Іваньковське водосховище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Іваньковське водосховище
Іваньковське водосховище
56°45′ пн. ш. 37°04′ сх. д. / 56.750° пн. ш. 37.067° сх. д. / 56.750; 37.067Координати: 56°45′ пн. ш. 37°04′ сх. д. / 56.750° пн. ш. 37.067° сх. д. / 56.750; 37.067
Розташування
Країна Flag of Russia.svg Росія
Геологічні дані
Тип Водосховище гідроелектростанції
Розміри
Площа поверхні 327 км² км²
Глибина середня 15 м м
Глибина максимальна 23 м м
Довжина 120 км км
Ширина 4 км км
Об'єм 1.12 км³ км³
Басейн
Вливаються річки Волга
Країни басейну Росія
Інше
Міста та поселення Конаково
Іваньковське водосховище. Карта розташування: Росія
Іваньковське водосховище
Іваньковське водосховище
Іваньковське водосховище (Росія)

Іваньковське водосховище у Вікісховищі?
Іванковська ГЕС

Іваньковське водосховище, також відоме як Московське море, — водосховище у верхів'ях річки Волги.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Ширина водосховища 2-5 км, довжина близько 30 км.

Утримується водосховище 9-кілометровіою дамбою висотою до 14 метрів. В'язні насипали її тачками і зовні вручну укріпили камінням.

У березні 1937 року Іваньковська гребля перегородила шлях Волзі. Утворилося велике водосховище, за назвою Московське море. Водою була затоплена територія, яку займали 106 населених пунктів, величезні луки та болота, великі площі спиляних лісів. Під водою опинилася площа 32 000 га.

Площа дзеркала води при максимальному рівні її на Іваньковському плесі дорівнює 141 км ², на Волзькому 74 км ², на Шошинському — 112. При мінімальному рівні води площа дзеркала відповідно дорівнює 46,35 і 9 км ².

В Іваньковському водосховищі коливання рівня води бувають більше, ніж у нових водосховищах Підмосков'я. В окремі роки падіння рівня води сягає 7 метрів, а площа водойми тоді скорочується майже в 4 рази.

При будівництві водосховища в 1936 році було знищено повітове місто Корчева і кілька десятків навколишніх сіл, що потрапили в зону затоплення.

Сучасне значення водойми[ред.ред. код]

З Іваньковського водосховища бере початок канал імені Москви, що постачає прісну воду в Москву і обводнюючий Москву-річку. На стоці водосховища працює Іваньковська ГЕС.

Водосховище використовується як водойма охолоджувач великої електростанції — Конаковської ГРЕС.

Використовується для вантажного судноплавства в Москву, Твер і по волзькому шляху. Регулярне пасажирське судноплавство зараз є тільки від пристані Конакова до гирла Созі.

В акваторії водосховища утворилося близько трьохсот островів, більшість з яких незаселені. На найбільших островах створені бази відпочинку різних НДІ. На берегах водойми безліч будинків відпочинку, пансіонатів, піонертаборів і відомий Завидовський заповідник, в якому розміщена одна з резиденцій президента РФ, а також комплекс відпочинку «Завидово».

Населені пункти у водоймища: міста Дубна та Конакова, селища Новозавидовський, Козлова і Радченко.

Посилання[ред.ред. код]