Поліклет із Аргоса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Поліклет із Аргоса, або Поліклет Старший (грец. Πολύκλειτος) — давньогрецький скульптор і теоретик мистецтва, який працював в другій половині 5 століття до н. е.

Один з провідних представників високої класики. Статуї Поліклета, виконані переважно у бронзі, втрачені і відомі лише за копіями, а також за свідченнями античних авторів. Втім від твору Поліклета «Канон» збереглося 2 фрагменти.

Під впливом піфагореїзма Поліклет прагнув обгрунтувати і практично втілити закон ідеальних пропорційні відношень, що виражається в його прагненні до ясної пропорційності окремих частин гармонійно складеного, прекрасного людського тіла. Найяскравіше художнє бачення Поліклета проявилися в його статуї Дорифор (близько 440 до н. е.), де пластично протилежні стани зовнішнього спокою і прихованого руху, внутрішньої напруги перебувають у підкресленій рівновазі (див. хіазм).

Аналогічні принципи притаманні й пізнішим творами Поліклета — Поранена амазонка (близько 440-430 до н. е.) і Діадумену (статуя юнака з пов'язкою переможця; близько 420-410 до н. е.). В останньому творі, вільнішому за композицією, імовірно, позначається вплив Фідія. Поліклет створював також колосальні хрисоелефантинні статуї (наприклад, Гери в аргоському Герайоні). Можлива історична достовірність та міфологічна ідеалізація поєднуються у творах Поліклета настільки органічно, що справжні теми їх інколи неясні (деякі вчені схильні бачити в Дорифоре Ахілла, а в Діадумені — Аполлона або Паріса). Поліклет мав численних учнів та послідовників аж до епохи Римської імперії (зокрема, своїм учителем його вважав Лісіпп).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York: Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела[ред.ред. код]