Rickettsia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Rickettsia
Rickettsia prowazekii.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Proteobacteria
Клас: Alpha Proteobacteria
Ряд: Rickettsiales
Родина: Rickettsiaceae
Рід: Rickettsia
da Rocha-Lima, 1916
Species
більш ніж 100 видів, у тому числі
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 780
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rickettsia

Rickettsiaрід нерухомих, грам-негативних, не формуючих спори, надзвичайно плеоморфних бактерії, що можуть мати форму коків (біля 0,1 μм у діаметрі), паличок (1-4 μм завдовжки) або ниток (біля 10 μм завдовжки). Rickettsia — облігатні внутрішньоклітинні паразити, тобто для росту залежать від находження в межах цитоплазми еукаріотичних клітин-хазяїв (зазвичай епітеліальних клітин) [1]. Через це Rickettsia не може жити в штучних оточеннях і вирощується або в культурах тканин, або ембріонних клітин (зазвичай, використовуються курячі ембріони). У минулому вони розцінювалися як окремі мікроорганізми, розміщені десь між вірусами і справжніми бактеріями. Більшість представників Rickettsia сприйнятливі до антибіотиків групи тетрацикліну.

Види Rickettsia переносяться як паразити багатьма кліщами, блохами і вошами, та спричиняють зокрема такі хвороби як епідемічний висипний тиф та хвороба Брілла-Цінссера, везикульозний рикетсіоз, марсельська гарячка, висипний тиф Скелястих Гір і ендемічний висипний тиф у людей. Вони також пов'язані з рядом хвороб рослин. Подібно до вірусів, вони ростуть тільки в живих клітинах. Назва Rickettsia часто використовується для будь-якого представника Rickettsiales. Вважається, що вони є найближчими живими родичами бактерій, від яких походить органела мітохондрія, присутня в більшості еукаріотичних клітин.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Walker DH (1996). Rickettsiae. In: Barron's Medical Microbiology (Barron S et al, eds.) (вид. 4th ed.). Univ of Texas Medical Branch. (via NCBI Bookshelf) ISBN 0-9631172-1-1.