Збройні сили України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Збройні сили України
Емблема Збройних сил України[1][2]
Емблема Збройних сил України[1][2]
Роди військ
Emblem of Ukrainian Ground Forces Сухопутні війська
Emblem of Ukrainian Air Force Повітряні сили
Emblem of Ukrainian Navy Військово-морські сили
Керівництво
Штаб: м. Київ
Головнокомандувач: Порошенко Петро Олексійович[3]
Міністр оборони: Полторак Степан Тимофійович
Глава штабу: Муженко Віктор Миколайович
Штат
Активні службовці: 250 тис. осіб, у тому числі — 204 тис. військовослужбовців (2015)[4][5]
Призовний вік: 18[6]
Призовний закон: Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу»[6]
Термін призову: 9, 12, 18 місяців
Витрати та промисловість
Щорічні витрати: 90 млрд грн. (2015)[4]
Доля військових витрат у ВВП: 3% (2015)[7]
Головні національні постачальники: Державний концерн «Укроборонпром»
Історія
Засновані: 1917
Остання реорганізація: 1991

Перша світова війна 
Радянсько-українська війна 
Польсько-українська війна 
Друга світова війна 
Українська місія в Іраку 
Миротворчі операції 
Російська інтервенція до Криму 
Війна на сході України
Військові звання та нагороди
Військові звання 
Державні нагороди України
Прапор Збройних сил України[1][2]
Прапор Збройних сил України[1][2]


Історія української армії
Alex K Kievan Rus..svg Дружина, вої(IX—XIII століття)

Alex K Halych-Volhynia.svg Дружина, вої (XII—XIV століття)

Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Військо Запорозьке

Реєстрові козаки


Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg Чорноморське козацьке військо

Азовське козацьке військо
Бузьке козацьке військо
Дунайське козацьке військо

Osmanli-nisani.svg Задунайське козацьке військо

Австро-Угорська Імператорська Армія
Wappen Österreich-Ungarn 1916 (Klein).png Банатська Січ

Українські січові стрільці


Російська Імператорська Армія

Coat of Arms of UNR.svg Армія УНР
Alex K Ukrainska Derzhava.svg Армія Української Держави
Flag of Green Ukraine.svg Українське Далекосхідне Незалежне Військо
ZUNR coa.svg Українська Галицька армія

повстанці Революційна повстанська армія України

Karptska Ukraina COA.svg Карпатська Січ
Badge BBH front.jpg Військові відділи націоналістів
OUN-B-01.svg Дружини українських націоналістів
Coat of Arms of UNR.svg Поліська Січ
Українське Визвольне Військо.png Українське Визвольне Військо
Dyvizia Galychyna.svg Дивізія «Галичина»
Шеврон українських національних частин у складі німецької армії 1944 рік.png Українська національна армія
OUN-B-01.svg УПА

Red Army badge.gif Збройні Сили СРСР

Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Збройні сили України

Збро́йні си́ли Украї́ни — військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності[8].

Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України а також беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом[8].

З'єднання, військові частини і підрозділи Збройних сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, боротьби з тероризмом і піратством, посилення охорони державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні і континентального шельфу України та їх правового оформлення, протидії незаконним перевезенням зброї, наркотичних засобів та психотропних речовин, ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві, міжнародних антитерористичних, антипіратських та інших міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України[8].

Зміст

Чисельність

Чисельність Збройних сил України затверджується Верховною Радою України за поданням Президента України[8].

Українська армія комплектується за рахунок призову на строкову та договірну службу[9] чоловіків від 18 років. Граничний вік перебування на військовій службі осіб рядового, сержантського та старшинського складу — 45 років[6].

Восени 2013 року передбачалося здійснити крайній призов на строкову військову службу і перехід вітчизняного війська на комплектування за контрактом[9]. У квітні 2014 року Верховна Рада України рекомендувала в. о. Президента України Олександрові Турчинову відновити призов до армії[10]. 1 травня 2014 року в. о. Президента України підписав указ про заходи щодо підвищення обороноздатності держави, яким відновлено призов у 2014 році[11].

Історія

Історія українського війська сягає тих древніх часів, коли тодішні мешканці земель сучасної України вперше змушені були взятися за зброю щоб боронити життя і свободу себе та своїх близьких, свого народу й суспільства.

Вся історія державності України тісно пов'язана з утворенням і розвитком тих чи інших військових формацій, які забезпечували державний лад, захист та безпеку громадян як від зовнішніх агресорів, так і від внутрішніх дестабілізуючих факторів.

Період Київської Русі

Про устрій слов'янського війська відомо небагато. Військо складалося з воїв та очолювалося воєводами. Історик Прокопій засвідчив, що всі важливі справи вирішували на віче, проте в бою керував один верховний воєвода[16].

Історики тих часів змальовують слов'ян як слабко озброєне військо.

« Виступаючи в бій, вони йдуть на ворогів, здебільша, піші, в руках їх невеликі щити та списи, панцирів вони не надягають. Деякі не мають ні сорочки, ні плаща, а тільки в коротких штанях ідуть битися з ворогами  »

— Прокопій Кесарійський[16]

Грек Маврикій розповідає, що слов'яни мали по два списи, луки з отруєними стрілами й важкі щити, а до бою йшли невпорядкованою громадою. Проте пізніше, за прикладом краще зорганізованих сусідів, слов'янські племена приняли кращий устрій[16].

Дружина київського князя Олега під час походу на Константинополь

В часи Київської Русі основу українського війська складали військові дружини, які становили постійну військову силу князя. Їх чисельність була відносно невеликою — десь близько 2 — 3 тис. чоловік, а то й менше[17]. Дружина поділялася на старшу й молодшу. До старшої дружини належали представники наймогутніших боярських родів, великі землевласники, найбільше впливові люди в громадянстві. Молодшою дружиною називали лицарську молодь, що походила з боярських родів; у княжій дружині вона готовилася до військової служби. Навколо дружини гуртувалося народне ополчення — загони самооборони тих чи інших населених пунктів[16].

Своєрідне народне ополчення створили також орди, що були під владою київських князів. Вони мали загальну назву чорних клобуків та складались з недобитків різних степових орд, головно печенігів та торків, що або самі піддалися під українську владу, або були завойовані та осаджені на степовому пограниччі як бранці. В українському війську вони складали рухливий елемент, відважний і завзятий, що сліпо йшов на всіляку небезпеку, коли тільки можна було сподіватися наживи і здобичі[16].

