Іпполіт Тен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Іпполіт Тен
Hippolyte Taine
Hippolyte taine.jpg
Народження 1828(1828)
Вузьє, Арденни
Смерть 1893(1893)
Париж
Громадянство (підданство) Flag of France.svg Франція
Знання мов

принаймні:

Ім'я при народженні Іпполіт Тен
Діяльність
Член Французька академія, Угорська академія наук і Баварська академія наук
Alma mater Кондорсе і Вища нормальна школа
Автограф Signature of Hippolyte Taine.jpg
Нагороди

Іпполіт Тен у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Іпполіт Адольф Тен (фр. Hippolyte Adolphe Taine; 1828, Вузьє, Арденни1893, Париж) — французький філософ-позитивіст, естетик, письменник, історик, психолог. Засновник культурно-історичної школи у мистецтвознавстві.

Наукові інтереси[ред.ред. код]

Прагнучи знайти формулу, що охоплює в єдине ціле хаос індивідуальних і неповторних явищ культури, Тен висунув ідею про залежність змін в мистецтві від змін суспільних потреб, побуту, звичаїв та уявлень. Він розглядав мистецтво як органічну складову частину суспільного цілого й виділив соціальні фактори, що визначають своєрідність мистецтва в той чи інший історичний період, в рамках тої чи іншої національної традиції. Такими факторами, на думку Тена, є:

  • раса як сукупність вродженних та отриманих у спадок нахилів, пов'язаних з особливостями темпераменту й тілесної конституції;
  • середовище проживання, що включає в себе географічне розташування країни, моральні уявлення її народу, побут та форму політичного устрою;
  • історичний момент як визначений етап існування даної культури в часі.

Наукові праці[ред.ред. код]

Написав праці: «Критичні досліди» (1858), «Історія англійської літератури» (т. 1—4, 1863—1864), «Філософія мистецтва» (1865—1869) та ін. В історичній праці «Походження сучасної Франції» (т. 1—3, 1876—93) критика Великої французької революції та якобінської диктатури.

1871 року спільно з Емілем Бутмі та іншими заснував Приватну школу політичних наук (École Libre des Sciences Politiques, Paris).

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://data.bnf.fr/ark:/12148/cb11925938n
  2. а б data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.

Посилання[ред.ред. код]