VPN

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

VPN (скорочення від англ. virtual private network — віртуальна приватна мережа) — узагальнена назва технологій, які дозволяють створювати віртуальні захищені мережі поверх інших мереж із меншим рівнем довіри. VPN-тунель, який створюється між двома вузлами, дозволяє приєднаному пристрою чи користувачу бути повноцінним учасником віддаленої мережі і користуватись її сервісами — внутрішніми сайтами, базами, принтерами, політиками виходу в Інтернет. Безпека передавання інформації через загальнодоступні мережі реалізована за допомогою шифрування, внаслідок чого створюється закритий для сторонніх канал обміну інформацією. Технологія VPN дозволяє об'єднати декілька географічно віддалених мереж (або окремих клієнтів) в єдину мережу з використанням для зв'язку між ними непідконтрольних каналів. Багато провайдерів пропонують свої послуги як з організації VPN-мереж для бізнес-клієнтів, так і для виходу в мережу Інтернет. VPN є клієнт-серверною технологією.

Прикладом створення віртуальної мережі використовується інкапсуляція протоколу PPP в будь-який інший протокол — IP (ця реалізація називається також PPTP — Point-to-Point Tunneling Protocol) або Ethernet (PPPoE). Деякі інші протоколи так само надають можливість формування захищених каналів (SSH).

Структура VPN[ред. | ред. код]

Класифікація VPN

VPN складається з двох частин: «внутрішня» (підконтрольна) мережа, яких може бути кілька, і «зовнішня» мережа, через яку проходять інкапсульовані з'єднання (зазвичай використовується Інтернет).

Можливо також під'єднання до віртуальної мережі окремого комп'ютера.[1]

Під'єднання до VPN віддаленого користувача робиться за допомогою сервера доступу, який підключений як до внутрішньої, так і до зовнішньої (загальнодоступної) мережі. При підключенні віддаленого користувача (або при установці з'єднання з іншою захищеною мережею) сервер доступу вимагає проходження процесу ідентифікації, а потім процесу аутентифікації. Після успішного проходження обох процесів, віддалений користувач (віддалена мережа) наділяється повноваженнями для роботи в мережі, тобто відбувається процес авторизації.

Класифікація[ред. | ред. код]

VPN класифікують за типом використовуваного середовища таким чином:

Захищені[ред. | ред. код]

Найпоширеніший варіант віртуальних приватних мереж. З його допомогою можливо створити надійну і захищену підмережу на основі ненадійної мережі, зазвичай, Інтернету. Прикладом захищених протоколів VPN є: Ipsec, SSL та PPTP. Прикладом використання протоколу SSL є програмне забезпечення OpenVPN.

Довірчі[ред. | ред. код]

Використовують у випадках, коли середовище, яким передають дані, можна вважати надійним і потрібно розв'язати лише завдання створення віртуальної підмережі в рамках більшої мережі. Питання забезпечення безпеки стають неактуальними. Прикладами подібних VPN рішень є: Multi-protocol label switching (MPLS) і L2tp (Layer 2 Tunnelling Protocol). (Коректніше сказати, що ці протоколи перекладають завдання забезпечення безпеки на інших, наприклад L2tp, як правило, використовують разом з Ipsec).

Рівні реалізації[ред. | ред. код]

Зазвичай VPN утворюють на рівнях не вище мережевого, бо застосування криптографії на цих рівнях дозволяє використовувати в незмінному вигляді транспортні протоколи (такі як TCP, UDP). Користувачі Microsoft Windows позначають терміном VPN одну з реалізацій віртуальної мережі — PPTP, причому вона частіше використовується не для створення приватних мереж.

Найчастіше для створення віртуальної мережі використовують інкапсуляцію протоколу PPP в який-небудь інший протокол — IP (такий спосіб використовує реалізація PPTP — англ. Point-to-Point Tunneling Protocol) або Ethernet (PPPoE) (хоча і вони мають відмінності). Технологію VPN останнім часом використовують не тільки для створення приватних мереж, але і деякі провайдери на пострадянському просторі для надання виходу в Інтернет.