Галицький боярин початку XIII ст. у західноєвропейському озброєнні

Військо Галицько-Волинського князівства було організоване за зразком традиційного руського, але відзначалося деякою місцевою специфікою. Через постійну боротьбу князів з боярами, вони часто не могли розраховувати на боярську військову допомогу. У зв'язку з цим, галицько-волинські монархи неодноразово користувалися послугами найманців (угрів, половців), що вони були ненадійними союзниками та часто грабували княжі землі[18].

Це змусило Данила Романовича провести реформу, в ході якої він створив незалежне від боярської дружини княже військо, набране з «простих людей» і безземельного боярства. Воно поділялося на важкоозброєних «оружників» та легкоозброєних «стрільців». Оружники, у кольчугах і шоломах, з списами, мечами і щитами входили у бій на конях або пішо. Стрільці були озброєні луками й захищали оружників з флангів та починали бій, вражаючи ворога стрілами. Уніфікованого озброєння це військо не мало, але користувалося арсеналом західноєвропейського зразка[18].

Після знищення Києва стало очевидно, що дерев'яні «гради» виявлялися слабими проти поліпшених засобів наступу, які мали у розпорядженні ординці. Тому готуючись до боротьби, король Данило почав будувати міцніші укріплення — кам'яні. Ординці, справедливо вважаючи такі укріплення небезпечними для себе, не лише спалили укріплення Володимира, але й розкопали вали, проте не відважилися здобувати Холм, Крем'янець чи Данилів[18].

Козацький період

Сутичка козаків з татарами

Військо Великого князівства Литовського було організоване подібно до давнього князівського й поділялося на постійне боярське військо та народне ополчення. Проте роль «воїв» змінилась: оскільки вони не мали хорошої зброї та воєнної підготови, то використовувались тільки для допомоги в обороні замку, при погоні за ворогом під час татарських нападів. Литовські князі намагалися розвинути боярське військо (давню дружину), тому жорстко слідкували за обов'язком служити у війську кожному землевласнику[16]. Дружина як основна військова сила князів існувала до 1471 року, коли було ліквідовано Київське удільне князівство.

В XV–XVI ст. на українських землях поширився польський військовий устрій. Спочатку Польща не мала постійного війська, а під час війни скликалось посполите рушення. Пізніше його роль перебрали на себе найманці з Угорщини, Молдови та Німеччини. Основну роль в польській армії відігравала кіннота[16], що складалася із загонів крилатих гусар, що комплектувалися із заможної шляхти та легкої кавалерії (татарської і так званих «лісовчиків»). Польська піхота мала другорядне значення й була озброєна вогнепальною зброєю та шаблями для оборони. Згодом були створені нові піхотні формації: драгунів, що пересувались на конях, а для ведення бою спішувались та вибранецька піхота[16].

У XIV–XVI ст. на основі самоорганізованих загонів оборони проти татар сформувалося козацтво, яке пізніше у документах отримало назву Військо Запорозьке Низове. Уряд Речі Посполитої помітив завзяту боротьбу проти степовиків та спробував створити на основі розрізнених загонів військо, що вилилось в створення реєстру. Процес об'єднання окремих загонів відбувався й під керівництвом шляхтича Дмитра Вишневецького, що заснував у пониззі Дніпра Хортицьку фортецю, що стала прообразом майбутньої Запорізької Січі.

Здобуття Кафи козаками

Наприкінці XVI — протягом XVII століття українські землі продовжували зазнавати грабіжницьких набігів з території Кримського ханства та Османської імперії. Своєрідною «відплатою» за це стали морські походи козаків під керівництвом Петра Сагайдачного, під час яких, за свідченнями італійського мандрівника П'єтро делла Валле, було пограбоване все узбережжя Чорного моря та визволено багато невільників-християн[19].

Зі зростанням соціально-економічного і релігійно-культурного гніту на території України та посиленням ролі козацтва, Наддніпрянщиною прокотилася низка козацько-селянських повстань, що підготували ґрунт для майбутної Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Але після проголошення союзу з Московським царством 1654 року, українська держава Гетьманщина та Військо Запорізьке почали все більше залежати від Московії.

Командування козацьким військом виконувала старшина, а на чолі стояв гетьман. Важливі організаційні й політичні справи вирішувало військо, зібране на раду, на якій право участі мали всі козаки, як старшина, так і «чернь»[16]. Козацьке військо ділилося на полки, сотні й курені. Величина полку постійно зростала: якщо на зламі XVI–XVII ст. полк складався з 500 людей, то в 1723 році полки мали по 5 000 козаків, а в окремих випадках й більше (ніжинський полк складався з майже 10 000 осіб)[16].

На Січі доступ до війська мав практично кожний, хто хотів козакувати, проте на землях Наддніпрянщини здатних до війська записували в реєстр. Цього обмеженого реєстрового війська не завжди вистачало на потреби української держави, тому, коли приходила війна, гетьман закликав всіх, хто міг носити зброю. Таким чином чисельність війська могла доходити до 200, а то й 300 тисяч[16]. Іншими військовими формаціями Гетьманщини стали підрозділи сердюків, створених гетьманом Дорошенком та кінні полки компанійців, організованих Многогрішним для підтримування публічної безпеки[16].

Козацька піхота в бою під Берестечком

До середини XVII ст. головною ударною силою козацького війська була піхота, а кіннота не могла боротися з добре навченою шляхетською, що було однією з причин союзу Хмельницького з кримським ханом[20]. Зі спогадів сучасників відомо, що в бою під Хотином 1621 року кожен козак мав рушницю, але лише деякі — шаблі[20]. В 1651 році, під Берестечком, ситуація все ще не змінилась: «шабля рідка, самопал у кожного»[16]. Використання рушниці зробило непотрібним лук, що широко застосовувався лише на Запорожжі. З XVIII ст. часто зустрічаються пістолі, досить поширеним лишався спис[16]. Охоронну зброю (панцирі чи шоломи) використовувала лише козацька старшина, що підтверджується численними кістяками козаків, що загинули в бою під Берестечком[20]. Щодо артилерії, то основу становила трофейна, найпоширенішими були гармати середнього калібру та мортири. Після перемог над польськими військами та взяття замків, кількість козацької артилерії значно зросла[16].

Після Полтавської битви гніт царату сильно посилився, козацьке військо опинилося в повній залежності від Російської імперії й остаточно втратило свою колишню могутність[16]. Цьому сприяла ліквідація Катериною ІІ Гетьманщини, як українського державного утворення, та зруйнування 1775 року Запорізької Січі, що була справжнім оплотом українського козацтва.

