Перепис у Віфлеємі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перепис у Віфлеємі
Le Denombrement - Pieter Brueghel.png
Пітер Брейгель старший « Перепис у Віфлеємі »
Творець: Пітер Брейгель старший
Час створення: 1566
Розміри: 117 х 164,5 см
Матеріал: дерево, олійні фарби
Зберігається: Брюссель, Бельгія
Музей: Королівські музеї витончених мистецтв (Брюссель)


Перепис у Віфлеємі - картина пізнього періоду творчості, яку створив нідерландський художник Пітер Брейгель старший ( бл. 1525 - 1569 ).

Картину відносять до біблійних творів митця. Мимоволі поєднують у єдиний цикл картини « Перепис у Віфлеємі » та « Винищення немовлят ». На обох картинах події відбуваються взимку, стривожені мешканці покинули власні домівки, бо в дрімотний плин життя втрутилася влада. І це втручання не несе нічого безпечного, навпаки. В « Перепису у Віфлеємі » це ще досить спокійне втручання, що нагадує збори податків. В картині «Винищення немовлят» вже трагедія - бо це каральна кампанія в нідерландському поселенні, є кати і є перші покарані - діти.

Пітер Брейгель старший - з тих нідерландських митців, що створив подорож до Італії. Небезпечний і довгий шлях митця проліг через Францію до порту в Марселі, а далі вітрильником - до Неаполя. Лише малюнки автора та картини з портом Неаполя дозволяють гіпотетично представити шлях і зупинки майстра на шляху до славнозвісного мистецького центру - Риму. Отже, Брейгель був у Італії, але не у Палестині, тобто, не міг на власні очі бачити Віфлеєм. І події у власних так званих біблійних картинах переніс в невеличке нідерландське поселення. В реальному Віфлеємі не буває снігу. Художника це - не бентежить. Він сміливо робить біблійний Віфлеєм вкритим снігом, наближаючи того до сучасних йому поселень, наближає біблійні події до дісності Нідерландів середини 16 століття. Це умовність, відома з доби готики, коли біблійні персонажі і події переносилися у звичне, рідне для західноєвропейців середовище.

Формальним приводом для створення картини нібито слугують рядки з Євангелія :

Ліві лапки « В ті дні вийшов від кесаря Августа наказ створити перепис по усій підвладній йому землі... І пішли усі на перепис, кожний у своє місто. Пішов також і Йосип із Галілеї, з міста Назарета, в Іудею, в місто Давида, назване Віфлеєм, бо був він з дому і роду Давида, зарахуватися з Марією. » Праві лапки

Опис твору[ред.ред. код]

«Перепис у Віфлеємі»,Св. Йосип з теслярським реманентом та Богоматір, (фрагмент). 1566 р.
Бартоломе Кардучо.«Втеча Святої Родини в Єгипет» ( Ермітаж, Санкт-Петербург ).


Художник ( і спостерігач ) ніби роздивляються поселення чи то з вежі, чи то з горищного вікна якоїсь споруди. Передвечірній час - і видно, як сідає червоне сонце за гілками дерев. Деякою вказівкою на місяць події є турботи якоїсь родини, що ріже свиню. Зазвичай в Нідерландах це траплялося у грудні. Власник ріже, а господиня приготувала сковороду, куди тече кров, яку будуть смажити. Знекровлену свиню опалять, для чого вже приготували снопи з соломою. Ця група неодноразово зустрічається в картинах Брейгеля. Саме цим займаються мешканці і на картині «Мисливці на снігу», що встигли вже розкласти багаття.

Далі від заклопотаних свинею - щільний натовп людей біля дверей постоялого двору. Там виставлені столи і пораються урядовці, обкладені величезними податковими книгами. І хоча в назві картини слово «перепис», дії урядовців не що інше, як збори податків. В центрі картини - ніким не помічена пара : він - з теслярським реманентом ( добре видно пилу на плечах ), вона - верхи на осляті. Лише ці атрибути нагадують, що у місто прибула Свята Родина. Вони якраз і крокують до постоялого двору.Художник навіть не поклопотався зробити німби над головами Святої Родини. Так в сюжет «Перепису у Віфлеємі» органічно увійшов сюжет «Втечі Святої Родини в Єгипет».

Картини Пітера Брейгеля зазвичай переповнені сюжетами і невеликими подіями, які могли би стати сюжетами для окремих картин. Саме так і робили італійські майстри - з їх потягом до монументальності, до збільшених, масштабних побудов. Саме так зробив і італієць, що працював у Іспанії Бартоломе Кардучо в полотні «Втеча Святої Родини в Єгипет» ( Ермітаж, Санкт-Петербург ).

Але художник малює справжню енциклопедію життя невеличкого містечка взимку. Картину можна розглядати годинами, сміючись з дітей, що перетворили дерев'яний триногий стілець на сани, спостерігати за побудовою сараю, подорожніми з клунками. Художник надав можливість навіть розгледіти півня з курками та герб Габсбургів на стіні постоялого двору


Відомо, шо Пітер Брейгель перебував в Римі десь близько двох років. Фламандському митцю, що добре знався на творах Гуго ван дер Гуса, Пітера Кука ван Алста, Мабюза, Ієронімуса Босха - Італія і твори італійських майстрів дали мало.

Ще менше він прислухався до думки авторитетного Мікеланджело Буонарроті, що запально заявив : « Я засуджую фламандськй живопис не за те, що він наскрізь поганий - в іншиж місцях пишуть і гірше, ніх у Фландрії. (Не схвалюю ) за те,що він занадто багато речей намагається добре зробити в той час, коли кожна з них велична і складна. І тому жодна з них не доводиться до досконалості. » Відомо, що прискипливий Мікеланджело не схвалював навіть живопис самого Тиціана з Венеції.

У Пітера Брейгеля виробилася власна уява про досконалість, національна, далека від римської. У Пітера Брейгеля - вистачило сміливості у власному мистецтві - йти власним, неіталійським шляхом.

Джерела[ред.ред. код]

  • Алпатов М. «Питер Брейгель Мужицкий». — М., 1939.
  • Климов P. «Питер Брейгель». — М., 1959.
  • Гершензон-Чегодаева Н. М.«Брейгель». — М., 1983.
  • Роз Мари и Райнер Хаген, «Брейгель». — М.: Taschen/Арт-Родник, издание на русском языке, 2002. — 95 с. — ISBN 3-8228-7150-8.
  • Bastelaar R. van, Hulin de Loo G. Peter Bruegel l’Ancien, son oeuvre et son temps, v, 1-2. — Brux., 1906—1907.
  • Grossmann F. Peeter Brueghel. — L.: Firenze, 1956.
  • Rocquet C.-H. Breuegel ou l’atelier des songes. — Paris, 1987;
  •  : Роке К. А. «Брейгель» (серия «Жизнь замечательных людей»). — М.: «Молодая гвардия », 2008.(русск.пер.)— 304 с. — ISBN 978-5-235-03134-0.
  • Rocquet C.-H. Breuegel ou l’atelier des songes. — Paris, 1987;
  • Rucker R. As above, so below: A novel of Peter Bruegel. — New York: Forge, 2002.


Див. також[ред.ред. код]