VPN-міст[ред. | ред. код]

VPN-міст, показаний на різних рівнях реалізації OSI

Зазвичай, при створенні VPN, використовують під'єднання типу точка-точка до певного сервера, або установку ethernet-тунелю з певним сервером, при якій тунелю призначають певну підмережу. Сервер VPN при цьому виконує функції маршрутизації та фільтрування трафіку для доступу до локальної мережі через VPN.

За використання такого підходу ми все ще маємо можливість фільтрувати трафік через спосіб під'єднання (наприклад, використовувати для локальної мережі та для віддалених користувачів різні фільтри), але усунуто потребу налаштування маршрутизації, а віддалені машини включаються прямо в локальну мережу, бачать ресурси, навіть спроможні використовувати широкосмугові посилки взагалі без додаткового налаштування. Через такий VPN у них відображаються всі комп'ютери локальної мережі Windows, всі доступні XDMCP-сервери при XDMCP broadcast.

Реалізація[ред. | ред. код]

Існують реалізації віртуальних приватних мереж під TCP/IP, IPX і AppleTalk. На сьогоднішній день спостерігається тенденція до загального переходу на протокол TCP/IP, і абсолютна більшість VPN рішень підтримує саме його. Адресація в ньому найчастіше вибирається згідно зі стандартом RFC 5735, з діапазону Приватних мереж TCP/IP

Протоколи VPN[ред. | ред. код]

Приховані функції та можливості[ред. | ред. код]

У червні 2023 року, з'явилося повідомлення, що версія популярного додатка Swing VPN — Fast VPN Proxy для Android є ботнетом і виконує DDoS-атаки. За словами експерта, програма, розроблена Limestone Software Solutions, автоматично перетворює смартфон на хакерський інструмент. Незвичну активність помітив дослідник мережі Lecromee — його телефон постійно надсилав запити на певний вебсайт кожні 10 секунд. Програма нібито використовувала різні тактики, щоб приховати свої шкідливі дії, щоб атака залишалася непоміченою. З’ясувалося, що всі запити надсилалися з програми Swing VPN, яка була встановлена на телефон. Експерт дізнався, що додаток визначає справжню IP-адресу користувача відразу після встановлення, вибору мови та прийняття «Політики конфіденційності»[2].

Блокування[ред. | ред. код]

РФ входить до трійки світових лідерів за кількістю завантажень застосунків, що дають змогу обходити блокування. Відповідно, Роскомнадзор від 1 березня 2024 року планує блокувати всі VPN-сервіси в країні[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Структура VPN і чому проксі може бути не анонімним. Архів оригіналу за 17 травня 2021.
  2. Популярний додаток для VPN виявився DDoS інструментом. 22.06.2023, 06:06 pm
  3. “Перестане працювати все”: у Росії заблокують усі VPN-сервіси (ВІДЕО). 18.10.2023, 23:35

Література[ред. | ред. код]

  • Иванов М. А. Криптографические методы защиты информации в компьютерных системах и сетях. — М. : КУДИЦ-ОБРАЗ, 2001. — 368 с.
  • Кульгин М. Технологии корпоративных сетей. Энциклопедия. — СПб. : Питер, 2000. — 704 с.
  • Олифер В. Г., Олифер Н. А. Компьютерные сети. Принципы, технологии, протоколы : учебник для вузов. — СПб. : Питер, 2001. — 672 с.
  • Романец Ю. В., Тимофеев П. А., Шаньгин В. Ф. Защита информации в компьютерных системах и сетях. - 2-е изд. — М. : Радио и связь, 2002. — 328 с.
  • Столлингс В. Основы защиты сетей. Приложения и стандарты = Network Security Essentials. Applications and Standards. — М. : «Вильямс», 2002. — 432 с. — ISBN 0-13-016093-8.

Посилання[ред. | ред. код]