

Suruga Palace (яп. す る が パ レ ス Суруга парас, Палац Суруги) (диск 1)
Yotsugi Future (яп. よ つ ぎ フ ュ ー チ ャ ー Йоцугі Фю:тя, Майбутнє Йоцугі) (диск 2)
Ōgi Travel (яп. お う ぎ ト ラ ベ ル О:гі Тораберу, Подорож Огі) (диск 2)

12 вересня 2013 випущено додаток до Bakemonogatari під назвою Bakemonogatari [Introduction] (яп. 化 物語 [入門 編] Бакемоногатарі Ню: мон Хен). У ньому опублікована одна коротка історія:

Hitagi Coin (яп. ひ た ぎ コ イ ン Хітагі Коін, Монета Хітагі)

21 листопада 2013 року в складі Bakemonogatari Premium Item Box (яп. 「化 物語」 Premium ア イ テ ム BOX) випущена одна коротка історія:

Hitagi Figure (яп. ひ た ぎ フ ィ ギ ュ ア Хітагі Фігюа, Фігура Хітагі)

18 вересня 2014 року в складі 6 тому Anime Monogatari Series: Heroine Book (яп. ア ニ メ <物語> シ リ ー ズ ヒ ロ イ ン 本) випущена ще одна коротка історія:

Rōka God (яп. ろ う か ゴ ッ ド Ро:ка Годда, Бог Фатуму)

21 листопада 2014 року в складі Nisemonogatari Premium Item Box (яп. 「偽 物語」 Premium ア イ テ ム BOX) випущена одна коротка історія:

Shinobu Figure (яп. し の ぶ フ ィ ギ ュ ア Синобу Фігюа, Фігура Шінобу)

Ігри[ред. | ред. код]

Гра в жанрі візуального роману Bakemonogatari Portable (яп. 化 物語 ポ ー タ ブ ル) розроблена студією Bandai Namco Games та випущена на PlayStation Portable 23 серпня 2012 року.

Популярність та нагороди[ред. | ред. код]

Популярність[ред. | ред. код]

Реліз Bakemonogatari на DVD і Blu-ray відбувався з вересня 2009 по лютий 2010 року. Кожен, том виходив та займав лідуючі позиції з продажу в Японії, а другий, третій та п'ятий томи ставали найбільш продаваними аніме на DVD, реалізувавши менш ніж за тиждень більше 18 тисяч дисків. Всього до 2012 року було продано в сумі понад 1 мільйон копій DVD і Blu-ray дисків Bakemonogatari і Nisemonogatari.

За даними Anime News Network на початок лютого 2014 року Bakemonogatari займає 97 місце в списку найбільш переглядуваємого аніме за весь час.

Також велику популярність придбали супутні товари, присвячені аніме. Компанія Good Smile Company, що займається випуском масштабних моделей персонажів, випускає моделі Figma за серією Monogatari.

Нагороди[ред. | ред. код]

Серія лайт-новел посіла шосте місце в путівнику Kono Light Novel ga Sugoi! за 2009 рік від видавництва Takarajimasha . У 2010 році в цьому ж рейтингу зайняла друге місце. У списку кращих жіночих персонажів лайт-новел того ж видання Хітагі Сендзёгахара зайняла 7 місце в 2008 році, 7 місце в 2009 та 7 місце в 2012. В аналогічному рейтингу чоловічих персонажів Койомі Арараґі займав 6 місце в 2009 році, 2 місце в 2010, 7 місце в 2011, 3 місце в 2012 і 6 місце в 2013.

Аніме-адаптація стала володарем призу глядацьких симпатій на другому щорічному конкурсі DEG Japan Awards серед Blu-ray - релізів в 2010 році .

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]