Rickettsia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Rickettsia
Передбачувана ультраструктура бактерій з роду Rickettsia.
Передбачувана ультраструктура бактерій з роду Rickettsia.
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Proteobacteria
Клас: Alpha Proteobacteria
Ряд: Rickettsiales
Родина: Rickettsiaceae
Рід: Rickettsia
da Rocha-Lima, 1916
Species

більш ніж 100 видів, у тому числі

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rickettsia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rickettsia
EOL logo.svg EOL: 97609
ITIS logo.svg ITIS: 957982
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 780

Rickettsia (укр. Рике́тсія) — рід нерухомих, грам-негативних, не формуючих спори, надзвичайно плеоморфних бактерій з родини Rickettsiaceae, що можуть мати форму коків (близько 0,1 μм у діаметрі), паличок (1-4 μм завдовжки) або ниток (близько 10 μм завдовжки). Rickettsia — облігатні внутрішньоклітинні паразити, тобто їх зростання відбувається в межах цитоплазми еукаріотичних клітин-хазяїв (зазвичай епітеліальних клітин)[1]. Через це представники роду Rickettsia не можуть зростати на штучних поживних середовищах, які використовують для культивації інших бактерій. Подібно до вірусів, вони ростуть тільки в живих клітинах, тому їх вирощують або в культурах тканин, або ембріонних клітин (зазвичай, використовують курячі ембріони). У минулому рикетсій розцінювали як особливих мікроорганізімв, що розміщені десь між вірусами і справжніми бактеріями. Більшість представників рикетсій сприйнятливі до антибіотиків групи тетрацикліну, зокрема, до доксицикліну.

Види Rickettsia переносять комахи — кліщі, блохи і воші. Представники роду Rickettsia спричинюють такі інфекційні хвороби, як епідемічний висипний тиф і хвороба Брілла—Цінссера, везикульозний рикетсіоз, марсельську гарячку, висипний тиф Скелястих Гір і ендемічний висипний тиф у людей. Вони також пов'язані з рядом хвороб рослин. Назву Rickettsia часто використовують для будь-якого представника Rickettsiales. Вважають, що вони є найближчими живими родичами бактерій, від яких походить органела мітохондрія, присутня в більшості еукаріотичних клітин.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Walker DH (1996). Rickettsiae. In: Barron's Medical Microbiology (Barron S et al, eds.) (вид. 4th ed.). Univ of Texas Medical Branch. (via NCBI Bookshelf) ISBN 0-9631172-1-1.