Звертання до авторитету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Argumentum ad verecundiamлат. звертання до авторитету, англ. appeal to authority, argument from authority) — логічна хиба, що полягає у використанні почуття поваги до відомої людини, знаменитості чи експерта в певній галузі для отримання згоди із пропонованим висновком. Цей метод не є завжди хибним, дивись умови його застосування нижче, але у випадках, коли робиться посилання на автора який не є спеціалістом в даній галузі, є хибним. Крім того, коректність його використання може бути дуже відносною. Наприклад, у суперечці двох неспеціалістів щодо теорії відносності, посилання на твердження Ейнштейна є переконливим та авторитетним. Однак, якщо це питання дискутується фізиками, це складатиме хибу argumentum ad verecundiam. Також, посилання на авторитет Ейнштейна в дискусії щодо, наприклад, теологічних питань, є безумовною хибою незалежно від того, хто бере участь в дискусії.

Умови коректного звертання до авторитету, при дотиманні яких не робиться хиба ad verecundiam:

  1. Звертання до авторитетного джерела в галузі, до якої належить питання диспуту
  2. Судження повинно бути цілком в межах компетенції експерта
  3. Рішення повинно бути коректно витлумаченим (тобто зробленим спеціалістом, наприклад, тлумачення статистичних результатів повенне бути виконано спеціалістом зі статистики)
  4. Експерт повинен бути неупередженим (на його судження не повинні впливати сторонні причини, як наприклад, гроші, залякування, і т. д.)
  5. Експертне судження повинно бути репрезентативним щодо проблеми (не базуватись на нерепрезантативній вибірці)
  6. Повинен використовуватись прийнятий механізм прийняття рішень у випадку конфлікту суджень з боку різних експертів
  7. Аргумент повинен бути коректним незалежно від авторитету експерта, що його підтримує

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]