Шошони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шошони
Shoshoni USC2000 PHS.svg
Область розселення Шошонів
Загальна кількість 12 300[1]
Найбільші розселення Flag of Idaho.svg Айдахо
California state flag.png Каліфорнія
Flag of Nevada.svg Невада
Flag of Oregon.svg Орегон
Flag of Utah.svg Юта
Flag of Wyoming.svg Вайомінг
Мова англійська, Тлінгітська мова
Релігія християнство, анімізм


Східні шошоніт у форті Вашакі р. 1892

Шошо́ни — група індіанських племен, які говорять мовами Юто-ацтекської мовної сім'ї. Сюди входять 4 групи. Група нумік включає підгрупи західних, центральних і південних нумік.

Західні — моно і північні пайюти, центральні — панамінт, шошоніт, команчі, південні — юти, південних пайют, кавайісу, чемегуеві . Група такік включає народи серрано, тонгва, кітанемук, купене, кауілья, луісеньо. Групи тубатубал і Хопі включають по одному народу (однойменні). Виділення шошонскіх мов в одну групу застаріло, в даний час шошонскіе мови вважаються розкиданими по різних підгрупах нумскіх мов.

Власне шошоніт, самоназва — ними, ниви («люди»), індіанські народи, що проживають в центральній і північно-східній частинах Великого Басейну, діляться на західних, північних і східних.

Мови — панамінт і шошоніт. Хайме (Джейм) Луїс Гомес (псевдонім — Табу; англ. Taboo; рід. 14 липня 1975) — американський співак-репер, учасник американської хіп-хоп групи The Black Eyed Peas має коріння цього племені по материнській лінії.

Західні шошоніт[ред.ред. код]

Чисельність західних шошоніт — 3 тисячі людей. Проживають у штатах Юта, Каліфорнія, Невада. Тип культури характерний для індіанців Великого Басейну. Традиційні заняття — бродяча збиральництво (насіння, коріння, ягоди), охота (на гірського барана, антилопу, кролика, гризунів, птахів). У справі використовують палиці-копалки, конічні заплічні корзини, семявибівалкі. З ремесел володіють плетінням, роблять грубу кераміку. Не знали конярства.

Сім'я — мала, сім'ї об'єднувалися в групи з нестійким складом. Шлюб — амбілокальний і неолокальну. Існувало умикання наречених.

Традиційний культ — шаманізм. Єдина ритуальна танець — Кругова Танець.

Північні шошоніт[ред.ред. код]

Живуть в резервації Форт-Холл на річці Снейк в штаті Айдахо спільно з баннокамі.

Чисельність — 4000 чоловік. Поширений тип культури індіанців Великого Басейну з елементами культури індіанців Плато.

Заняття — полювання (на бізонів, антилоп, оленів, гірських баранів), збиральництво (злаки, коріння, цибулини), рибальство (лосось, форель).

Розвинена вироблення шкір, плетиво, виготовлення посуду з стеатіта, груба кераміка. У XVII століття е запозичили конярство. У соціальній організації характерні групи з нестабільними складом і лідерством. Сім'я мала, поселення амбілокальное.

Культи — духів-хоронителів, деміурга Аппи («Батько»), головні персонажі міфів — деміург Вовк і трикстер Койот.

Східні Шошони[ред.ред. код]

Мокасини східних Шошонів, 1900 р.

Живуть в резервації Уїнд-Рівер в штаті Вайомінг. Чисельність — 2,4 тисячі людей.

Тип культури — перехідний від культури індіанців Великого Басейну до типу культури індіанців Великих рівнин. Імовірно, вони з'явилися разом з Команчі в районі Великих рівнин в 1500 році і займалися пішої полюванням на бізонів.

З XVII столітті перейняли у сусідів конярство і кінну полювання на бізонів. Інші заняття — полювання на бобрів, гризунів, баранів, оленів, рибальство, збиральництво.

Ділилися на племена на чолі з вождем. Взимку плем'я розпадалося на дрібні групи, частково приєднувалися до іншим племенам. Існували два військові союзу — «Жовті верхівки» (молодь, йшли в авангарді) і «Колоди» (зрілі бійці, йшли в ар'єргарді).

У XX столітті перейшли до сільського господарства, роботи за наймом, посилилася міграція в міста.

Релігія — шаманізм.

Церемоніальний танець — Танець Сонця.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Баррі Пріцкер A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Оксфорд, Oxford University Press (2000), стр. 209 ISBN 978-0-19-513877-1

Джерела[ред.ред. код]

  • Енциклопедія «Народи та релігії світу», М.-1998.

Посилання[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
США Це незавершена стаття про Сполучені Штати Америки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.