Імре Лакатош

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Імре Лакатош
Західна філософія
Філософія 20 століття
Professor Imre Lakatos, c1960s.jpg
Народився 9 листопада 1922(1922-11-09)
Дебрецен, Угорщина
Помер 2 лютого 1974(1974-02-02) (51 рік)
Лондон, Англія
Основні інтереси філософія математики, філософія науки, епістемологія, філософія політики,
Значні ідеї методи доказу та заперечення, методологія наукових дослідницьких програм, методологія історіографічних дослідницьких програм
Вплинули на нього Пол Феєрабенд, Гегель,Пучкова, Володимир Ленін, Георг Лукач, Карл Маркс, Георг Полія, Карл Поппер, Томас Кун, Арпад Сабо
Вплинув на Пол Феєрабенд, Ненсі Мерфі, Жан-Клод Мілнер

Імре Лакатош (угор. Lakatos Imre ) (9 листопада 1922, Дебрецен2 лютого 1974, Лондон) — англійський філософ науки угорського походження.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у м.Дебрецен в єврейській родині, учень Дєрдя Лукача. Під час Другої світової війни був учасником антифашистського Опору. В цей же час через розпочаті переслідування євреїв (його мати і бабуся загинули в Освенцимі) був змушений змінити своє прізвище Ліпшиц на Молнар, потім на Лакатош (це ж прізвище носив прем'єр-міністр Гейза Лакатош, який виступив проти знищення угорських євреїв). Існує й інша точка зору, за якою «пролетарське» прізвище Лакатош (Слюсар) він прийняв, влаштувавшись на роботу в уряд Угорської народної республіки.

Після війни навчався в аспірантурі Московського університету під керівництвом С. О. Яновської. Короткий час був функціонером Міністерства освіти комуністичної Угорщини. В цей час він перебував під сильним впливом ідей своїх співвітчизників Дьордя Лукача, Дьордя Пойа і Шандора Карачоня. В часи культу особистості Ракоші в 19501953 був «незаконно» репресований як «ревізіоніст» і перебував в ув’язненні. Під час Угорської революції 25 листопада 1956 втік на Захід через Австрію. З 1958 р. постійно жив у Великобританії, з 1969 — професор Лондонської школи економіки і політичних наук. Помер у 1974 р. у віці 51 року від крововиливу в мозок.

Головна праця — «Методологія дослідницьких програм». Запропонував альтернативу поглядам Куна та обмеження методу фальсифікації.

Важливіші праці[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Епістемологія