Період імператорських армій

Чорноморські пластуни

З колишніх козацьких полків царський уряд створив низку військових утворень (Чорноморське, Азовське, Бузьке козацькі війська), що використовувались для війн з Османською імперією, а після перемог були переселені на Кубань й реформовані в Кубанське козацьке військо.

Козаки цього підрозділу називались пластунами й брали активну участь у війнах Російської імперії, зокрема в Кримській та російсько-японській. Завдяки секретам військового майстерства, отриманих від пращурів-запорожців, вони вкрили себе славою під час розвідувальних та диверсійних рейдів в тилу противника[21]. В Кримській війні кубанцям протистояли нащадки задунайських козаків під керівництвом Садик-паші[21].

З українців Наддіпрянщини комплектувалася значна частина особового складу новоутвореного Чорноморського імператорського флоту та імператорської армії.

Українці Галичини, Буковини та Закарпаття були змушені відбувати службу у війську Австро-Угорської імперії.

Через відсутність власної державності, українці часто були змушені воювати далеко від рідної землі. Так, в 1904 році, під час російсько-японської війни, українці в складі 9-ї (полтавці) та 31-ї (харків'яни) піхотних дивізій з Київського військового округу були відправлені на Далекий Схід. У боях з ворогом військові частини зазнали великих втрат. Навесні 1905 року з Одеського військового округу на Далекий Схід було також перекинуто 15-у піхотну дивізію і 4-ту стрілецьку бригаду, але вони прибули по завершенню бойових дій.

Перша світова війна

Докладніше у статті Україна у Першій світовій війні

Під час Першої світової війни Україна стала ареною протистояння, що принесло значні людські втрати та руйнування інфраструктури. Це значною мірою вплинуло на створення незалежної української держави та її збройних сил — армії Української Народної Республіки.

Після падіння Російської імперії на українських землях утворилися численні військові формації, в тому числі загони Вільного козацтва, Українська Повстанська Армія батька Махно, а також Червоне козацтво. Останнє стало основою збройних сил УСРР, а згодом — УРСР, що називались Робітничо-селянською червоною армією.

Після розвалу Австро-Угорської імперії на захист Західно-Української Народної Республіки постала Українська Галицька Армія, основу якої склали формування Українських Січових Стрільців.

Друга світова війна

Докладніше у статті Україна у Другій світовій війні
Радянські війська форсують Дніпро

З розгортанням Другої світової війни українці почали творити власні збройні формування. Першим таким можна вважати Карпатську Січ — парамілітарну організацію, яку формують у 1938–1939 рр. українці Закарпаття для захисту власної держави — Карпатської України.

Під час німецько-радянської війни Україна направила до лав Червоної Армії і Військово-морського флоту близько 2,5 мільйона своїх співгромадян[22]. У військах чотирьох Українських фронтів у стройових, переважно піхотних частинах і з'єднаннях, українці становили 60-80% і брали найактивнішу участь у визволенні своєї батьківщини від фашистських загарбників. Було створено 650 винищувальних батальйонів, в яких налічувалося 150 тисяч бійців[22]. У ополчення вступило близько 1,3 млн чоловік[22]. Близько 2,5 млн українців-військових нагороджені орденами і медалями, зокрема звання Героя Радянського Союзу удостоєно 2069 осіб[22]. Серед маршалів і генералів було багато українців за походженням: Кирпонос М. П., Кулик Г. І., Тимошенко С. К., Єременко А. І., Черняховський І. Д., Малиновський Р. Я., Костенко Ф. Я., Москаленко К. С. та інші.

У 1940 році за дорученням уряду УНР в екзилі Тарас Бульба-Боровець сформував на Поліссі збройну формацію, яка мала розпочати боротьбу за незалежність України. Це військо дістало назву Поліська Січ та нараховувало до 10 000 бійців. Саме на основі цієї організації сформувалося озброєне крило Організації українських націоналістів — Українська Повстанська Армія (УПА). Датою створення цього війська прийнято вважати 14 жовтня 1942 року, проте сам процес його формування був досить складним та фактично тривав до 1943–1944 рр. Очолив УПА генерал-хорунжий Роман Шухевич. Після його смерті 5 березня 1950 року (загинув в бою з радянськими каральними частинами) командування повстанцями взяв на себе Василь Кук. Спочатку УПА вела відкриту боротьбу з ворогами, проте з кінця 1940-х перейшла до партизанського підпілля. Останній бій УПА відбувся 14 квітня 1960 року на Тернопільщині[23].

Радянський період

Радянські війська в Афганістані

В 1956 році військові частини, дислоковані на теристорії УРСР, брали участь в операції «Вихор» в Угорщині. Серед інших, радянським військам в Будапешті протистояли колишні члени УПА в еміграції, з яких було створено кілька батальйонів добровольців. Вони обороняли мости через Дунай, більшість із них загинула[24]. У 1968 році з'єднання 38-ї та 13-ї (з 1999 — 13 армійський корпус) армій СРСР, дислокованих на території УРСР, брали участь в операції «Дунай» у Чехословаччині.

Понад 160 тисяч українців воювали в складі обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані, з яких 3 360 загинули, в тому числі 80 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон, понад 8 тисяч осіб були поранені чи контужені, з них 3 560 стали інвалідами[25][26].

Окрім цього, багато військових боролися з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема 12 інженерний полк за видатні заслуги у ліквідації катастрофи був нагороджений вимпелом Міністра оборони СРСР «За військову доблесть»[27].

Період незалежної України

Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України, вона успадкувала від СРСР одне з найпотужніших угруповань військ у Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками озброєння та військової техніки.

24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила рішення про взяття під свою юрисдикцію усіх розташованих на українських теренах військових формувань Збройних сил колишнього СРСР, та про створення одного з ключових відомств — Міністерства оборони України. Отже, під юрисдикцію України перейшли: 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії та 8 артилерійських бригад (9 293 танки і 11 346 бойових машин)[28], бригада спецпризначення, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, три повітряні армії (близько 1 500 бойових літаків) і окрема армія ППО. Стратегічні ядерні сили, дислоковані на території України, мали 1 272 міжконтинентальних балістичних ракет, а також близько 2 500 одиниць тактичної ядерної зброї. На час проголошення Україною незалежності чисельність військ в Україні нараховувала близько 980 тисяч осіб[12].

