Індокитайський тигр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індокитайський тигр
Indochinese Tiger.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Кішкоподібні (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Тигр (Panthera tigris)
Підвид: Індокитайський тигр
Триноміальна назва
Panthera tigris corbetti
Mazák, 1968
Поширення індокитайського тигра (крім М'янми)
Поширення індокитайського тигра (крім М'янми)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Panthera tigris corbetti
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Panthera tigris corbetti
EOL logo.svg EOL: 1271372
ITIS logo.svg ITIS: 726475
IUCN logo.svg МСОП: 136853
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 74534

Індокитайський тигр (англ. Panthera tigris corbetti) — підвид тигра, знайденого в Камбоджі, Лаосі, Малайзії, Бірмі, Таїланді та В'єтнамі. Ім'я «Corbett» походить від наукового імені Panthera tigris corbetti, який називається на честь Jim Corbett.

Живлення Тигр харчується мавпами, кабанами, купреями, мунтжаками, дикобразами рептиліями, не проти поїсти падаллі.

Поведінка Тигри ведуть сутінковий спосіб життя. Дуже любить купатися, добре плаває. Полює із засідки, але лише в 1/10 випадках полювання успішне. Малим звірам прокушує шию, а великих валить на землю і ламає іклами хребет. Зір і слух дуже розвинені, нюх трохи слабший.Не дивлячись на свій невеликий розмір, вони надзвичайно сильні. Відомо про те, що один тигр тероризував людей на Лаосько-В'єтнамському кордоні. За своє життя він вбив 30 биків. Коли навколо села звели триметровий паркан, тигр не здавався. Одного разу, він перестрибнув паркан, вбив шістдесятикілограмове теля, і з ним у зубах стрибком повернувся у ліс. Тигра вбили лише завдяки пастці з биком. Закривавлений, він ще 2 км пройшов до місця, де він помре. Тигри дуже рухливі, макс. швидкість 50-70 км/год. За 1 стрибок він перетинає 10 м у довжину. Для руху своєю територією, він обирає стару оточену низькими деревами і кущами дорогу, яку проклали для руху лісовозів.


Самці - одинаки. Самки більше половини життя проводить з дітьми. Кожна особа тигрячого роду має свою ділянку, яку вона люто охороняє від інших тигрів ( незалежно від статі). Розмір ділянки залежить від кількості здобичі. Самці мають більшу ділянку ніж самиці. Часто ділянки самців перетинаються з ділянками представниць жіночої статі. Межі ділянок позначаються подряпинами ввд кігтів на деревах,і , звісно, сечею.

Розмноження Зазвичай, самці спаровуються з самками, які є власницями земель по сусідству. Якщо на одну самку накинуло око кілька самців, то між ними трапляються бійки. Коли самиця готова до продовження роду, вона мітить межі ділянки сечею з особливим запахом. Пара живе і полює разом кілька тижнів, паруються десятками разів на день. Для народження маля, самка обирає безпечне і важкодоступне місце. Самка може зраджувати, тож за один сезон народжуються тигрята від різних батьків. Період розмноження: протягом усього року, частіше взимку. Статеве дозрівання:самки - 3-4 роки,самці - 4-5 років. Вагітність триває від 95 до 112 днів. За раз народжується 2-3 сліпоглухих тигренят. Зір з'являється на першу добу. Молочні зуби ростуть на другий тиждень, постійні - у рік. У два місяці самка прикормлює дітей м'ясом. Лактація - 6 місяців. Одразу після закінчення годування молоком, вони навчаються полювати. У 8 місяців діти полюють з мамою. Протягом першого року гине 35% потомства. Діти покидають матір у 18-28 місяців. Самиці лишаються довше.

Стосунки з людьми Місцеві полюють на тигрів задля шкіри, зубів, кісток і нутрощів, їх використовують у народній медицині КНР.

Зовнішність[ред. | ред. код]

Індокитайський тигр менший за бенгальського, і має темніше забарвлення. Самець Індокитайського тигра має від 2,55 до 2,85 м в довжину і важить від 150 до 195 кг (хоча зустрічаються і великі екземпляри, вони можуть важити понад 250 кг). Мають великий череп, довжиною від 319 до 365 міліметрів.

Самка Індокитайського тигра має від 2,3 до 2,55 м в довжину і важить від 100 до 130 кг.

Індокитайські тигри дуже могутні. У В'єтнамі, задокументовано великого самця, вбитого в 1984 біля кордону Лаоса. Цей тигр був завдовжки 2,8 м і важив близько 250 кілограмів. Він багато років тероризував села і убив понад десяток домашніх буйволів, незважаючи на усі спроби сільських жителів зупинити його. Коли одне село побудувало триметрову огорожу навколо худоби, тигр зумів перестрибнути цю огорожу, вбити теля і перестрибнути назад, тримаючи шестидесятикілограмову тварину в роті. Тигра вбили встановивши гарматну пастку в туші буйвола. Тіло тигра знайшли за 2 кілометри від пастки — стільки зміг пройти важкопоранений звір.

Житло[ред. | ред. код]

Індокитайські тигри живуть в затишних лісах в гористій місцевості, більшість якої лежать уздовж меж між країнами. Вхід до цих областей часто обмежується. Порівняно мало відомо про проживання цих великих котів у пустелі. Індокитайські тигри мають 2-3 котеняти за один раз.

Популяція[ред. | ред. код]

Оціночна кількість його популяції варіює в різних джерелах від 1200 до 1800 тварин, але вірогіднішою визнається оцінка, ближча до нижнього значення цього інтервалу. Найбільша популяція існує в Малайзії. Бракон'єрство в цій країні суворими заходами зведене до незначних величин, але популяція тигрів знаходиться під значною загрозою через фрагментацію ареалів та інбридинг. У В'єтнамі майже три чверті тигрів були знищені для продажу органів для переробки на засоби китайської медицини.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lynam, A.J. & Nowell, K. (2011) Panthera tigris ssp. corbetti: інформація на сайті МСОП (версія 2011.2) (англ.) 11 February 2010