Малайська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Малайська
Bahasa Melayu, بهاس ملايو
Поширена в: Малайзії, Індонезії, Брунеї, Сінгапурі, Тайланді, Філіппінах
Регіон: Південно-східна Азія
Кількість носіїв: 40 млн. (180 млн носіїв)
Місце: 54
Писемність: латиниця, арабський алфавіт
Класифікація: Австронезійська група
    Малайсько-полінезійське відгалуження
Західний ареал
Західнозондська мова
Малайсько-чамська гілка
Малайська група
Офіційний статус
Державна: Малайзії, Брунею, Сінгапуру, Індонезії
Офіційна: Малайзії, Брунею, Сінгапуру
Регулює: Інститут мови і літератури (Dewan Bahasa dan Pustaka)
Коди мови
ISO 639-1 ms
ISO 639-2 may (B); msa (T)
SIL msa і ін.
ареал поширення малайської мови зображено зеленим

Малайська мова (малай. Bahasa Melayu) — одна з австронезійських мов (малайсько-полінезійська гілка, західне відгалуження). Поширена на острові Суматра, півострові Малакка, на прибережних районах острова Калімантан, а також на деяких дрібніших островах.

Починаючи з раннього середньовіччя, малайська мова використовувалася як мова міжетнічного спілкування і міжнародних зв'язків у всьому ареалі малайської «прибережної цивілізації» (Малайський архіпелаг, півострів Малакка, узбережжя Індокитаю і Нової Гвінеї), була мовою поширення ісламу і християнства. Малайською мовою існує багата література різних жанрів — як місцева, так і перекладна.

Перші пам'ятки малайської мови — написи на камінні на островах Суматра і Банка (VII століття); письменність складова південноіндійського типу (див. індійська писемність). Сильно модифіковані форми індійської писемності, які називаються «каганга» і «ренчонг», збереглися в окремих районах Суматри.

З XIV століття разом з ісламом поширюється видозмінена арабська писемність «джаві». З XIX століття швидко поширюється латиниця — в Індонезії вона була кодифікована на початку XX століття, а в Малайзії і Сінгапурі — після 1957 р.

Малайська мова державна в Малайзії, Брунеї, Сінгапурі (в Сінгапурі поряд з англійською, китайською і тамільською), а також в Індонезії, де вона називається індонезійською мовою (Bahasa Indonesia). В 1972 р. для усіх варіантів 1971 року була запроваджена єдина система писемності на основі латиниці і максимально уніфіковані правила орфографії.

У Малайзії в 1969 р. було спроба запровадити назву «малайзійська мова» (Bahasa Malaysia), але починаючи з 1990-х років спостерігається повернення до традиційної назви «малайська мова» (Bahasa Melayu).

Список вузів України, що здійснюють підготовку спеціалістів з малайської мови[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.