Алонзо Черч
Алонзо Черч (Алонзо Чорч) (англ. Alonzo Church; *14 червня 1903, Вашингтон, США — †11 серпня 1995, Гадсон (Огайо), США) — видатний американський математик і логік. Здійснив ряд фундаментальних відкриттів у символічній логіці та теорії обчислюваності, які вплинули на розвиток логіки, внесли суттєві зміни в архітектуру математики в цілому і мали принципове значення для досліджень з основ математики. Автор тези Черча, теореми Черча, лямбда-оператора та похідних понять. Один із творців теорії обчислюваності.
Алонзо Черч народився 14 червня 1903 році у Вашингтоні (Округ Колумбія), де його батько, Черч Семюель Роббінс, був суддею міського суду округу Колумбія. Пізніше сім'я переїхала до Вірджинії після того, як його батько втратив цю посаду через проблемии з очима. За допомогою свого дядька, якого також називають Черчом Алонзосом, він відвідував приватну школу Риджфілд для хлопчиків у Риджфілді, штат Коннектикут. Після закінчення Риджфілд в 1920 році, Черч навчався у Принстонському університеті, де був винятковим учнем та 1924 році здобув ступінь бакалавра. Він опублікував свою першу статтю про перетворення Лоренца і закінчив своє навчання у 1924 році. Після цього Алонзо Черч вступив до аспірантури Прінстонського університету для написання дисертації. Там само в 1927 під керівництвом Освальда Веблена захистив докторську дисертацію. У 1929 році став професором математики в Принстоні, де пропрацював до 1967 року. У 1967—1990 роках викладав у Каліфорнійському університеті в Лос-Анжелесі. Помер у 1995 році; похований у Принстоні.
- У 1932 році з метою мінімізації кількості логічних операторів ввів спеціальний лямбда-оператор або ж оператор абстракції, який дозволяв по будь-якому функціональному виразу побудувати назву відповідної функції. На основі двох логічних операторів: аплікації (застосування функції до аргументу) та абстракції — збудував т. зв. лямбда-числення, яке мало прислужитися для серйозного дослідження основ математики. Від цих планів довелося відмовитися, оскільки Стівен Коул Кліні довів, що лямбда-числення суперечливе. Подальші розробки теорії оператора лямбда належать Хаскеллу Каррі. Попри суперечливість, лямбда-числення знайшло практичне застосування, полягши в основу функціональних мов програмування, зокрема родини Лісп (наприклад, Scheme).
- У 1935 році (опубліковано в наступному 1936 році) Черч збудував перший приклад нерозв'язної масової проблеми. Цей приклад доводив існування проблем, які в принципі неможливо розв'язати. На основі цього відкриття у 1935-36 роках зусиллями Еміля Поста, Стівен Коул Кліні, Алана Тюрінга і самого Черча була збудована теорія обчислюваності (або розв'язності), яка нині посідає помітне місце в корпусі всієї математики. Черчу належить уточнення поняття обчислюваної функції у вигляді лямбда-означуваної функції.
- Видатним науковим результатом Черча було опубліковане в 1936 році доведення теореми про нерозв'язність першопорядкового числення предикатів. Ця теорема, яка говорить про неможливість механічного обчислення істини, носить назву теореми Черча.
- Найвідомішим досягненням Алонзо Черча є т. зв. теза Черча. В сучасному вигляді вона стверджує, що нечітке інтуїтивне поняття обчислюваної функції збігається з точним логічним поняттям частково-рекурсивної функції.
Заснував «Журнал із символічної логіки» (Journal of Symbolic Logic), редагуванням в якому займався до 1979 року.
- Чёрч А. Введение в математическую логику = Introduction to Mathematical Logic. — М. : ИЛ, 1960. — 486 с.
- ↑ а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
- ↑ а б Архів історії математики Мактьютор — 1994.
- ↑ а б SNAC — 2010.
- ↑ Introduction Alonzo Church: Life and Work
- ↑ Find a Grave — 1996.
- ↑ http://nassauchurch.org/about/princetoncemetery/interment-records/
- ↑ Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг ад ае Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ MGP
- ↑ Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ NNDB — 2002.
Це незавершена стаття з логіки. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття про математика. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
- Народились 14 червня
- Народились 1903
- Уродженці Вашингтона
- Померли 11 серпня
- Померли 1995
- Померли в Огайо
- Поховані на цвинтарі Принстона
- Доктори філософії
- Члени Американської академії мистецтв і наук
- Члени Американської асоціації сприяння розвитку науки
- Члени і члени-кореспонденти Національної академії наук США
- Математики США
- Випускники Принстонського університету
- Випускники Гарвардського університету