Створення національних Збройних сил характеризувалося одночасним формуванням правової основи діяльності Збройних сил, реорганізацією структур, створенням відповідних систем управління й забезпечення та інших елементів, необхідних для їх функціонування. Крім того, становлення Збройних сил України супроводжувалося значним скороченням військових структур, чисельності особового складу, кількості озброєнь та військової техніки.

В основу процесу створення власного війська були закладені політичні рішення керівництва України стосовно без'ядерного і позаблокового статусу держави. При цьому враховувалися також обмеження, пов'язані з ратифікацією договору «Про звичайні збройні сили в Європі» та виконанням Ташкентської угоди 1992 року, якою встановлювалися не тільки максимальні рівні озброєння для кожної держави колишнього СРСР, а й для так званого «флангового району». В Україні до нього входили Миколаївська, Херсонська, Запорізька області та Автономна Республіка Крим.

У стислі терміни Верховною Радою України був прийнятий пакет законодавчих актів стосовно воєнної сфери: Концепція оборони і будівництва Збройних Сил України, постанова № 1658-XII від 11 жовтня 1991 року «Про Раду оборони України», Закони України «Про оборону України»[29], «Про Збройні Сили України»[8], Воєнна доктрина України тощо. На ті ж роки припадає й реалізація ядерного роззброєння України. Воно є однією із найзначніших історичних подій, оскільки вперше в історії людства держава добровільно відмовилася від володіння ядерною зброєю. На 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.

Миротворча діяльність

Докладніше у статті Миротворчі місії України

Участь України у миротворчих операціях розпочалась із затвердженням Верховною Радою України Постанови від 3 липня 1992 року № 2538-XII «Про участь батальйонів Збройних сил України в Миротворчих силах Організації Об'єднаних Націй у зонах конфліктів на території колишньої Югославії»[30].

Балканський півострів

Українські миротворці спеціального батальйону

З прибуттям в липні 1992 року 240 окремого спеціального батальйону (УКРБАТ-1) до Сараєво, Боснія і Герцеговина, його підрозділи були неодноразово атаковані ворогуючими сторонами. Бойова діяльність українських миротворців здійснювалася з застосуванням штатної зброї у відповідь на напади місцевих збройних формувань для деблокування позицій батальйону, знищення снайперів, та забезпечення евакуації поранених та тіл загиблих[31].

19 квітня 1994 року на Балкани прибув 60-й окремий спеціальний батальйон Збройних сил України (УКРБАТ-2), який 24 квітня 1994 року разом з опергрупою 240 осіб, підрозділами збройних сил Великої Британії, Франції, Норвегії, Росії та Єгипту увійшов до зони активних бойових дій між сербськими та мусульманськими підрозділами в анклаві Горажде. Нападу з обох сторін зазнала 1 спеціальна рота із 60 осіб[31].

На початку червня 1994 року підрозділ було перекинуто з Горажде до Гліна, Хорватія, де він вів безпосередні бойові дії з метою захисту позицій батальйону та зони безпеки ООН у анклаві Біхач. У вересні 1994 року 11 та 12 спостережні пункти зі складу 1-ї спеціальної роти батальйону зазнали нападу з боку підрозділів «Баня Лукського» корпусу армії боснійських сербів, загону спеціального призначення «Маузер» Ратко Младича та 505-ї бригади 5-го Армійського корпусу Армії Боснії і Герцеговини. Особовий склад 11 пункту був захоплений у заручники боснійськими сербами, а 12 — протягом тижня перебував в зоні активних бойвих дій підрозділів Армії Боснії та Герцеговини та бригад зі складу боснійсько-сербської армії та армії Сербської Країни. Зазнав важких поранень один український військовослужбовець, позицію підрозділу було знищено ворогуючими сторонами[31].

В липні 1995 року штаб української роти у н. п. Вітковічі в анклаві Горажде було атаковано батальйонами мусульманської бригади «Горажде», з метою примушення українського підрозділу віддати важку зброю та бронетехніку. Позиції роти обстрілювалися з мінометів, безвідкатних гармат, гранатометів, важкої та стрілецької зброї. Протягом декількох годин українська рота вела бій проти переважаючих за чисельністю мусульманських підрозділів, в ході бою важкі поранення отримали декілька українських миротворців. Британський батальйон, який знаходився у Горажде, проігнорував напад на український підрозділ та не надав будь-якої підтримки[31].

В липні 1995 року в анклаві Жепа підрозділ з 79 українських миротворців було атаковано боснійсько-сербським корпусом «Дріна» та мусульманськими підрозділами «Жепа». Незважаючи на відсутність підтримки з боку ООН та НАТО, ігноруючи погрози й наказ Младіча відповідно до таємної директиви Радована Караджича про знищення миротворців та цивільного населення Жепи, в результаті операції українці врятували більше дев'яти тисяч осіб цивільного населення Жепи та біженців, що втекли зі Сребрениці (де нідерландський батальйон у складі 650 осіб не зміг виконати завдання, через що сербські підрозділи вбили там більше дев'яти тисяч мирних жителів)[31].

Близький Схід

Докладніше у статті Українська миротворча місія в Іраку
Українські військові спільно з бійцями Корпусу морської піхоти США здійснюють патрулювання під час Війни в Іраку

Українська місія в Іраку в складі коаліційних військ під проводом США тривала з 11 серпня 2003 року по 9 грудня 2008 року. Перший бій регулярного підрозділу Збройних сил України стався 6 квітня 2004 року в місті Ель-Кут (Ірак), коли українське миротворче з'єднання було атаковане бойовиками «Армії Магді». Українці прийняли бій і протягом кількох годин утримували доручені під їхню охорону об'єкти. Втрати українских військових склали один загиблий та шестеро легкопоранених.

Війна на сході України

Загін морської піхоти ВМС України брав участь в антитерористичній операції

Після перемоги в Києві Євромайдану в лютому 2014 року, Росія розпочала військову агресію проти української держави. Першим її етапом стала окупація Криму, внаслідок чого було вбито 2 військовослужбовця Збройних сил: Кокуріна Сергія та Карачевського Станіслава, Україна втратила 85% кораблів флоту[32] та 50% українських військових з Криму, що склали присягу окупанту[33].

Наступним етапом агресії стало захоплення проросійськими активістами адмінбудівель та відділків міліції в містах Донбасу (Слов'янську, Артемівську та Краматорську). У відповідь на це українська влада оголосила про проведення антитерористичної операції, що переросла у повноцінну війну.

