Ігуанові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ігуанові
Marineiguana03.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ігуаноподібні (Iguania)
Родина: Ігуанові (Iguanidae)
Gray, 1827
Роди

Amblyrhynchus
Brachylophus
Conolophus
Ctenosaura
Cyclura
Dipsosaurus
Iguana
Sauromalus

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Iguanidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Iguanidae
EOL logo.svg EOL: 1709
ITIS logo.svg ITIS: 173863
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8515
Fossilworks: 37855

Ігуанові[1] (Iguanidae) — родина ящірок. Має 11 родів, з яких 3 вже вимерли. Раніше до цієї родини відносили значно більше родів, втім зараз усі вони виведені в окремі родини з підряду Iguania.

Опис[ред. | ред. код]

Форма тіла і забарвлення різноманітні. Розміри від декількох см до 2 метрів. Голова вкрита численними дрібними щитками. На відміну від агам зуби прикріпляються до внутрішнього краю щелеп. Кінцівки добре розвинені з 5 пальцями. Очі розвинуті з рухливими повіками. Часто ігуан поділяють за формою тіла. До першого відносяться ящірки з високим тулубом, стиснутим з боків, довгим хвостом, сплощеним з боків. До другого — дископодібний тулуб. Усе тіло вкрито різною за розміром лускою у вигляді рогових шипів або зубців, або горбиків. В наявності зубчастий гребінь.

Колір шкіри представників цієї родини досить різний — зелений, жовтуватий, буруватий, в першу чергу залежить від температури та освітлення. У значної частині видів самці яскравіше за самиць.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Більшість живе у лісах, на деревах, багато у пустелях і горах, деякі напівводні. Це швидкі та моторні тварини. Гарно бігають, плавають і пірнають. Живляться в основному комахами та іншими безхребетними, дрібними ящірками, деякі рослинноїдні.

Більшість яйцекладні, самиці відкладають від 1—2 до 35—40 яєць. Деякі яйцеживородні.

Тривалість життя представників родини може сягати 35 років.

М'ясо і яйця їстівні, шкіру також використовується ремісниками.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Розповсюджені по обидвох континентах Америки, на деяких островах Полінезії. На 2000 р. 13 видів і багато підвидів у Червоній книзі МСОП.

Цікавинки[ред. | ред. код]

В образі ігуани в міфології індіанців майя постає один з богів Бакабів, які згідно з народними уявленнями з чотирьох боків тримали небо, не даючи йому впасти на землю. У зв'язку з цим ім'я одного з головних божеств у майя – Іцамни – означає “дім ігуани” (він вважався одним з основ Всесвіту, який тримався на чотирьох ігуанах).

Роди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Маркевич, О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 178.

Джерела[ред. | ред. код]