Ян Купецький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ян Купецький
Jan Kupecký
Jan Kupecký 005.jpg
Автопортрет
Ім'я при народженні Johann Kupetzky / Jan Kupecký
Дата народження 1667
Місце народження Пезинок, Угорщина (тепер Словаччина)
Дата смерті 16 липня 1740(1740-07-16)
Місце смерті Нюрнберг
Навчання Краус в Люцерні
Напрямок бароко
Твори портрети, історичні і жанрові картини

Ян Купе́цький іноді ім'я пишуть як Йоганн (нім. Johann Kupetzky, чеськ. Jan Kupecký, угор. Kupecky János; *1667, Пезинок, Угорщина (сьогодні Словаччина) — †16 липня 1740, Нюрнберг) — чеський і словацький художник, представник історичного і портретного живопису доби бароко в Центральній Європі. Працював і жив в Італії, Німеччині, Угорщині, Чехії, Австрії, Словаччині.

Біографія коротко[ред.ред. код]

Лютнист і митець Давид Хойер, картина Яна Купецького, 1711

Походить з родини протестантів. Належав до так званих моравських братів. В Богемії тих часів моравські брати добилися толерантного відношення завдяки узгодженню позицій з іншими євангельськими церквами країни. Але від утисків і переслідувань це не позбавило.

Навчався у Крауса в Люцерні. Великий вплив на митця мали твори Рембрандта, Гвідо Рені, Караваджо. Майже 22 роки працював в Італії, де створив декілька історичних картин. Але став відомим завдяки потужному таланту портретиста («Портрет царя Петра Першого», 1711, Брауншвейг, «Портрет Євгена Савойського», 1723, Відень, «Портрет короля Польщі Яна Собеського»).

Окрім офіційних, створив декілька портретів з музичними інструментами («Дама зі скрипкою і клавесином»,1720, «Портрет Давида Хойєра з лютнею»,1711, Театральний музей, Петербург) і автопортретів («Автопортрет при створенні образу Євгена Савойського», «Автопортрет з сином»).

Галерея[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Всеобщая история искусств, т 4, М, «Искусство» 1963 (рос.)
  • Цтибор Рыбар, «Прага», Олимпия, 1981 (рос.)


Художник Це незавершена стаття про художника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.