Незважаючи на численні докази присутності російських військ на території України, офіційно Росія не визнає факту свого вторгнення в Україну, відтак з українського боку війна розглядається як неоголошена[34]. Ряд українських політиків називають війну на сході України «гібридною війною» Росії проти України[35].

Керівництво

Верховним Головнокомандувачем Збройних сил України є Президент України. Він, згідно зі статтею 106 Конституції України, призначає на посади і звільняє з посад вище командування Збройних сил України, інших військових формувань; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави[36].

Безпосереднє військове керівництво Збройними силами України в мирний та воєнний час здійснює Головнокомандувач Збройних сил України. Головнокомандувачем Збройних сил України є за посадою начальник Генерального штабу Збройних сил України, якого призначає і звільняє в установленому порядку Президент України. Адміністративне та військово-політичне керівництво Збройними силами України здійснює Міністр оборони України[8].

Міністерство оборони України, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України, бере участь у реалізації державної політики з питань оборони і військового будівництва, координує діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування з підготовки держави до оборони. Це міністерство також має аналізувати військово-політичну обстановку, визначати рівень воєнної загрози національній безпеці України, забезпечувати функціонування Збройних сил і їх готовність до виконання покладених на них функцій і завдань тощо[37].

Структура

Військове управління Збройними силами здійснює Генеральний штаб.

Організаційно, Збройні сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій. До складу Збройних сил України належать також об'єднання, з'єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до зазначених вище видів.

Станом на 2015 рік, до складу Збройних сил України входять:

Сухопутні війська

Прапор Сухопутних сил

Сухопутні війська України були сформовані у складі Збройних сил України на підставі Указу Президента України відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України» у 1996 році[8].

Організаційно, станом на 2015 рік, Сухопутні війська Збройних сил України складаються з:

Міністр оборони Степан Полторак заявив про плани створення 4 оперативних командувань по територіальному принципу замість 2 та одинадцяти бригад, чотирьох полків, вісімнадцяти батальйонів, шістнадцяти окремих рот та тринадцяти взводів різного призначення[38][5].

Сухопутні війська Збройних сил України є головним носієм бойової могутності Збройних сил незалежної України. Станом на 2013 рік, наземні війська налічували 49 100 особового складу, 683 танки, 1965 бойових броньованих машин, 72 бойові вертольоти та 379 артилерійських систем калібром більше 100 міліметрів (8 механізованих бригад, 2 танкові бригади, 3 артилерійські бригади, 1 ракетна бригада, а також інші частини забезпечення та підтримки)[15]. За своїм призначенням та обсягом покладених на них завдань, вони відіграють вирішальну роль у виконанні Збройними силами України своїх функцій як у мирний, так і воєнний час.

Механізовані та танкові війська

Механізовані і танкові війська, що складають основу Сухопутних військ, виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, діють у складі морських та повітряних десантів. У спадок від СРСР українські Сухопутні війська отримали потужний арсенал, що включав у себе сучасні зразки бронетанкової техніки. Після проголошення незалежності, на вітчизняному підприємстві ХКБМ танки Т-64 було модернізовано до рівня Т-64БМ «Булат», а на базі Т-80 було створено новий український танк Т-84 «Оплот».

Т-64БВ 1.jpg
Т-64БМ.jpg
Ukrainian BMP-2 IFVs during the Independence Day parade in Kiev.JPG
Ukrainian BTR-80.jpg

Ракетні війська та артилерія

Докладніше у статті Ракетні війська і артилерія Сухопутних військ України

Ракетні війська та артилерія Сухопутних військ складаються із з'єднань оперативно-тактичних і тактичних ракет, з'єднань і частин гаубичної, гарматної, реактивної та протитанкової артилерії, артилерійської розвідки, мінометних підрозділів та підрозділів протитанкових керованих ракет. Вони призначені для ураження живої сили, танків, артилерії, протитанкових засобів противника, авіації, об'єктів ППО та інших важливих об'єктів при веденні загальновійськової операції (бою). За умови відсутності в України ядерної зброї, ракетні війська та артилерія є найпотужнішою ударною силою в складі Збройних сил. Сучасні артилерійські з'єднання, що перебувають у складі української армії, здатні швидко передислоковуватися та наносити удари по супротивнику за будь-яких погодних умов та в будь-який час доби.

BM-30 Smerch of the Ukrainian Army.jpg
BM-27 Uragan of the Ukrainian Army.jpg
2S19 howitzers, Independence Day parade in Kiev.JPG
Ukrainian 2S1 Gvozdika, Independence Day parade in Kiev, 2008.jpg

Армійська авіація

Докладніше у статті Армійська авіація України

Армійська авіація є найбільш маневровим родом Сухопутних військ, призначеним для виконання завдань у різноманітних умовах загальновійськового бою. Частини і підрозділи армійської авіації ведуть розвідку, знищують бойову техніку та живу силу противника, здійснюють вогневу підтримку під час наступу чи контратаки, висаджують тактичні десанти, доставляють у вказані райони бойову техніку та особовий склад, виконують інші важливі завдання.

Mil Mi-8MTV, Ukraine - Air Force AN1837498.jpg
Mil Mi-24P, Ukraine - Army AN1387384.jpg
Mil Mi-24P, Ukraine - Army AN1387321.jpg

Спеціальні війська

Спеціальні війська призначені для забезпечення бойової діяльності військ, що виконують вузькоспеціалізовані функції, та мають на озброєнні спеціально призначену для цього бойову та іншу техніку. До складу спеціальних військ входять:

Високомобільні десантні війська

Докладніше у статті Високомобільні десантні війська (Україна)

Високомобільні десантні війська (до липня 2012 року — аеромобільні) — наймобільніший компонент Сухопутних військ, до складу якого входять повітряно-десантні та аеромобільні частини Збройних сил України. Вони призначені для виконання бойових завдань (ведення бойових дій), які неможливо виконати (вести) іншими силами та засобами збройної боротьби у тактичному та оперативному тилу ворога.

Станом на 2013 рік, чисельність високомобільних десантних військ становила 6 000 осіб, в їх складі перебувало 262 бойових броньованих машин та 90 артилерійських систем калібром більше 100 міліметрів[15].

