Єгипетський музей і зібрання папірусів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Берлінський музей в Берліні, з 2005 р. тимчасовий притулок Єгипетського музею

Єгипетський музей і зібрання папірусів (Єгипетський музей, нім. Ägyptisches Museum und Papyrussammlung) — музей у складі Державних музеїв Берліна . З серпня 2005 р. музей тимчасово на чотири роки переїхав на верхній поверх Старого музею на берлінському Музейному острові. В 2009 р. музей повернувся в відновлений Новий музей.

Історія[ред.ред. код]

Єгипетський двір Нового музею, 1862
Східний штюлерівський будинок, тут Єгипетський музей розміщувався в 1967—2005 рр..

Єгипетський музей виріс із єгипетського відділу у зібранні короля Фрідріха Вільгельма III, створеного в 1828 р. за рекомендацією Олександра фон Гумбольдта. Першим керівником цього відділу, що розміщувався спочатку у палаці Монбіжу, став Джузеппе Пассалаква, купець з Трієста, чия колекція археологічних знахідок лягла в основу відділу. Ця колекція поповнилася експонатами, привезеними з експедиції Карла Ріхарда Лепсіуса в 1842 -1845 рр..

В 1850 р. музей отримав власну нова будівлю, побудовану на Музейному острові за проектом Фрідріха Августа Штюлера — відновлюваний в наш час[Коли?] Новий музей. В 1920 р. Джеймс Саймон подарував музею бюст єгипетської цариці Нефертіті, найвідоміший експонат колекції. Саймон фінансував розкопки, які в єгипетській Амарнаі вів Людвіг Борхардт, і доставив знахідки до Німеччини.

Друга світова війна розділила фонди музею. Новий музей отримав у 1943 р. серйозні ушкодження, багато експонатів згоріли під час пожежі. Зібрання вивезли на зберігання в різні місця. Бюст Нефертіті пережив війну в шахті солеварні в Тюрінгії, а потім був перевезений в Музей Вісбадена.

Більша частина колекції опинилася в Східному Берліні і з 1958 р. демонструвалася в Музеї Боде. Інша частина колекції, передана Західній Німеччині в Західний Берлін, демонструвалася з 1967 р. у Штюлеровському будинку навпроти палацу Шарлоттенбург.

Після об'єднання Німеччини настав час об'єднати і дві частини єгипетської колекції. Експозиція Єгипетського музею в Музеї Боде була закрита в 1990-і рр.. у зв'язку з реконструкцією будинку. У серпні 2005 р. експозиція з Шарлоттенбурга повернулася на Музейний острів, доки у Старий музей, де до 2009 р. будуть демонструватися її найбільш значущі експонати невеликих розмірів. Новий музей через брак виставкових площ також не зможе прийняти такі монументальні скульптурні та археологічні об'єкти колекції, як ворота з храмового комплексу Калабші і двір заупокійного храму Сахури. Відповідно до головного плану Музейного острова вони будуть демонструватися в запланованому четвертому флігелі Пергамського музею.

Експонати[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Jürgen Settgast, Joachim Selim Karig:Ägyptisches Museum Berlin. Westermann-Verlag, Reihe «museum», Braunschweig 1981.
  • Johannes Althoff:Das Ägyptische Museum. Berlin-Edition, Berlin 1998, ISBN 3-8148-0008-7.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Єгипетський музей і зібрання папірусів

Координати: 52°31′10″ пн. ш. 13°23′54″ сх. д. / 52.51944° пн. ш. 13.39833° сх. д. / 52.51944; 13.39833