Запорізька АЕС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Запорізька атомна електростанція
Zaporozhje AES.jpg
Місцезнаходження Україна
Запорізька область
Початок будівництва 1 квітня 1981
Початок експлуатації 9 листопада 1984
Організація ДП НАЕК «Енергоатом»
Технічні параметри
Кількість енергоблоків 6
Тип реакторів ВВЕР-1000
Реакторів в експлуатації 5 (4й енергоблок на плановому ремонті)
Генеруюча потужність 6000 МВт
Інша інформація
Сайт ЗАЕС

Запорізька АЕС (ЗАЕС) — атомна електростанція, розташована в степовій зоні на березі Каховського водосховища в Запорізькій області України поруч із містом Енергодар. Це найбільша в Європі і 6 у світі атомна електростанція, вона складається з 6 атомних енергоблоків по 1 млн кВт кожний.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Рішення про будівництво ЗАЕС було ухвалено в 1978 році.

У 1981 р. почалося поетапне спорудження блоків станції. Протягом 19841987 р. уведені в експлуатацію чотири енергоблоки.

У 1989 р. став функціонувати п'ятий енергоблок, а шостий — лише в 1995 році, після скасування мораторію на будівництво ядерних об'єктів в Україні. Запуск шостого блоку Міжнародний інститут фінансів і економічного партнерства (США) відзначив Запорізьку АЕС «Смолоскипом Бірмінгема». Ця нагорода вручається підприємствам за успішне економічне виживання й розвиток в умовах зародження ринкових відносин.

Щорічно станція генерує близько 40 млрд кВт-год електроенергії, що становить п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі й половину її виробництва на українських атомних станціях.

За підсумками роботи в 2000 р. Запорізька АЕС визнана однією з трьох найкращих атомних станцій світу, що повністю відповідають вимогам МАГАТЕ.

На Запорізькій АЕС — першій серед атомних станцій України з реакторами типу ВВЕР — побудоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Технологія запорізького ССВЯП базується на зберіганні відпрацьованих паливних збірників у вентильованих бетонних контейнерах, розташованих на майданчику в межах атомної станції.

Проектний обсяг ССВЯП на Запорізькій АЕС — 380 контейнерів, що забезпечить на найближчі 50 років зберігання відпрацьованих паливних касет, які будуть вилучатися з реакторів протягом усього терміну експлуатації станції.

Оператором всіх чотирьох діючих АЕС України є держпідприємство «НАЕК» Енергоатом, яке набуває ядерне паливо за контрактами з компаніями ТВЕЛ (РФ) і Westinghouse Electric Sweden (Швеція). Енергоатом експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт. В Фінляндії та Чехії після невдалих випробувань від американського палива відмовилися, а Україна, не дивлячись на певні проблеми при експлуатації американських ТВЗ, вирішила продовжити впровадження американського палива на своїх АЕС[1].

Сховище ВЯП[ред.ред. код]

На сьогоднішній день діє тільки одне сховище для відпрацьованого ядерного палива — пристанційне сухе сховище (ССВЯП) на Запорізькій АЕС (введено в експлуатацію в 2001 р). Цей майданчик призначений тільки для палива, що дістається з реакторів ЗАЕС.

Паливо Хмельницької, Рівненської та Південно-Української АЕС вивозиться на переробку (з реакторів ВВЕР-440 РАЕС) на тривале зберігання в Росію (з реакторів ВВЕР 1000). Планується, що в майбутньому паливо з цих АЕС буде зберігатися на території України в централізованому сховищі відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Зоні відчуження ЧАЕС. Згідно проекту ЦСВЯП затвердженого КМУ його вартість становить 37 млрд грн. Термін закінчення будівництва всіх пускових комплексів ЦСВЯП орієнтовно 2033—2034 р (16,5 років від початку реалізації проекту)[2].

Заходи безпеки[ред.ред. код]

Постійний контроль за станом безпеки АЕС держави здійснюють Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український гідрометеорологічний центр. Щорічно, та при нагальній потребі вони інформують Кабінет Міністрів України, Раду національної безпеки та оборони України, профільні комітети Верховної Ради України щодо стану основних споруд АЕС та водосховища.

Міжнародний контроль[ред.ред. код]

Міжнародний контроль за діяльністю АЕС України постійно здійснює МАГАТЕ-Міжнародне агентство з атомної енергії, періодично надаючи необхідні звіти та рекомендації.

У міжнародному агентстві з атомної енергетики (МАГАТЕ) вважають, що заміна російського палива на американське — загроза ядерній безпеці в регіоні[3].

Аварії[ред.ред. код]

  • 3.11. 2014 р. — аварія на третьому блоці АЕС в системі видачі електроенергії. Аварія не пов'язана з реактором.[4] 5.11.2014 р. аварія ліквідована.

Галерея[ред.ред. код]

Панорама АЕС[ред.ред. код]

Панорама Запорізької АЕС

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]