Повітряні сили

Прапор Повітряних сил
Докладніше у статті Повітряні сили України

Повітряні сили Збройних сил України — один з головних носіїв бойового потенціалу Збройних сил України. Цей високоманеврений вид Збройних сил призначений для охорони та оборони повітряного простору держави, особливо важливих та стратегічних державних об'єктів, ураження з повітря об'єктів противника, авіаційної підтримки своїх військ (сил), висадки повітряних десантів, повітряного перевезення військ і матеріальних засобів та ведення повітряної розвідки.

Станом на 2013 рік, у складі Повітряних сил перебувало 36 300 осіб, 160 бойових та 27 транспортних літаків[15].

Бомбардувальна авіація

Бомбардувальна авіація є основним ударним засобом Повітряних сил і призначена для ураження та знищення угрупувань військ, авіації, флоту, зруйнування важливих воєнних, військово-промислових, енергетичних об'єктів у стратегічній і оперативній глибині за будь-яких погодних умов як вдень, так і вночі. На озброєнні має літаки Су-24М.

Штурмова авіація

Штурмова авіація є засобом авіаційної підтримки військ і призначена для ураження та знищення військ, наземних (морських) об'єктів переважно на передньому краї у тактичній глибині, забезпечення безпосередньої підтримки бойових дій Сухопутних військ, Військово-морських сил та Повітряних сил. На озброєнні стоять літаки Су-25.

Винищувальна авіація

Винищувальна авіація є одним з основних засобів боротьби з повітряним противником і призначена для ураження повітряних цілей (літаків, гелікоптерів, крилатих ракет), а також ураження наземних (морських) об'єктів, тобто завоювання переваги в повітрі, захисту території країни та забезпечення бойових дій інших родів авіації. На озброєнні має літаки Су-27 та МіГ-29.

Військово-транспортна авіація

Військово-транспортна авіація призначена для перекидання та десантування аеромобільних й повітряно-десантних підрозділів, повітряних перевезень військ і бойової техніки, доставки вантажів чи інших матеріальних засобів повітрям, евакуації поранених тощо. Має на озброєнні літаки Іл-76МД, Ан-70, Ан-24, Ан-26, вертольоти Мі-8МТ.

Розвідувальна авіація

Розвідувальна авіація призначена для ведення повітряної розвідки місцевості, погоди, наземних та морських об'єктів в оперативній та тактичній глибинах для забезпечення дій усіх видів Збройних сил. На озброєнні має два типи літаків (розвідувальні Су-24MP та аерофотозйомки Ан-30) та безпілотні засоби.

Ukrainian Air Force Su-25UB with two MiG-29s (9-13) in background.jpg
Antonov An-26, Ukraine - Air Force JP7198729.jpg
Ukrainian Air Force IL-76.jpg
MAKS Airshow 2013 (Ramenskoye Airport, Russia) (528-05).jpg

Протиповітряна оборона

Докладніше у статті Війська ППО України

Протиповітряна оборона призначена для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці. Сили протиповітряної оборони включають зенітно-ракетні комплекси, сотні ракет різної дальності, винищувальну авіацію, радіотехнічні війська, також сюди входять підрозділи радіоелектронної боротьби і спеціальні війська.

Станом на 2010 рік, зенітно-ракетні комплекси з радіусом враження до кількох сотень кілометрів створювали пересічні між собою зони і повністю захищали територію країни[39]. Проте 30 жовтня 2014 року Україна відмовилась від єдиного комплексу дальної дії С-200 через його моральну та фізичну застарілість[40]. На озброєнні лишились зенітно-ракетні комплекси меншого радіусу дії, що покривають окремі міста, промислові і стратегічні об'єкти — «Бук», «Оса», С-300 та С-300В.

Ukrainian 9k33 Osa SAMS during the Independence Day parade in Kiev 2014 IMG 7671 01.JPG
9K22 Tunguska during the Independence Day parade in Kiev.JPG
Ukrainian S-300P SAMs 2014 IMG 7672 03.JPG
Зенітні самохідні установки
«Тунгуска»
Зенітно-ракетний комплекс
С-300

Військово-морські сили

Докладніше у статті Військово-морські сили України
Прапор Військово-морських сил

Військово-морські сили Збройних cил України призначені для захисту суверенітету і державних інтересів України на морі, розгрому угруповань флоту противника в своїй операційній зоні самостійно та у взаємодії з іншими видами Збройних сил України, сприяння Сухопутним військам України на приморському напрямку. Операційна зона Військово-морських сил України включає акваторії Чорного і Азовського морів, річок Дунай, Дністер, Дніпро, а також інші райони морів, які визначаються інтересами держави.

Станом на 2013 рік, чисельність Військово-морських сил Збройних сил України становила 14 700 осіб, в їх складі перебувало 22 бойових кораблів та катерів, 11 протичовнових літаків та гелікоптерів, 40 танків, 199 бойових броньованих машин та 54 артилерійських систем калібром більше 100 міліметрів[15].

Внаслідок російського вторгнення 2014 року Військово-морські сили України втратили основну частину бойових кораблів та значну частину особового складу[32][33]. Також втрачені об'єкти військової інфраструктури, що перебували на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим.

За своїм функціональним призначенням Військово-морські сили Збройних сил України розподілені на морський компонент Об'єднаних сил швидкого реагування та Основних сил оборони Збройних сил України, які, в свою чергу, мають відповідні корабельні, авіаційні та берегові складові[41]. Головна база Військово-морських сил — м. Одеса, де знаходиться академія Військово-морських сил.

Надводні сили

Надводні сили призначені для пошуку та знищення корабельних угруповань і підводних човнів противника, захисту пунктів базування і морських комунікацій, постановки мінних та сіткових загороджень, порушення морських комунікацій противника, участі у вогневій підтримці Сухопутних військ на узбережжі, забезпечення висадки морських десантів, ведення розвідки та радіоелектронної боротьби, пошуку та рятування екіпажів літальних апаратів, надводних суден, підводних човнів, які зазнали аварії.

Морська піхота

Докладніше у статті Морська піхота України

Морська піхота України — передовий загін сил висадки, призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування Військово-морських сил, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об'єктів.

Морська авіація

Морська авіація є тактичним з'єднанням, організаційно зведеним у морську авіаційну групу, що має на озброєнні літаки та вертольоти наземного і корабельного базування і включає: протичовнову, транспортну та пошуково-рятувальну авіацію.

Берегові ракетно-артилерійські війська

Берегові ракетно-артилерійські війська мають стаціонарні рухомі ракетні і артилерійські комплекси оперативно-тактичного та тактичного призначення. Головним завданням цих військ є ураження надводних кораблів, десантних загонів, конвоїв і суден противника.

