Ігуанові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ігуанові
Період існування: пізня крейданаш час
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Клада: Iguanomorpha
Підряд: Ігуаноподібні (Iguania)
Клада: Pleurodonta
Родина: Ігуанові (Iguanidae)
Oppel, 1811
Вікісховище: Iguanidae
Внутрішнє філогенетичне дерево[1]

Dipsosaurus

Brachylophus

Cyclura

Ctenosaura

Cachryx

Amblyrhynchus

Conolophus

Iguana

Sauromalus


Ігуанові[2] (Iguanidae) — родина ящірок. Має 9 сучасних родів із 46 видами. Раніше до цієї родини відносили значно більше родів, втім зараз усі вони виведені в окремі родини з підряду Iguania.

Форма тіла і забарвлення різноманітні. Розміри від декількох сантиметрів до 2 метрів. Голова вкрита численними дрібними щитками. На відміну від агам зуби прикріплюються до внутрішнього краю щелеп. Кінцівки добре розвинені з п'ятьма пальцями. Очі розвинуті з рухливими повіками. Часто ігуан поділяють за формою тіла. До першого відносяться ящірки з високим тулубом, стиснутим з боків, довгим хвостом, сплощеним з боків. До другого — дископодібний тулуб. Усе тіло вкрите різною за розміром лускою у вигляді рогових шипів або зубців, або горбиків. В наявності зубчастий гребінь.

Колір шкіри представників цієї родини досить різний — зелений, жовтуватий, буруватий, рожевий, в першу чергу залежить від температури та освітлення. У значної частині видів самці яскравіші за самиць.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Більшість живе у лісах, на деревах, багато у пустелях і горах, деякі - напівводні. Це швидкі та моторні тварини. Гарно бігають, плавають і пірнають. Живляться в основному комахами та іншими безхребетними, дрібними ящірками, деякі рослиноїдні.

Більшість - яйцекладні, самиці відкладають від 1—2 до 35—40 яєць. Деякі - яйцеживородні.

Тривалість життя представників родини може сягати 35 років.

М'ясо та яйця їстівні, шкіра також використовується ремісниками.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Розповсюджені по обидвох континентах Америки, на деяких островах Полінезії та Галапагоських островів[3]. На 2000 рік - 13 видів і багато підвидів ігуанових було занесено до Червоної книги МСОП.

Цікавинки

[ред. | ред. код]

В образі ігуани в міфології індіанців мая постає один із богів Бакабів, які згідно з народними уявленнями з чотирьох боків тримали небо, не даючи йому впасти на землю. У зв'язку з цим ім'я одного з головних божеств у мая – Іцамни – означає “дім ігуани” (він вважався одним з основ Всесвіту, який тримався на чотирьох ігуанах)[джерело?].

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Malone, Catherine L.; Reynoso, Víctor Hugo; Buckley, Larry (1 жовтня 2017). Never judge an iguana by its spines: Systematics of the Yucatan spiny tailed iguana, Ctenosaura defensor (Cope, 1866). Molecular Phylogenetics and Evolution (англ.). 115: 27—39. doi:10.1016/j.ympev.2017.07.010. ISSN 1055-7903. PMID 28716742.
  2. Маркевич, О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 178.
  3. На Галапагоських островах почалося виверження вулкану. 07.01 2022, 20:40. Архів оригіналу за 7 січня 2022. Процитовано 7 січня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Біологія: Навч. посіб. / А. О. Слюсарєв, О. В. Самсонов, В.М.Мухін та ін.; За ред. та пер. з рос. В. О. Мотузного. — 3—є вид., випр. і допов. — К.: Вища шк., 2002. — 622 с.: іл.
  • Словник-довідник із зоології. – К., 2002.