Stop Online Piracy Act

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Stop Online Piracy Act (SOPA або H.R. 3261) — законопроєкт, внесений в Палату представників в США 26 жовтня 2011 року Ламаром Смітом і групою з 12 співавторів. Законопроєкт розширював можливості американських правоохоронних органів і правовласників у боротьбі з нелегальним контентом в Інтернеті, торгівлею захищеної авторським правом інтелектуальною власністю і контрафактом.

Законопроєкт зустрів масовану опозицію та протести, і 20 січня 2012 голова юридичного комітету Конгресу США Сміт оголосив, що роботу над законопроєктом відкладено на невизначений час.

Конгресмен США Ламар Сміт, який вніс законопроєкт на розгляд.

Сутність проєкту[ред. | ред. код]

Згідно з законопроєктом, будь-який учасник діяльності в мережі Інтернет — починаючи з провайдерів, пошукових систем і навіть рекламодавців, — зобов'язаний фактично за будь-яким зверненням правовласника припинити надання послуг ресурсу, звинувачуваному в піратстві, і припинити з ним будь-яку взаємодію (наприклад, закрити канал оплати контенту, призупинити рекламний контракт, обмежити дію платіжної системи, виключити сайт з пошукової видачі, видалити посилання на сайт, повністю заблокувати сайт для відвідування, заборонити платіжним системам (як-от PayPal, Visa тощо) проводити платежі на користь сервісів і так далі), інакше будь-який з прямих і непрямих контрагентів звинувачуваного сайту буде розцінюватися як його співучасник[1].

Законопроєкт оголошував кримінальним злочином несанкціоване потокове мовлення або інше поширення захищеного авторським правом контенту з встановленням винному максимального покарання у вигляді тюремного ув'язнення на термін до 5 років (при встановленні факту розповсюдження хоча б 10 музичних або відеозаписів за 6 місяців). При цьому імунітет від судового переслідування отримували всі інтернет-компанії, які добровільно і за власною ініціативою вжили будь-яких заходів проти інтернет-сервісів, що поширюють захищений контент, при одночасному прийнятті цими компаніями відповідальності за шкоду, завдану ними власникам сайтів, які звинувачувалися в нелегальному поширенні контенту і довели свою невинність.

Прихильники законопроєкту заявляли, що він необхідний для збереження прибутків організацій, робочих місць та захисту інтелектуальної власності у відповідних галузях (фільми, музика, програмне забезпечення тощо); особливо наголошувалося, що він допоможе ефективно боротися з сервісами, розташованими за межами США, поза їх юрисдикцією.

Противники SOPA вважали, що законопроєкт порушує Першу поправку до Конституції США (як закон, що обмежує свободу слова та друку), запроваджує цензуру в Інтернеті, обмежує можливості розвитку Інтернету.

16 листопада та 15 грудня 2011 року Юридичний комітет Палати представників провів слухання з SOPA. Комітет планував продовжити дискусію, коли Конгрес повернеться зі своїх зимових канікул.

Підтримка[ред. | ред. код]

Stop Online Piracy Act було запропоновано членом Палати представників від штату Техас Ламаром Смітом у співавторстві з кількома іншими конгресменами (станом на 16 січня 2012 у цього акту був 31 спонсор).[2] Список організацій, що підтримували законопроєкт, налічував 142 компанії[note 1].

Противники SOPA[ред. | ред. код]

16 листопада 2011 року Tumblr, Mozilla, Techdirt, Center for Democracy and Technology і багато інших інтернет-компаній взяли участь в Американському дні цензури, протестуючи проти SOPA[5].

Внаслідок підтримки SOPA доменним реєстратором Go Daddy Фонд Вікімедіа ухвалив рішення про зміну провайдера послуг делегування своїх доменів, про відповідне рішення у своєму твітері оголосив Джиммі Вейлз[6]. Дане рішення було прийнято в рамках масштабної акції, що почалася 22 грудня з обговорення в соціальній мережі reddit[7]; на 25 грудня реєстратор втратив 16 191 домен через бойкот противників законопроєкту[8]. 26 грудня була запущена пошукова бомба, метою якої було - знизити позицію GoDaddy як доменного реєстратора в пошуковій видачі[9]. 23 грудня топ-менеджмент GoDaddy оголосив про відмову від підтримки законопроєкту[10][11].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Игорь Щёголєв (16 грудня 2011). Мыльная опера про виртуальных пиратов. Нельзя допустить принятия SOPA! (російською) . Частный Корреспондент. Архів оригіналу за 9 січня 2012. Процитовано 3 січня 2012.
 2. Bill H.R.3261 [Архівовано 16 березня 2012 у Wayback Machine.]; GovTrack.us; November 4, 2011
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 19 січня 2012. Процитовано 18 січня 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 4. Евгений Касперский (5 грудня 2011). Полная SOPA. | Nota Bene (російською) . Архів оригіналу за 25 травня 2012. Процитовано 13 січня 2012.
 5. 'American Censorship Day' Makes an Online Statement: The Ticker. Архів оригіналу за 29 жовтня 2013. Процитовано 18 січня 2012.
 6. Wales, Jimmy. Jimmy Wales Twitter post. Архів оригіналу за 3 листопада 2016. Процитовано 24 грудня 2011.
 7. GoDaddy supports SOPA, I'm transferring 51 domains & suggesting a move your domain day. Архів оригіналу за 6 вересня 2012. Процитовано 22 грудня 2011.
 8. Godaddy Loses Domains.. This time for real. activepolitic.com. Архів оригіналу за 8 липня 2012. Процитовано 18 січня 2012.
 9. Kohr, Robert «A better way to fight SOPA» [Архівовано 20 лютого 2012 у Wayback Machine.]
 10. Lowensohn, Josh (23 грудня 2011). Go Daddy spanks SOPA, yanks support. CNET News. Архів оригіналу за 28 лютого 2012.
 11. Go Daddy No Longer Supports SOPA. Go Daddy. Архів оригіналу за 28 лютого 2012. Процитовано 23 грудня 2011.

Посилання[ред. | ред. код]

Wikinews
Wikinews
Вікіновини мають подію, пов'язану з цією статтею: