Ігровий порт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
символ порта

Ігровий порт (Gameport/MIDI-port) — роз'єм ввіду/вивіду, застосовується для підключення ігрового маніпулятора або музичного синтезатора.

Будова[ред. | ред. код]

На відміну від більшості інших роз'ємів, ігровий порт був насправді аналоговим, а не цифровим, спираючись на деякі форми АЦП для інтерпретації джойстик рухів. IBM описують його як порт для підключення двох аналогових весел, а не джойстиків. Такий підхід історично дав IBM-PC перевагу в іграх, особливо льотних тренажерах.

Історія[ред. | ред. код]

Ігровий порт був традиційний роз'єм для ігрових пристроїв введення на базі процесорів x86 ПК. Починаючи приблизно з 1990 року, він, як правило, був інтегрований з ПК введення / виводу або звукової карти, або ISA чи PCI, або, як бортова особливість деяких материнських платах, а до цього, він, як правило, був розміщений на спеціальній відеокарті ISA. Microsoft припинила підтримку ігрових портів з Windows Vista, так що цілком ймовірно, що виробники перестануть виробляти плати з цим роз'ємом. Однак, ще можливо забезпечити драйвера, які будуть працювати з ігровим портом, а деякі компанії, які виробляли ігрові порти в минулому це обов'язково зроблять.

Gameport з'явився дуже давно - незабаром після розробки перших IBM PC. У класичної Amiga ігрових портів було два: для миші і для джойстика.

Ігровий порт підтримує такі аналогові сигнали: чотири осі (Х1, Y1, Х2, Y2) і чотири кнопки. Все, що виходить за ці рамки, підтримується в цифровому вигляді за допомогою спеціальних нестандартних інтерфейсів.

Сучасні маніпулятори оснащуються більш універсальним інтерфейсом USB.

Переваги[ред. | ред. код]

Недоліки[ред. | ред. код]

  • Низька пропускна спроможність порту
  • Обмежені можливості (відсутність «AutoFire», і т. д.)
  • Велике завантаження ЦП (тільки PC-архітектура, на Amiga - спеціальний чип)

Розширенні можливості ігрових портів[ред. | ред. код]

Деякі порти для джойстиків підтримують більше 4 кнопок (наприклад, 6 або 8), але як правило, вимагають спеціальних драйверів пристроїв для додаткових кнопок для правильної роботи, так як ігровий порт не має фактичного апаратної підтримки більше 4 різних кнопок.

Це може бути подолане з допомогою шпильки та входу призначеного для другого джойстика (тобто кнопка з 5 по 8 зіставляються з сигналами до осі контактів призначених для другого джойстика - в результаті чого запит про дві кнопки відображається на одній осі, будучи не одночасно використовуваним), використовуючи правило "невикористаних" шпильок, або зміни схеми джойстика (і відповідного програмного забезпечення), таким чином даючи до 16 кнопок та їх комбінації (хоча і з деякими обмеженнями наприклад, деякі кнопки не може бути натиснуті)

Очевидним недоліком є необхідність спеціального драйвера пристрою для інтерпретації джойстика, і зробити його використання можливим займе багато часу і залежить від операційної системи.

Деякі апаратні і DIY-ентузіасти знайшли спосіб підключення широкого спектру пристроїв введення до ігрового порту і навіть знайшли інші призначення для цього порта.

Посилання[ред. | ред. код]