Ареометр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Арео́метр ( грец. αραιος — рідкий і μετρον — міра) — прилад (статичний густиномір) для вимірювання густини рідин за виштовхувальною силою, яка діє на тіло, що частково або повністю занурене в рідину, і яка зрівноважена вагою тіла та (чи) грузилами відомої маси. Дія приладу основана на законі Архімеда.

Застосовують аерометри постійної маси (денсиметр) і аерометри постійного об'єму, які можна застосовувати для вимірювання густин рідин (див. денсиметрія) та твердих тіл (за об'ємом витісненої рідини і масою тіла). Більше поширені перші.

Денсиметри[ред.ред. код]

Денсиметр, англ. densimeter, hydrometer; нім. Densimeter n, Dichtemesser m — вимірювач густини розчинів. Це ареометр сталої ваги, проградуйований в одиницях густини, або ареометр для вимірювання концентрації розчинів у % (спиртометр тощо).

Виготовляють їх із скляної трубки, в нижню частину якої кладуть баласт (ртуть, свинцевий дріб) для надання стійкого вертикального положення. Такий аерометр занурюється тим глибше, чим менша густина рідини. На трубці аерометра нанесена шкала, проградуйована при певній т-рі в г/см3 або в градусах Боме (°Be) (ареометр Боме). В СРСР застосовували аерометри, шкала яких проградуйована в г/см3 при температурі +20 або +4 °С. В разі відхилення температури досліджуваної рідини від нормальної до показів аерометра застосовують температурну поправку за формулою:
D2 = D1 [1 — α (t2 — t1)], де D1 — покази А., t1 — температура, при якій проградуйовано аерометр, D2 — густина при t2, при якій проведено вимірювання, α — коефіцієнт розширення рідини.

Hydrometer.jpg

Залежно від того, для вимірювання питомої ваги яких розчинів слугують аерометри, вони називаються: лактометри — для визначення жирності молока, спиртометри — для визначення вмісту винного спирту у воді, сахарометри — для визначення густини цукрових розчинів, алкалиметри — для лугів, ацетометри — для оцту, олеометри — для жирів, ареометри бурові і ін..[1]

Ареометр буровий (рос. ареометр буровой; англ. drilling areometer; нім. Bohrsenkspindel, Bohraräometer) є приладом для вимірювання густини бурового розчину. Ареометр буровий має шкали для менших (800—1700 кг/м3) і більших (1700—2800 кг/м3) величин густини, а також шкалу поправок впливу густини води.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Фишер Г. Практіческий мыловаръ. Практическое руководство къ фабрикаціи всЂхъ сортовъ мыла / Издательство: Петроградъ: Изданіе В.И. Губінскаго. Переводъ В. Дмитріева. — 1914, С.: 240 (с:229)

Література[ред.ред. код]