Фартух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Фартух -- передня частина поясного жіночого одягу. Слово «фартух» німецького походження: фор --(перед) і тух -- (плата).

Цю частину одягу носли на Україні зi зшитим поясним одягом, тобто зі спідницями, андараками, димками, сукнями, літниками. В деяких місцевостях на Волині їх ткали або шили з купного сукна і зверху вишивали. В інших місцевостях, як наприклад у Бехах, їх робили з килимової тканини з особливим візерунком.

На півночі України переважали білі фартухи з затканою червоною крайкою внизу. Досить багато та гарно оздоблені були фартухи на Поділлю, в Прикарпаттю та Карпатах, де їх часто вишивали шовковими шнурами, стрічками, тощо.


На Київщині до плахти носили червоні або сині попередниці, а до спідниць носили білі вишиті фартухи. На Поділлі до спідниць носили білі більше або менше вишиті попередниці. В Буковині та Бессарабії, Покутті запаски носили чорної барви з більш-менш строкатим краєм унизу та фартухів до них не вживали, так само як до плахт чи запасок.


Література[ред.ред. код]

  • Вовк, Хведір. Студії з української етнографії та антропології / проф. Хведір Вовк. - Прага : Укр. громад. вид. фонд, [1916?] (Друк. ”Легіографія”). - 354, [2] с. : іл., [23] арк. іл. -- c. 145

Посилання[ред.ред. код]