Кабаков Ілля Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілля Йосипович Кабаков
Народження30 вересня 1933(1933-09-30)
Дніпро, УРСР, СРСР
Смерть27 травня 2023(2023-05-27) (89 років)
 Лонг-Айленд, Нью-Йорк, США
Національністьєврей; українець
Країна СРСР
 США[1]
ЖанрІнсталяція
НавчанняМосковський державний академічний художній інститут ім. В.І. Сурикова
Діяльністьскульптор, художник, митець, художник-гравер, фотограф, художник-концептуаліст, рисувальник, унаочнювач, video artist
НапрямокКонцептуальне мистецтво
Роки творчості1992
Впливукраїнські традиції
ЧленЄвропейська академія наук і мистецтв
У шлюбі зEmilia Kabakovd[2]
ДітиGalina Kabakovad
Вчене званняПочесний зарубіжний член РАМd
Роботи в колекціїгалерея Бельведер, Національний музей «Центр мистецтв імені королеви Софії», Фінська національна галерея, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)[3], Тейт, Національна галерея Вікторії, Національна галерея мистецтв, Stedelijk Museum voor Actuele Kunstd, Музей ван Аббе[4], LIMAd, Міський музей (Амстердам)[5][6][7], Hessel Museum of Artd[8] і M HKA - Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpend
Нагороди
Сайтwww.ilya-emilia-kabakov.com

CMNS: Кабаков Ілля Йосипович у Вікісховищі

Ілля Йосипович Кабаков (30 вересня 1933, Дніпро, УРСР — 27 травня 2023, Нью-Йорк) — український і американський художник та скульптор, представник московського концептуалізму. Із 1988 року проживав та працював у Нью-Йорку у співавторстві зі своєю дружиною (і племінницею) Емілією Кабаковою. Учасник дисидентського руху. Публічно виражався, що вважає себе українцем.

Життєпис

[ред. | ред. код]
Інсталяція Кабакова: Канделябр, який впав, Цюрих.

Кабаков народився в Дніпропетровську в родині слюсаря. В 1951—1957 рр. навчався в Московському державному академічному художньому інституті ім. В. І. Сурикова. Працював ілюстратором дитячих журналів та книжок протягом 3-6 місяців на рік, а решту часу приділяв власним проектам. На відміну від багатьох тогочасних андеґраундних митців Кабаков був членом Союзу художників СРСР. Важливий вплив на Кабакова справило знайомство з художником Робертом Фальком. Художнику не були відомі роботи авангардистів початку ХХ ст. таких як Малевич та Татлін оскільки вони в той час не виставлялися і не обговорювалися. Емілія Кабакова у відповідь російському журналу про «100 живих російський артистів», де вказано, що Ілля Кабаков найславетніший російський артист. Дружина Кабакова висловилася, що московитські журнали поспішили назвати його російським митцем, аби на нього не претендувала Україна, - зауважила Емілія.

Тематика творчості

[ред. | ред. код]

В роботах Кабакова показано народження та смерть СРСР, який художник вважав першим модерним суспільством, яке загинуло. Кабаков не вважає комунізм таким, що програв капіталізму, натомість представляє СРСР як один з утопічним проектів, до яких належить і капіталізм. Аналізуючи історичні наративи та перспективи Кабаков демонструє як будь-який суспільний проект може загинути через потенційно авторитарне жадання влади.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Museum of Modern Art online collection
  2. Зведений список імен діячів мистецтва — 2019.
  3. http://www.moma.org/collection/works/61484
  4. Laten we gaan meiden!
  5. Shkolnaya Biblioteka
  6. Skolnaja Biblioteka
  7. Het grote I. Kabakov Archief, Stedelijk Museum Amsterdam
  8. https://bard.emuseum.com/people/1401/ilya-kabakov