Акадійці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Акаді у 1754 році
Національний прапор акадійців


Акадійці (фр. Acadiens) — франкомовний народ у Північній Америці (переважно у Канаді), мешканці Акадії (фр. L'Acadie) та їхні нащадки. Більшість акадійців мешкає у провінції Нью-Брансвік (Канада), зокрема на Акадійському півострові. Помітні акадійські спільноти існують у Новій Шотландії та на Острові Принца Едварда. Нащадки акадійців живуть також у Луїзіані (США), де вони опинилися внаслідок депортації.

Історія[ред.ред. код]

Французька колонія Акадія з'являється у 1604 році із побудовою міста Порт-Рояль (тепер — Анаполіс у Новій Шотландії). У середині 18 століття Акадія перейшла під контроль Англії. У 1755 році акадійців було примусово депортовано, щоб не мати «п'ятої колони» та розчистити місце для британських колоністів. Депортація відбувалася у жахливих умовах — значна частина депортованих загинула від хвороб через погану санітарію на кораблях.

Акадійцям дозволили повернутися на батьківщину лише після падіння Нової Франції. Для прискорення асиміляції, їм заборонили селитися великими спільнотами. До того ж, південна частина Акадії (Нова Шотладнія) була вже заселена британцями. Тому, більшість акадійців оселилася на півночі Нью-Брансвіку.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]