Письмечеве

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Письмечеве
Країна Україна Україна
Область Дніпропетровська область
Район Дніпровський район
Громада Солонянська селищна громада
Облікова картка Письмечеве 
Основні дані
Населення 406
Поштовий індекс 52440
Телефонний код +380 5669
Географічні дані
Географічні координати 48°07′15″ пн. ш. 34°37′38″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
84 м
Місцева влада
Адреса ради 52440, Дніпропетровська обл., Солонянський р-н, с.Письмечеве, вул.Шкільна,65
Сільський голова Волошина Тетяна Павлівна
Карта
Письмечеве. Карта розташування: Україна
Письмечеве
Письмечеве
Письмечеве. Карта розташування: Дніпропетровська область
Письмечеве
Письмечеве
Мапа
Мапа

CMNS: Письмечеве у Вікісховищі

Письмече́ве — село в Україні, у Солонянській селищній громаді Дніпровського району Дніпропетровської області. Населення станом на 2021 рік — 406 мешканців.

Географія[ред. | ред. код]

Село Письмечеве знаходиться на лівому березі річки Комишувата Сура, вище за течією на відстані 7 км розташоване село Павлівка, нижче за течією на відстані 0,5 км і на протилежному березі — село Безбородькове. До центру громади — 20 км. По селу протікають висихні струмки з загатами. Поруч проходить автомобільна дорога Т 0420.

Назва[ред. | ред. код]

Раніше називалося Письмечівка.

Історико-географічна довідка[ред. | ред. код]

Вона була відомою та пам'ятною для запорізького козацтва — тут була головна станція для всіх мандрівників, місце відпочинку. В давнину і запорожці, і литовсько-польські купці, і російські промисловці їздили через слободу Письмичівка від Микитина перевозу на Дніпро в Стару Самару, у Самарський монастир. За часів правління Литовсько-польського панства, коли була прокладена нова переправа через Дніпро і з'явилась нова дорога по степу Сурському, Письмичівка стала відомішою.

За матеріалами для історико-статистичного опису Катериславської єпархії село Письмечеве засновано приблизно у 1760 році, коли тут оселився військовий старшина, єсаул запорожець Василь Андрійович Письмич і називалось тоді — Письмичівка при річці Комишевата Сура.

Єсаул Василь Андрійович Письмич заснував собі в Письмичівці зимівник з хуторами, великою кількістю мазанок та землянок, запросив своїх родичів та знайомих і почав займатися господарством. Налічувалось в Письмичівці 42 дворів, у них 200 осіб, поблизу було село Олександрівка (нині — село Безбородьково), яке заснував генерал-майор Безбородько, у якому було 35 дворів. Поміщики прапорщики Білий Кирило та Білий Назарій збудували за 2 роки (з 01 вересня 1783 року по 14 січня 1785 року) за свої кошти церкву, яка була посвячена і 27 лютого 1785 року відкрита для богослужіння.

У 1929 році організований колгосп «Серп і молот».

До 1941 року село мало назву Олександрівка Перша.

1989 року за переписом тут мешкало приблизно 430 осіб.

У Письмечеве знаходилася центральна садиба колгоспу ім. Чапаєва, за яким закріплено 7011 га сільськогосподарських угідь, у тому числі 6032 га орних земель. Розвинені птахівництво, виробництво зерна, м'яса, молока.

Населення[ред. | ред. код]

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[1]:

Мова Відсоток
українська 96,2 %
російська 3,8 %

Постаті[ред. | ред. код]

Опис[ред. | ред. код]

У селі є середня школа, де навчається 55 учнів і працюють 17 вчителів, клуб із залом для глядачів на 200 місць, бібліотека, у книжковому фонді якої — 11,5 тис. примірників, фельдшерсько-акушерський пункт, дитячі ясла на 20 місць, п'ять магазинів, АТС, поштове відділення.

Є пам'ятник на честь воїнів-односельчан, загиблих у роки Великої Вітчизняної війни.

Був споруджений пам'ятник В. І. Леніну.

Література[ред. | ред. код]

  • Письмече́ве // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974. — том Дніпропетровська область / А.Я. Пащенко (голова редколегії тому), 1969 : 959с. — С.800

Посилання[ред. | ред. код]


  1. Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України — Український центр суспільних даних