Англія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Англія
англ. England
Royal Arms of England (1198-1340).svg Flag of England.svg
Герб Англії Прапор Англії
BIThumbMap ENG edit3.png
Девіз:
Королівський девіз: «Dieu et mon droit»(фр.)
«Бог і моє право»
Гімн:
офіційно жодного; де факто (як частина Сполученого Королівства):

God Save the Queen
Неофіційні:
Rule Britannia
Land of Hope and Glory
Jerusalem

Адм. центр Лондон
Країна Велика Британія Велика Британія
Офіційна мова не існує, де факто англійська
Населення
 - повне 51 446 000
Площа
 - повна 130 395 км²
Часовий пояс UTC, UTC+1
Код ISO 3166-2 GB

А́нглія (англ. England) — одна з чотирьох частин Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії, одна з трьох частин Великої Британії, найбільша за площею і населенням. Межує з двома іншими частинами Великобританії — Уельсом і Шотландією в межах острова Великобританія. Назва країни походить від назви племені англів, одного з германських племен, що оселились тут у V і VI століттях[1]. Англія не є політичною одиницею з 1707 року, коли з Англійського королівства та залежних від нього країн була утворена Велика Британія. Столиця Англії, Лондон, також є столицею Великої Британії.

Найбільші міста: Лондон, Бірмінгем, Йорк, Кембридж, Ковентрі, Лідс, Лестер, Манчестер, Ньюкасл, Ноттінгем, Оксфорд, Шеффілд;

Порти: Брістоль, Дувр, Гарвіч, Ліверпуль, Портсмут, Саутгемптон;

Особливості: мінливість клімату і розмаїтість форм рельєфу; висока густота населення — серед європейських країн тільки Нідерланди населені густіше;

Експорт: сільськогосподарська продукція (злакові, цукровий буряк, картопля, рапс), м'ясо і м'ясні продукти, електронне (програми) і телекомунікаційне устаткування (основні центри Беркшир і Кембридж), наукове устаткування, текстиль і модні товари, нафта і природний газ з Північного моря, продукти нафтохімії, лікарські препарати, добрива, пиво, каолін, кераміка, порцеляна і скло, кіно- і телепрограми, звукозаписи. Важливу роль в економіці Англії грає туризм. В Англії знаходяться великі світові банківські і страхові компанії.

Історія[ред.ред. код]

Докладніше: Історія Англії

Історія Англії, на відміну від історії Британії, розпочинається з часів приходу на острів германських племен і утворення перших англійських королівств. У 1066 році Англія була завойована норманами, які стали на острові панівним класом. Поступово норманська знать змішалася з основним населенням англо-саксонського походження, утворилася спільна англійська мова. Англійські королі ще довго залишалися, завдяки норманським кореням, претендентами на французький трон і вели за нього довгу війну в XIV—XV століттях. Водночас Англія вела завойовницькі війни в Уельсі, Ірландії та Шотландії. У XVI столітті Англія стала могутньою морською державою й почала утворювати заморські колонії, стаючи центром майбутньої Британської імперії.

Середина і друга половина XVII століття Англія стала часом Англійської буржуазної революції, яка завершилася Славетною революцією 1688 р., заклавши основи сучасної конституційної монархії і парламентської системи. 1707 року відбулося об'єднання Англії та Шотландії з утворенням Королівства Велика Британія.

У XVIII столітті в Англії відбувся потужний економічний ріст, який супроводжувався значним ростом населення, навіть незважаючи на чималу еміграцію в колонії Нового Світу. Англія, до того окраїна Європи, стала найбільшим європейським економічним центром. Наприкінці століття в Англії, першій серед країн світу, розпочалася промислова революція.

Слова неофіційного гімну[ред.ред. код]

Докладніше: Слова гімну

Єрусалим, Новий Єрусалим (англ. And did those feet in ancient time...) — вірш Вільяма Блейка з передмови до його епічної поеми «Мільтон» (1804). Покладений на музику 1916 року композитором Х'юбертом Перрі, він отримав широку популярність як гімн «Єрусалим» і став неофіційним гімном Англії.

Оригінальний текст
And did those feet in ancient time.
Walk upon Englands mountains green:
And was the holy Lamb of God,
On Englands pleasant pastures seen!
And did the Countenance Divine,
Shine forth upon our clouded hills?
And was Jerusalem builded here,
Among these dark Satanic Mills?
Bring me my Bow of burning gold;
Bring me my Arrows of desire:
Bring me my Spear: O clouds unfold!
Bring me my Chariot of fire!
I will not cease from mental fight,
Nor shall my sword sleep in my hand
Till we have built Jerusalem
In England's green and pleasant land.
Україномовний переклад
На цьому гірському схилі крутому
Чи Ступала янгола нога?
І чи знав агнець наш святий
Зелені Англії луки?
Чи Світив крізь туман і дим
Нам лик господній з висоти?
І чи був тут Єрусалим
Між темних фабрик сатани?
Де вірний меч, спис і щит,
Де стріли блискавок для мене?
Нехай хмара грізна примчить
Мені колісницю з вогню.
Мій дух у боротьбі незламний,
Незримий меч завжди зі мною.
Ми зведемо Єрусалим
У рідний Англії зеленій

Населення[ред.ред. код]

Мова — англійська (понад 100 місцевих діалектів);

Релігія: 50% протестанти, 10% католики, 40% інші.

Адміністративний поділ (регіони)[ред.ред. код]

BlankMap-EnglandRegions.png

Англія поділена на дев'ять регіонів, території яких показані на мапі праворуч.

Географія[ред.ред. код]

Докладніше у статті Географія Великої Британії

Англія займає дві треті острова Великобританія, його центральну і південну частину. До Англії належать також прибережні острови, найбільший із яких острів Вайт. На півночі Англія межує з Шотландією, на заході з Уельсом. Від Франції вона відділена морською протокою Ла-Манш завширшки 52 км. Під протокою існує тунель, яким острів сполучений із континентальною Європою.

Більшість території Англії вкривають невисокі пагорби. На півночі є невисокий гірський хребет — Пеніни. Англія має густу сітку річок.

Примітки[ред.ред. код]

  1. «England». Online Etymology Dictionary. Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2010-07-21. 

Посилання[ред.ред. код]