Het'man Sahaidachnyi ide na chornomu mori 2012-07-17.jpg
U206 Vinnitsya.jpg
U401-kirovograd.jpg
Ukrainian BTR-80 in Tendra, 2010.jpg
Флагман ВМС України
фрегат «Гетьман Сагайдачний»
БТР-80 під час висадки
морської піхоти

Військова медицина

Докладніше у статті Військова медицина в Україні

Військово-медична доктрини України

Станом на кінець 2014 року йде активна підготовка до законодавчого затвердження Військово-медичної доктрини держави[42].

Військово-лікарські комісії

При військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України діють військово-лікарські комісії, на які покладено повноваження визначати придатність призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних до військової служби, встановлювати причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначати необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Рішення військово-лікарської комісії є підставою для отримання статусу члена родини загиблого військовослужбовця чи відповідної групи інвалідності учаснику бойових дій[43].

Провідним військово-медичним закладів України у загальнодержавній системі військових шпиталів-госпіталів є Головний військово-медичний клінічний ордена Червоної Зірки центр «Головний військовий клінічний госпіталь». У зв'язку з бойовими діями на території держави та вичерпної заповненості військово-медичних закладів, 29 травня 2014 року Верховною Радою України прийнято Постанову № 4897 про оперативне нагальне лікування у клінічній лікарні «Феофанія» за рахунок державного бюджету поранених та травмованих військовослужбовців Збройних сил України[44].

Військова освіта

Докладніше у статті Військові навчальні заклади України

Система підготовки військових фахівців, яка створена в Україні, є складовою державної системи освіти. Вона включає в себе:

 • вищі військові навчальні заклади;
 • військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів;
 • військові коледжі;
 • військовий ліцей та ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Виховна робота

Українське капеланство

Знак Департаменту капеланів України 2011 році

Впродовж віків складовою частиною українського війська було традиційне капеланство (військове душпастирство, військові священики, «польові духовники», духовна опіка у війську). Після створення на українських землях УРСР, традиційні священики у військах було замінені на атеїстів, зазвичай членів КПРС — «комісарів» або «політичних керівників», в оригіналі «політруків» (від рос. политический руководитель, политрук).

Після розвалу СРСР колишні республіки та країни Варшавсього договору швидко впровадили капеланство. На відміну від них, в Україні цей інститут відроджується поволі[45]. Українські капелани беруть участь[46] у бойових діях на сході України та несуть втрати (станом на початок 2015 року 1 капелан загинув, а 6 зазнали поранень)[47].

Соціально-психологічна служба

Докладніше у статті Соціально-психологічна служба Міністерства оборони України

22 квітня 1992 року директивою Міністерства оборони України структура «політруків» була перетворена на загальну структуру соціально-психологічної служби Міністерства оборони України як органу управління. Ця дата започаткувала історію практичної діяльності органів виховної роботи у Збройних силах України.

Інші воєнізовані формування

Національна гвардія України

Emblem of the National Guard of Ukraine.svg

Національна гвардія України — це військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України. Існувала в 19912000 роках, відновлена 13 березня 2014 на базі Внутрішніх військ МВС України та Самооборони Майдану із залученням нових військових кадрів. Запланована чисельність — до 60 000 військовослужбовців[48].

Служба безпеки України

Security Service of Ukraine Emblem.svg

Служба безпеки України — це правоохорониий орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України та має у своєму складі військові підрозділи спеціального призначення з протидії тероризму та ліквідації загроз державній та національній безпеці. Станом на кінець 2014 року чисельність органів та підрозділів СБУ становила 31 050 осіб[49].

Антитерористичний центр при Службі безпеки України

Anti-Terrorist Center (Ukraine).png

Антитерористичний центр — це постійно діючий орган при Службі безпеки України, який здійснює координацію діяльності суб'єктів боротьби з тероризмом у запобіганні терористичним актам щодо державних діячів, критичних об'єктів життєзабезпечення населення, об'єктів підвищеної небезпеки, актам, що загрожують життю і здоров'ю значної кількості людей, та їх припиненні[50].

Військова служба правопорядку

Vsp.jpg

Військова служба правопорядку — це спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних сил України, підпорядковане Міністерству оборони України. Призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців та має чисельність не більше 1,5% чисельності Збройних сил[51].

Державна прикордонна служба України

Gerb of State Border Guard Service of Ukraine.gif

Державна прикордонна служба України — це правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні. Станом на 2015 рік, чисельність складає 50 000 прикордонників (включно з 8 000 цивільними працівниками)[52].

Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту України

DSNS eml.1.PNG

Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту — це спеціальне воєнізоване об'єднання аварійно-рятувальних та інших формувань, органів управління такими формуваннями у складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій, на яке покладається захист населення та територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного і військового характеру, участь у заходах територіальної оборони, а також міжнародних рятувальних та інших гуманітарних операціях. Станом на кінець 2014 року чисельність служби складала близько 75 000 осіб, з них 7,5 тис. перебувають на цілодобовому чергуванні[53][54][55]

Державна спеціальна служба транспорту

State Special Transport Service of Ukraine.png

Державна спеціальна служба транспорту — це спеціалізований державний орган транспорту у складі Міністерства інфраструктури України, призначений для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в умовах воєнного і надзвичайного стану[56].

