Александр I Балас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Александр I Балас
Ἀλέξανδρoς Bάλας
Александр I Балас
Александр I Балас
Монета Александра I
Цар Сирії
Початок правління: 150 до н. е.
Кінець правління: 145 до н. е.

Попередник: Деметрій I Сотер
Наступник: Деметрій II Нікатор

Дата народження: 2 століття до н. е.
Місце народження: Ізмір
Дата смерті: 145 до н. е.
Дружина: Клеопатра Теа
Діти: 1 син

Александр I Балас (? —145 до н. е.) — цар Сирії у 150145 до н. е., самозванець.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про дати народження нічого не відомо. також відсутні відомості щодо батьків Баласа. Народився він у Смірні. У 152 році до н. е. за намовлянням Євмена II, царя Пергаму, оголосив себе сином Антіоха IV (використовуючи свою схожість з цим царем). Його визнали та підтримали Рим, Пергам, Каппадокія, Єгипет. Ці держави були занепокоєні відновленням потуги Сирії за володарювання Деметрія I.

Бойові дії з Деметрієм I тривали протягом 152–150 років до н. е. У 151 році Птолемей VI видав за Баласа свою доньку. У 150 році до н. е. його супротивник загинув неподалік від Антіохії, й Александр стає новим царем.

У своїй політиці він, з одного боку, спирався на військо Єгипту, а з іншого відмовився від планів своїх попердників щодо відновлення кордонів держави. В результаті влада Сирії була практично знищена у Малій Азії, значні землі захопила Парфія, виокремилася Елімаїда. Згодом Балас виявив занепокоєння щодо надмірного посилення Птолемея VI, тому спробував того вбити. Провал цієї змови призвів до вторгнення до Сирії єгипетської армії, тепер Птолемей VI підтримав Деметрія, сина Деметрія I.

В результаті Александр I вимушений був тікати з Антіохії. Вирішальна битва відбулася при Ойнапарасі, в якій Балас зазнав нищівної поразки й втік до набатеїв. Він намагався тут отримати підтримку, але його було схоплено й страчено.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Клеопатра Теа

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]