Перемишльське князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Перемишльське князівство — руське князівство XIXIII століть зі столицею в Перемишлі. Виокремилось під владою синів князя Ростислава Володимировича в 1084 році в результаті виділення з Волинського князівства.

Історія[ред.ред. код]

Після втечі Ростиславичів від Ярополка Ізяславича Волинське князівство отримав Рюрик Ростиславич, він помер бездітним в 1092, і його змінив Володар Ростиславич (Василько Ростиславич сів у Теребовлі).

Рішенням Любецького з'їзду князів 1097 Перемишльське князівство було закріплене за Володарем як спадкове володіння. Однак, в тому ж році волинський князь Давид Ігоревич, а потім і сам Святополк Ізяславич спробували оволодіти теребовлянським князівством. В 1098 Ростиславичі розбили киян і чернігівчан в битві на Рожнім полі, а в 1099 — союзних Святополку Київському угорців в битві над Вягром.

В 1122 р. Володар потрапив у полон до поляків і звільнився лише за величезний викуп. Після смерті Володаря в 1124 в Перемишлі і Звенигороді княжили його сини. В 11251126 роках молодший з них, Володимир Володаревич, спробував за допомогою угорців влаштувати переділ князівства, але за Ростислава Володаревича заступилися теребовлянські Васильковичі й Мстислав Володимирович.

В 1141 році після смерті Івана Галицького Володимир Володаревич Перемиський об'єднав всі уділи в єдине Галицьке князівство та переніс центр своїх володінь з Перемишля в Галич. В 1144 після придушення заколоту свого племінника, Івана Берладника, приєднав до своїх особистих володінь і Звенигород.

З 1199 року це князівство перебувало в складі об'єднаного Галицько-Волинського князівства. В період боротьби за владу після смерті Романа Галицького Перемишль був уділом князя Святослава Ігоревича (12101211), володінням Лешка Краківського (1214), уділом угорського королевича Андрія (12261227), володінням Данила Романовича Волинського (12351238).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]