Професійні військові свята

Див. також

Примітки

 1. а б «Символіка та нагороди ЗСУ». «Міністерство оборони України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 2. а б «Військова символіка ЗСУ». «Українське геральдичне товариство». Процитовано 20 лютого 2015. 
 3. «Указ Президента України № 507/2014 від 7 червня 2014 року «Про прийняття повноважень Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України»». «Офіційне представництво Президента України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 4. а б в г «Кабмін хоче збільшити чисельність війська до 250 тисяч». «BBC Україна». Процитовано 20 лютого 2015. 
 5. а б в «Закон України «Про чисельність Збройних Сил України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 05 березня 2015. 
 6. а б в «Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 7. «Указ Президента України № 842/2014 від 12 вересня 2014 року». «Офіційне представництво Президента України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 8. а б в г д е ж «Закон України «Про Збройні Сили України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 9. а б «Міністерство оборони планує впродовж двох років здійснити перехід до професійної армії». УНІАН. 07 лютого 2013. Процитовано 20 лютого 2015. 
 10. «Рада рекомендує Турчинову відновити призов до армії». Українська Правда. 17 квітня 2014. Процитовано 6 травня 2014. 
 11. «В. о. Президента України Олександр Турчинов підписав указ про заходи щодо підвищення обороноздатності держави». «Офіційне представництво Президента України». 1 травня 2014. Процитовано 6 травня 2014. 
 12. а б Лазоркін Віталій Збройні сили України: 1991 - 2001 // «Універсум», (листопад-грудень 2011) (№ 217-218).
 13. а б в г «Закон України «Про чисельність Збройних Сил України на 2000-2004 роки»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 22 лютого 2015. 
 14. а б в г Біла книга 2007. Оборонна політика України (PDF). «Міністерство оборони України». 2008. Архів оригіналу за 20 лютого 2015. Процитовано 20 лютого 2015. 
 15. а б в г д е ж и Біла книга 2013. Збройні сили України (PDF). «Міністерство оборони України». 2014. с. 75. Процитовано 20 лютого 2015. 
 16. а б в г д е ж и к л м н п р с т Крип'якевич, Іван (1992). Історія українського війська. Львів: «Світ». с. 713. ISBN 5-7773-0148-7. Процитовано 25 лютого 2015. 
 17. Субтельний, Орест (1993). Україна: Історія. Київ: Либідь. с. 720. ISBN 5-325-00451-4. Процитовано 23 лютого 2015. 
 18. а б в Крип'якевич, Іван (1984). Галицько-Волинське князівство. Київ: Наукова думка. с. 176. Процитовано 23 лютого 2015. 
 19. Коваленко Л. Т. Петро Конашевич-Сагайдачний // «Воєнна історія», (2002, № 2). Процитовано 2 березня 2015.
 20. а б в Телегін Д. Я., Винокур І. С., Титова О. М., Свєшніков І. К. та ін. Археологія доби українського козацтва XVI-XVIII ст. — Київ: ІЗМН, 1997. — 336 с. — ISBN 5-7763-9284-5.
 21. а б Каляндрук Т. Загадки козацьких характерників. — Львів: «Піраміда», 2007. — 288 с. — ISBN 978-966-441-049-3.
 22. а б в г «Україна в роки Другої світової війни». Процитовано 6 березня 2015. 
 23. Москаль, Роман (28 березня 2011). «Останній бій УПА. Тернопільщина, 1960 рік». Історична правда. Процитовано 20 лютого 2015. 
 24. Киричук Ю. А. Історія УПА. — Тернопіль, 1991. — 55 с.
 25. «Війна в Афганістані: український рахунок». Енциклопедія історії України. Процитовано 06 березня 2015. 
 26. «Річниця завершення війни в Афганістані: уроки для України та світу». Радіо «Свобода». 15 лютого 2010. Процитовано 6 березня 2015. 
 27. «12-й инженерный полк». Сайт 8 армійського корпусу (рос.). Процитовано 6 березня 2015. 
 28. «Танки: за і проти». «Центр Разумкова». 10 лютого 2001. Процитовано 21 липня 2010. 
 29. «Закон України «Про оборону України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 20 лютого 2015. 
 30. «Історія участі Збройних Сил України у міжнародних миротворчих операціях». «Український мілітарний портал». Процитовано 25 лютого 2015. 
 31. а б в г д «Югославська війна». «Український мілітарний портал». Процитовано 25 лютого 2015. 
 32. а б «Україна втратила свій військовий флот: майже 90% кораблів перейшло під контроль РФ». «УНІАН». 26 березня 2014. Процитовано 26 лютого 2015. 
 33. а б «Близько 50% українських військових у Криму перейшли на бік РФ - Міноборони». «УНІАН». 24 березня 2014. Процитовано 26 лютого 2015. 
 34. «Порошенко: Нинішня неоголошена війна може стати Вітчизняною для українців». «112.UA». 24 серпня 2014. Процитовано 6 березня 2015. 
 35. «Путін веде гібридну війну в Україні – експерт». «Сегодня.UA». 27 квітня 2014. Процитовано 6 березня 2015. 
 36. «Конституція України». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 37. «Указ Президента України № 406/2011 від 6 квітня 2011 року «Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України»». «Офіційне представництво Президента України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 38. «В Україні без офіційного оголошення стартувала четверта хвиля мобілізації». ТСН. 12 грудня 2014. Процитовано 21 лютого 2015. 
 39. «Система протиповітряної оборони України». «Український мілітарний портал». Процитовано 25 лютого 2015. 
 40. «Україна остаточно відмовилася від ЗРК С-200». «Український мілітарний портал». Процитовано 26 лютого 2015. 
 41. «Військово-Морські Сили». «Український мілітарний портал». Процитовано 26 лютого 2015. 
 42. «В Україні працюють над створенням нової військово-медичної доктрини». «УНІАН». 10 листопада 2014. Процитовано 26 лютого 2015. 
 43. «Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 26 лютого 2015. 
 44. «Постанова про забезпечення належним медичним обслуговуванням учасників бойових дій, які зазнали поранень під час проведення антитерористичної операції (АТО) на Сході України 2014». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 26 лютого 2015. 
 45. «Священики зможуть стати штатними капеланами у військових структурах України». «Релігійно-інформаційна служба України». 31 липня 2014. Процитовано 21 лютого 2015. 
 46. «Військові капелани із Західної України підтримують учасників АТО». «Львівські новини». 22 червня 2014. Процитовано 21 лютого 2015. 
 47. Ільченко Владислав Серед учасників АТО і військові капелани (PDF) // газета «Народна армія», (грудень 2014) (№ 100 (5333)) С. 2.
 48. «Закон України «Про Національну гвардію України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 49. «Закон України «Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 26 лютого 2015. 
 50. «Указ Президента України «Про Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 51. «Закон України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 52. «Закон України «Про Державну прикордонну службу України»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 
 53. «Михайло Болотських: 75 тисяч рятувальників будують нову систему цивільного захисту». Управління ДСНС України у Закарпатській області. 9 травня 2013. Процитовано 26 лютого 2015. 
 54. «В Україні на цілодобовому чергуванні знаходяться 7,5 тисяч рятувальників». «УНІАН». 2 лютого 2015. Процитовано 26 лютого 2015. 
 55. «Рятувальники за професією, герої за покликанням!». «Хрещатик». 16 вересня 2014. Процитовано 26 лютого 2015. 
 56. «Закон України «Про Державну спеціальну службу транспорту»». «Офіційний портал Верховної Ради України». Процитовано 21 лютого 2015. 

Джерела

Посилання