Інститут ядерних досліджень НАН України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Інститут ядерних досліджень НАН України
Основні дані
Засновано 1970
Країна  Україна
Тип науково-дослідний інститут
Материнська
організація
НАН України
Вебсторінка kinr.kiev.ua

CMNS: Інститут ядерних досліджень НАН України у Вікісховищі

Інститут ядерних досліджень НАН України - дослідницька установа, створена в 1970 році, як Інститут ядерних досліджень АН Української РСР на базі відділення ядерної фізики Інституту фізики АН Української РСР .

Складається з 27 наукових та науково-технічних відділів.

В інституті проводяться фундаментальні та прикладні дослідження в галузі ядерної фізики низьких та середніх енергій, ядерної енергетики та ядерних технологій, фізики твердого тіла, фізики плазми, радіоекології .

База[ред. | ред. код]

Експериментальну базу інституту становлять унікальні для України ядерно-фізичні установки: дослідницький ядерний реактор ВВР-М [1] (введений в дію 12 лютого 1960 року) р.; був першим ядерним реактором на території Української РСР), «гарячі камери» для роботи з радіоактивними матеріалами високої активності, циклотрони У-240 та У-120, тандем-генератор ( електронний прискорювач ) ЄДП-10К.

Основні напрями діяльності[ред. | ред. код]

Основні напрямки фундаментальних та прикладних робіт ІЯД охоплюють ядерну фізику, атомну енергетику, фізику твердого тіла та радіаційну фізику, фізику плазми, радіоекологію та радіобіологію. Програма досліджень інституту проводиться у 27 наукових та науково-технічних відділах, у яких працює близько 760 працівників, у тому числі 211 науковців, серед яких один академік НАН України, один член-кореспондент НАН України, 42 доктори та 154 кандидати наук.

Після аварії на Чорнобильській АЕС співробітники ІЯД були серед перших, хто взяв активну участь у боротьбі з її наслідками. Ними було встановлено рівень радіоактивного забруднення довкілля у різних регіонах України. Вони розробили та виготовили численні пристрої та установки з контролю за міграцією радіонуклідів у навколишньому середовищі та контролю стану паливовмісних мас об'єкта «Укриття», що значною мірою сприяло пом'якшенню наслідків Чорнобильської катастрофи.

В ІЯД виконуються поточні регламентні роботи з визначення ресурсу конструкційних матеріалів діючих енергетичних реакторів за замовленнями АЕС України; проводяться дослідження з виявлення впливу радіаційних навантажень на фізичні властивості конструкційних матеріалів ядерних реакторів, завдяки чому Україна позбулася залежності від російських проєктних інститутів у процедурах продовження ресурсу діючих атомних енергоблоків з реакторами типу ВВЕР[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Управління Цивільного Захисту. Ядерний реактор в центрі Києва: безпека. Архів оригіналу за 27 грудня 2021. Процитовано 10 липня 2017. 
  2. Інститут ядерних досліджень НАН України. www.kinr.kiev.ua. Процитовано 11 серпня 2023. 

Література[ред. | ред. код]

  • Ядерных исследований институт АН УССР // Киев : энциклопедический справочник / под ред. А. В. Кудрицкого. — К. : Главная редакция Украинской Советской Энциклопедии, 1982.

Посилання[ред. | ред. код]