Пожаров Олександр Анатолійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пожаров Олександр Анатолійович
Народився12 грудня 1950(1950-12-12) (73 роки)
Москва, СРСР
Країна СРСР
 Росія
Діяльністьактор, кіноактор
Alma materВище театральне училище імені М. С. Щепкіна (1975)
Знання мовросійська
Нагороди
народний артист Російської Федерації Заслужений артист Російської Федерації
IMDbID 0694767
Сайтshura-karetny.ru

Олександр Анатолійович Пожа́ров (нар. 13 грудня 1950, Москва) — радянський і російський актор театру і кіно, радіоведучий, співак, народний артист Росії (2006) [1], творець образу Шури Каретного.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 13 грудня 1950 року в Москві.

У 1975 році закінчив Вище театральне училище імені М. С. Щепкіна (курс М. А. Анненкова). Того ж року був прийнятий до трупи театру «Ермітаж». У 1992-1994 роках — ведучий (разом з Ігорем Письменним) програми «Дело» на 1-му каналі Останкіно.

Довгі роки брав участь у записі радіопостановок, озвучуванні мультфільмів і комп'ютерних ігор (так, протягом 10 років був голосом Чапаєва із серії ігор про Петьку і Василя Івановича). [2]

У 2010 році з'явився на «Дитячому радіо» під псевдонімом Астроном Остроумович. У ранковій передачі розповідав про тварин, динозаврів тощо.

Вболіває за футбольний клуб «Спартак». [3]

У 2016 році стало відомо, що Пожаров хворий на рак. Був успішно прооперований у вересні 2017 року, пройшов два курси хіміотерапії. Наразі проходить курс реабілітації.

Друга дружина — Юлія Осокіна, балерина, випускниця сценарного факультету ВДІКу. [4]

Шура Каретний

[ред. | ред. код]

Широку популярність актор здобув 1998 року після появи в образі Шури Каретного - філософствуючого матюкальника середніх років, який нібито неодноразово відбував покарання в місцях позбавлення волі (в одному з монологів Шура згадує про те, що в нього дві судимості). На магнітофонних касетах мільйонними накладами розійшлися кілька альбомів «Шури Каретного», де Пожаров, рясно використовуючи ненормативну лексику і шепелявлячи, в неповторному стилі переказував зміст популярних голлівудських кінофільмів - «Годзілла», «Титанік» та російських народних казок, а також виконував пісні в стилі блатняка.

Оповідання йшло у формі монологу, в якому «Шура» звертався до свого приятеля — «кореша Коляна», який завжди мовчав. Фрази «Шури Каретного» скоро розійшлися на цитати. Тим часом сам артист в одному зі своїх інтерв'ю зізнався, що не використовує матюків у повсякденному житті та застосовує ненормативну лексику винятково на сцені та під час запису своїх альбомів.

Походження псевдоніма очевидне від назви вулиці Каретний Ряд, де розташований театр «Ермітаж», в якому довгі роки працює актор. На початку XXI століття Пожаров в образі «народного філософа Шури Каретного» кілька років вів програму на московському «Радіо Тройка», проте в його виступах уже був відсутній мат.

Окремим циклом Шури Каретного є його обговорення історичних особистостей («Слово про Пушкіна», «Слово про Гоголя» тощо), а також перекази вітчизняної та зарубіжної класики («Злочин і кара», «Муму», «Гамлет» і багато інших). У 2015 році Пожаров в образі Шури Каретного став вести свій відеоблог на YouTube. Тоді ж узяв участь у записі пісень гурту «Глас Пророка». Його голос можна почути в заголовній композиції альбому, а також на концертах гурту.

Визнання та нагороди

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Театр "Эрмитаж": Профилактические работы. ermitazh.theatre.ru. Процитовано 18 листопада 2022.
  2. Интервью с компанией "Сатурн-плюс". PlayGround.ru (рос.). Процитовано 18 листопада 2022.
  3. Шура Каретный: "Акции "Спартака"? А я дом строю..." sport-express.ru (рос.). 11 квітня 2013. Процитовано 18 листопада 2022.
  4. Больной раком Шура Каретный завещал квартиру и дачу молодой жене. EG.RU (рос.). Процитовано 18 листопада 2022.