Інтернет-корпорація з присвоєння імен та номерів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
логотип ICANN

Інтернет-корпорація з присвоєння імен та номерів (англ. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, або ICANN (абревіатура вимовляється як МФА[ˈaɪkæn]; цікаво що так само звучить англ. I canя можу) — міжнародна некомерційна організація, створена восени 1998 за участю уряду США для регулювання питань, пов'язаних з доменними іменами, IP-адресами і іншими аспектами функціонування Інтернету.

Статус[ред. | ред. код]

У 1998, відразу після створення ICANN, було підписано угоду між цією організацією і американським урядом. Це угода, термін якої закінчився 30 вересня 2009 робила ICANN підзвітною тільки Міністерству торгівлі США. Такий стан речей не влаштовував інші країни, зокрема, Євросоюз.

30 вересня 2009 ICANN підписало нову угоду з Міністерством торгівлі США, в рамках якого ICANN виводиться з-під контролю американського уряду і стає незалежною організацією[1]. Згідно з новим документом, ICANN буде зобов'язана надавати докладні публічні звіти про свою діяльність не рідше ніж раз на рік всім своїм членам. Втім, американський уряд і далі братиме участь в роботі Корпорації — Міністерство торгівлі США отримає одне з місць в Урядовому дорадчому комітеті ICANN (GAC — Governmental Advisory Committee). Організація GAC займається контролем діяльності ICANN, надаючи їй різні рекомендації. У комітет GAC входять різні представники із понад 80 країн світу.

Не всі країни оцінили рівень незалежності ICANN як достатній, зокрема восени 2009 Китай піддав критиці реорганізацію, закликав розпустити ICANN і створити справді незалежну міжнародну організацію під егідою ООН.[2]

Без змін залишився контракт ICANN з владою США з виконання функцій IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Угода передає у ведення ICANN розподіл IP-адрес, координування технічних параметрів протоколів інтернету і управління кореневими серверами DNS. Термін дії цього контракту закінчується в 2011 році.

Офіси ICANN розташовані в Лос-Анджелесі, Брюсселі і Вашингтоні, а в керівних органах корпорації є представники різних куточків нашої планети.

Діяльність[ред. | ред. код]

Діяльність ICANN істотно змінила вигляд Інтернету. До 1998 реєстрацію імен в доменах загального користування здійснювала тільки одна компанія. Подібний монополізм обумовлював високу вартість реєстрації — кожен домен в зонах .com, .net і .org щороку обходився його власнику в $50. Це, у свою чергу, було однією з причин, які перешкоджали зростанню кількості зареєстрованих доменних імен: у 1998 році у світі їх налічувалося всього три мільйони.

Корпорація ICANN почала використовувати розподілену систему реєстрації доменів, яка заснована на принципі вільного доступу акредитованих реєстраторів до реєстрів доменних імен. Цей крок поклав початок формуванню конкурентного доменного ринку. Сьогодні в доменних зонах загального користування працює понад 900 акредитованих реєстраторів, завдяки чому кількість зареєстрованих доменів значно зросла і вже перевищує 160 мільйонів.

У рамках розвитку системи адресації корпорація ICANN послідовно розширювала список доменів загального користування — зараз їх вже 16, тоді як у 1998 році було лише три (.com, .net, .org). З 2001 року корпорація впровадила доменні зони .info, .biz, .name, .coop, .museum, .aero, .pro, .travel, .jobs, .cat, .asia, .mobi, .tel. При цьому в ICANN мають намір і надалі слідувати політиці розширення адресного простору шляхом створення нових доменів верхнього рівня, в тому числі й багатомовних.

Заслугою ICANN можна назвати й те, що всі ухвалювані корпорацією рішення заздалегідь обговорюються з представниками інтернет-спільноти, бізнесу і державних органів влади різних країн. Це необхідно для забезпечення збалансованого управління адресним простором з урахуванням думки всіх зацікавлених у цьому процесі сторін. Обговорення документів ICANN сьогодні відбувається в найрізноманітніших форматах. Зокрема, перед затвердженням всі вони доступні для коментарів на сайті організації. Крім того, корпорація регулярно проводить міжнародні конференції.

4 лютого 2011 ICANN офіційно оголосила про вичерпання вільних адрес IPv4[3]. Це має прискорити перехід на адресацію за протоколом IPv6.

Домени національними мовами[ред. | ред. код]

30 жовтня 2009 року ICANN схвалила процедуру реєстрації доменних імен, що використовують не тільки латиницю, але і символи національних алфавітів[4]. Держави зможуть подати заяви на реєстрацію доменної зони верхнього рівня національною мовою від 16 листопада 2009. Нові правила дозволять використовувати в доменних іменах 100 тисяч нових символів. У ICANN нові правила найменування доменів називають найбільшою технічною зміною Інтернету за весь час його існування.

Заявка на домен .укр подана в ICANN 16 листопада 2009.

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]