Олекса Бокотей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ф
Олекса Бокотей
Особисті дані
Повне ім'я Олекса Бокотей
Народження 191?
  Хуст,
Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Смерть невідомо
  Закарпатська область,
Україна Україна
Громадянство  Чехословаччина
Позиція воротар
Юнацькі клуби
1934—1935 Чехословаччина «СК» (Хуст)[1]
Професіональні клуби*
Роки Клуб І (г)
1936—1938 Чехословаччина «Русь» (Хуст)[2] ? (?)
1939—1940 Угорщина «Русь» (Хуст)[3] ? (?)
1940—1945 Угорщина «Русь» (Унгвар)[4] ? (?)
1946—194? СРСР «Спартак» (Ужгород) ? (?)
Національна збірна
Роки Збірна І (г)
1937–1938 Чехословаччина Чехословаччина (друга) ? (? )

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

Олекса Бокотей (угор. Bokotej Sándor, чеськ. Alexa Bokotej, рос. Бокотей Алекса, нар. 191?, Хуст, Австро-Угорщина — пом. 19??, ?, Україна) — колишній чехословацький, угорський, радянський та український футболіст. Грав на позиції воротаря. Триразовий чемпіон Підкарпатської Русі та учасник фінальних ігор першості тодішньої Словаччини з футболу (1936 —1938). У друголіговому чемпіонаті Угорщини зайняв почесне 4 місце (1944) та став першим чемпіоном УРСР з футболу серед команд колективів фізкультури.

Клубна кар'єра

[ред. | ред. код]

Навчався у хустській народній школі, а згодом в місцевій гімназії, де розпочав свій шлях у футбол. У юнацькі роки грав в команді спортклубу «СК» (Хуст), а у 1936 р. його запросили до одної з найкращих дружин міста та краю — СК «Русь» (Хуст). Ця команда тоді вдало виступала у першості краю та східнословацької-підкарпатської дивізії Чехословаччини і у нього було постійне місце в збірній Підкарпатської Русі. У ті часи його декілька разів запрошували навіть до другої збірної Чехословаччини з футболу.

Протягом 1940 —1945 рр. він вже виступав в складі СК «Русь» (Унгвар), яка разом із теж ужгородською командою «УАК»[5] та мукачівським «МШЕ»[6] представляли край у чемпіонаті Угорщини серед команд другої ліги. Ця команда з його участю у 1944 р. посіла 4 місце у своїй групі першості Угорщини і крім того п'ять разів входила до першої десятки найкращих футбольних клубів ліги.

23 серпня та 6 вересня 1945 р. у Києві повинна була відбутися перша повоєнна Спартакіада, на якій згідно з запрошенням мали виступати і представники Закарпатської України. Після проведення відбіркових змагань, у яких брали участь найкращі тоді футбольні команди краю в список гравців, котрі презентували футбольне Закарпаття потрапив й Олекса Бокотей. Історія закарпатського радянського футболу бере свій початок саме з цього року, від часу проведення першого чемпіонату області та першої повоєнної республіканської спартакіади, на якій збірна команда Закарпатської України виборола перше місце.[7]

Вже в січні 1946 р. була утворена команда «Спартак» (Ужгород). У цьому ж році вона включилася у розіграш першості республіки по футболу, де брали участь 36 команд, розділених на чотири зони — центральну, південну, східну та західну. Послідовно перегравши двічі всі команди західної зони (одна нічия з львів'янами 2:2), ужгородці вийшли у фінал. У фінальному турнірі, котрий відбувся у Києві у кінці липня, "Спартак" вперше завоював звання чемпіона республіки. У серпні — вересні 1946 р. відбувся турнір за право участі в першості СРСР серед команд колективів фізкультури. Ужгородці завоювали право виступати у другій всесоюзній лізі майстрів та узяли участь у розіграші Кубка СРСР (виграли від "Динамо" (Ленінград) та отримали поразку від московських одноклубників. До речі, це була єдина поразка "Спартака" в іграх того сезону). 1946 — також рік першої зустрічі ужгородців з флагманом українського футболу київським "Динамо", яка завершилась перемогою спартаківців (1:0). За ужгородську команду тоді виступали: воротарі — О.Бокотей, М.Кречко, захисники — Й.Біловарі, Г.Лавер, В.Радик, півзахиснии — М.Михалина, Д.Калинич, Р.Бунчек, Ю.Фіялко, нападники — Г.Раковці, Я.Фабіян, А.Задор, К.Олаг, Д.Товт (капітан), Р.Айгерт , М.Гайлик, В.Юхвид, Н.Геді, Г.Тесар (Темеші). Тренував команду Берталон Вейг.

Досягнення

[ред. | ред. код]

У чехословацьку еру

[ред. | ред. код]

Чемпіон Підкарпатської Русі з футболу (3): 1936 —1938

В угорську еру

[ред. | ред. код]
  • Першість Угорщини з футболу (2 клас)
    • 3 місце у Підкарпатській групі чемпіонату — 1945[8].
    • 4 місце у Північній групі чемпіонату — 1944
    • 6 місце у Східно-північній групі чемпіонату — 1940
    • 7 місце у групі Ракоці чемпіонату (2): 1942, 1943
    • 9 місце у групі Тиса чемпіонату — 1941

У радянську еру

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Хустський футбольний клуб СК (Хуст) (чеськ. Športový Klub «ŠK Chust», ŠK (Chust)) був заснований у 1930 р.
  2. Хустський футбольний клуб СК «Русь» (Хуст) (чеськ. ŠK Rusj Chust, ŠK Rusj (Chust)) був заснований у 1935 р.
  3. Хустський футбольний клуб СК «Русь» в кінці 1938 р. змінив назву на СК «Русь» (Хуст) (угор. Huszti SR Rusj, SK Rusj (Huszt))
  4. Заснованний у 1925 р. ужгородський клуб СК «Русь» (чеськ. ŠK Rusj Užhorod , ŠK Rusj (Užhorod)) в кінці 1938 р. змінив назву на СК «Русь» (Унгвар) (угор. Ungvári SR Rusj, SK Rusj (Ungvár))
  5. «Ужгородський атлетичний клуб»
  6. «Мукачівське спортивне товариство»
  7. Сторінками футбольної історії Закарпаття [1] [Архівовано 24 липня 2018 у Wayback Machine.]
  8. Чемпіонат Угорщини з футболу у Підкарпатській групі на початку 1945 р. було припинено в зв'язку з воєнними діями

Джерела

[ред. | ред. код]