Ока (притока Волги)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ока
Ока в Нижньому Новгороді
Ока в Нижньому Новгороді
Гирло Волга
Країни басейну Росія
Довжина 1500 км
Середньорічний стік 1 300 м³/с
Площа басейну 245 000 км²
Басейн річки Ока
Басейн річки Ока
Ока у Вікісховищі

Ока́річка в Європейській частині Росії, найбільша з правих приток Волги. Довжина приблизно становить 1500 км. Площа басейну 245 тис. км².

Походження назви не з'ясовано, хоча існує багато гіпотез, найавторитетніша - фінська версія (jokki[1] — «річка»), тому що до приходу слов'ян біля Оки жили фінські племена (мещера, мурома).

Течія[ред.ред. код]

Річка бере початок із джерела в селі Олександрівка Орловської області, далі тече в північному напрямку і в Орлі зливається з Орликом, в Тульської області зливається з Упоєм, біля Калуги при злитті з Угрою робить різкий поворот праворуч і після протікання через Алексин знову повертає на північ, а потім біля Протвино знову повертає на схід. На ділянці від Серпухова до Ступіно приблизно уздовж Оки проходить кордон Московської і Тульської областей. Біля міста Коломна Ока робить закрут і потім тече на південь. У Рязанській області через горбкуваті місцевості в Оки спостерігається помітна звивистість. Біля злиття з рікою Проня Ока, роблячи закрут, повертає праворуч, а після злиття з річкою Пара знову тече на північ і, роблячи біля Касимова помітний великий закрут, продовжує текти на північ. Далі з помітними закрутами тече, розділяючи Владимирську і Нижньогородську області, і протікає також через Муром. Наприкінці свого плину Ока доходить до Нижнього Новгорода, де впадає у Волгу.

Міста та області[ред.ред. код]

Найбільші міста на Оці — Орел, Калуга, Алексин, Серпухов, Ступіно, Коломна, Рязань, Касимов, Муров, Павлово, Дзержинськ, Нижній Новгород.

Притоки[ред.ред. код]

Найбільші притоки Оки — Зуша, Упа, Жиздра, Угра, Протва, Москва, Проня, Пара, Пра, Гусь, Мокша, Клязьма, Беспута.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Семеог О.М. Вступ до слов'янської філології: Навчальний посібник / Олена Семеог. - Суми: Видавництво СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2010. — 190 с. Тираж: 300. (с.:27)

Див. також[ред.ред. код]

  • 16494 Ока - астероїд, названий на честь річки.