Ультразвукове дослідження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ультразвукове́ дослі́дження (синоніми: УЗД, ехографія, ультрасонографія) — діагностична процедура, що пов'язана з використанням ультразвуку для отримання даних про акустичні властивості живих тканин чи про характер току крові в судинах.

В основі УЗД є відбивання частини ультразвукових хвиль від поверхонь розподілу між середовищами з різними фізичними (акустичними) властивостями. Тканини тіла, відрізняючись за щільністю та іншими фізичними характеристиками, в різному ступені відбивають ультразвукові хвилі, породжуючи ехо різної потужності (різна ехогенність тканини) і тим самим контраст в УЗ-зображені. На основі аналізу проміжку часу, що необхідний для повернення звукової хвилі, може бути розрахована глибина тканинної структури. Докладне висвітлення фізичних основ використання ультразвуку в медицині дано в роботі [1]. Для проведення ультразвукових досліджень використовуються спеціальні апарати і установки. Зараз використовується велика кількість таких пристроїв, що призначені для терапевтичних та діагностичних цілей. На малюнку зображено один із таких апаратів.

Установка для медичної эхографії Toshiba SSA-270A.

З фізичної точки зору, основою ультразвукового методу дослідження є використання ефекту відбиття звуковї хвилі на границі розділу тканин з різними хвильовими опорами (імпедансами). Для збільшення різниці в акустичних властивостях тканин досліджуваних органів часто використовують спецальні добавки в кров пацієнта. Для збудження ультразвукових коливань на поверхні тіла пацієнта використовуються акустичні випромінювачі побудовані з використанням п'єзоактивних матеріалів. В таких матеріалах легко збуджуються механічні коливання при спеціальному збудженні змінним електричним струмом. Найчастіше в таких пристроях використовуються різні типи п'єзокерамік, в яких зв'язаність електричних і механічних полів виражена найбільш сильно [2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Миллер Э.,Хилл К., Бэмберг Дж. и др.Применение ультразвука в медицине. Физические основы.Изд-во Мир, Москва, 1989, 578 с., ISBN 5-03-000987-6
  2. Гринченко В.Т.,Улитко А.Ф., Шульга Н.А. Электроупругость,Киев, Наукова думка,1989, 279 с.
Втручання:
Ультразвукове дослідження
Sonographer doing pediatric echocardiography.JPG
Ехокардіографія виконується дитині за допомогою УЗД
ICD-10 code: B4
ICD-9 code: [1]
MeSH D014463
Інші коди:

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Дуглас С. Кац, Кевин Р. Мас, Стюарт А, Гроскин. 2003 «Секреты рентгенологии»
  • Ш. Ш. Шотемор, И. И. Пружанский, Т. В. Шевякова 2001 «Путеводитель по диагностическим изображениям»
  • Рыбакова М.К.,Алехин М.Н.,Митьков В.В. Практическое руководство по ультразвуковой диагностике. Эхокардиография. Изд-во "Видор", Москва, 2008, 512 с., ISBN 978-5-88429-100-3/