Вільям Барроуз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вільям Сьюард Барроуз
William S. Burroughs
William S. Burroughs at the Gotham Book Mart.jpg
Псевдоніми, криптоніми Вільям Лі
Дата народження 5 лютого 1914(1914-02-05)
Місце народження Сент-Луїс, Міссурі, США
Дата смерті 2 серпня 1997(1997-08-02) (83 роки)
Місце смерті Лоуренс, Канзас, США
Громадянство США
Мова творів англійська
Рід діяльності письменник
Роки активності: 1953 - 1997
Напрямок бітники, постмодернізм
Жанр сатира, наукова фантастика
Автограф Автограф — Вільям Барроуз
Нагороди
Орден Мистецтв та літератури

Ві́льям Сьюард Барро́уз (англ. William Seward Burroughs; *5 лютого 1914 — †2 серпня 1997) — американський письменник, серед повоєнних письменників — один з найвпливовіших: належить до так званого «покоління бітників».

Ранні роки і юність[ред.ред. код]

Вільям Сьюард Барроуз народився 5 лютого 1914 року в місті Сент-Луїсі (штат Міссурі) в родині відомих промисловців. Його дід був засновником компанії Burroughs Corporation і винахідником лічильної машини, однак жодних великих грошей заробити не зміг. Помер у сорок один рік, він не був власником значної частки в організованій фірмі — те небагато, ніж він володів, довелося продати; виконавець заповіту порахував, що лічильна машина була вкрай непрактичною і не могла принести доходу. Як спадщину винахідник практично нічого не залишив своїй родині. Батько майбутнього письменника, Мортімер Перрі Берроуз (англ. Mortimer Perry Burroughs), був власником фабрики з виготовлення скла[1].

Сім'я жила в повному достатку. <...> Прямо перед будинком — галявина, на задньому дворі — сад, садок для риб і навколишній все це господарство високий дерев'яний паркан. <...> Я відвідував початкову школу з майбутніми зразковими громадянами — адвокатами, докторами, бізнесменами цього великого глушини на Середньому Заході. <...> У середній школі я нічим особливо не виділявся ні в спорті, ні в навчанні і був типовим середнячком. Математика, як і інші точні науки, була для мене темним лісом. Ніколи не любив спортивні командні змагання <...> коротше, мав славу хронічним симулянтом.

Вільям Берроуз, пролог роману «Джанкі»[2]

Берроуз виріс в елітному районі Сент-Луїса, навчався в приватних середньоосвітніх школах в Міссурі і Нью-Мексико[3]. З 1920 по 1929 роки змінив чотири школи, випустився, закінчивши «The Taylor School»[4]. Уже в ранньому дитинстві у Вільяма спостерігався інтерес до письменництва: «Я хотів бути письменником, бо письменники багаті і знамениті». Перший літературний опус початківець письменник створив у шкільному віці, який називався «Автобіографія вовка», він написав її, прочитавши «Біографію грізлі» (1900, автор Ернест Сетон-Томпсон). Там в кінці покинутий самкою старий і хворий ведмідь вирушає в долину, де, як він знає, накопичуються отруйні випаровування"[5]. З 1932 по 1936 роки Берроуз навчався в Гарвардському університеті на факультеті англійської літератури, де отримав ступінь бакалавра. Написав кілька робіт з етнології та археології[3]. Закінчивши університет майбутній письменник поїхав подорожувати Європою. З 1936 по 1937 роки Берроуз відвідував медичну школу при Віденському університеті[4]. У цей же час він познайомився і незабаром одружився з єврейкою Ільзе Клаппер (англ. Ilse Klapper), щоб допомогти їй перебратися до США, рятуючись від переслідування з боку нацистської Німеччини[6].

Творчість[ред.ред. код]

Відомий своїми працями з експериментальних методів, «чорним» гумором, реальним й апокаліптичним баченням дійсності. Перший роман «Джанкі» (Junkie, 1953) розповідає про його пристрасть до героїну і переїзд до Мексики, де в 1951 року він випадково убив свою дружину. Він оселився в Танжері в 1954 і написав свій знаменитий антироман «Ланч оголених» (Naked Lunch, 1959). У Парижі він розробив уривчасту техніку письма, результатом чого стали його науково-фантастична трилогія «М'яка машина» (The Soft Machine, 1961), «Квиток, який вибухнув» (The Ticket That Exploded, 1962), «Нова експрес» (Nova Express, 1964).

Твори[ред.ред. код]

 • Джанкі (Junkie, 1953)
 • Ланч оголених (Naked Lunch, 1959)
 • М'яка машина (The Soft Machine, 1961)
 • Квиток, який вибухнув (The Ticket That Exploded, 1962)
 • Нова експрес (Nova Express, 1964)

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Опубліковані матеріали[ред.ред. код]

 • Charters, Ann (ed.). The Portable Beat Reader. New York: Penguin Books, 1992. ISBN 0-670-83885-3 (hc); ISBN 0-14-015102-8 (pbk). (англ.)
 • Gilmore, John. Laid Bare: A Memoir of Wrecked Lives and the Hollywood Death Trip. Searching for Rimbaud. Amok Books, 1997. (англ.)
 • Harris, Oliver. William S. Burroughs and the Secret of Fascination. Carbondale, IL: Southern Illinois University Press, 2003. (англ.)
 • Johnson, Robert Earl. The Lost Years of William S. Burroughs: Beats in South Texas. Texas A&M University Press, 2006. (англ.)
 • Miles, Barry. William Burroughs: El Hombre Invisible, A Portrait. New York: Hyperion, 1992. (англ.)
 • Sargeant, Jack. "Naked Lens: Beat Cinema" New York: Soft Skull, 2009 (third edition). (англ.)
 • Schneiderman, Davis and Philip Walsh. Retaking the Universe: William S. Burroughs in the Age of Globalization. London: Pluto Press, 2004. (англ.)
 • Stevens, Michael. The Road to Interzone: Reading William S. Burroughs Reading. suicide press, Archer City, Texas 2009. (англ.)
 • Wills, David S. Scientologist! William S. Burroughs and the Weird Cult. Beatdom Books, London 2013. (англ.)

Архівні джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]