Андалузит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Андалузит
AndalousiteTyrol.jpg
Загальні відомості
Клас мінералу силікати
Хімічна формула Al2O[SiO4]
Ідентифікація
Колір сірий, рожевий, іноді зеленуватий, рідко фіалковий
Сингонія Ромбічна сингонія
Твердість за шкалою Мооса 7—7.5
Блиск скляний
Колір риски Білий колір
Питома вага 3.1—3.2

Андалузи́т (від назви ісп. області Андалузії) (рос. андалузит, англ. andalusite, нім. Andalusit m) — мінерал підкласу силікатів, ортосилікат алюмінію острівної будови).

Загальний опис[ред.ред. код]

Хім. склад Al2O[SiO4]. Утворює стовпчасто-призматичні кристали та зернисті або променисті агрегати. Містить (%): Al2О3 — 63,2; SiO2 — 36,8. Домішки: Fe3+, Ti, Mg, Fe2+,Са та ін.

Сингонія ромбічна.

Густина 3,14-3,22.

Твердість 7,0-7,5.

Кристали витягнуті по осі, призматичні, ізометричні. Важливий мінерал контактово-метаморфічних утворень.

Колір сірий, рожевий, іноді зеленуватий, рідко фіалковий.

Блиск скляний.

А. застосовується в промисловості порцеляновій та вогнетривів, а також в електрометалургії.

Прозорий А. вживається як дорогоцінний камінь.

Різновиди А.: віридин та хіастоліт.

Андалузит марганцевий — відміна андалузиту червоного кольору, яка містить до 7% Mn2O3 і до 5% Fe2O3.

Родовища[ред.ред. код]

  • Найбільше родов. А. Уайт-Маунтін (США, шт. Каліфорнія). Прозорі різновиди А. зустрічаються в Індії, Шрі-Ланці, Бразилії, Танзанії, Іспанії та ін. країнах. Світові запаси А. оцінюються в 175 млн т. Використовують як вогне- та кислототривкий матеріал, прозорий А. — дорогоцінний камінь. Від назви провінції Андалузії в Іспанії.

Переробка[ред.ред. код]

Найпростіший спосіб збагачення андалузиту – важкосередо-вищна сепарація. Такий спосіб збагачення може бути використаний для матеріалу крупніше 0,5 мм. Більш тонкий андалузит збагачу-ється важкосередовищною сепарацією і флотацією. Для первинних андалузитових руд застосовується схема з використанням важко-середовищної сепарації. Відповідно з технологічною схемою руду дроблять у валковій дробарці і направляють на мокре грохочення. Підрешітний продукт (шлами) скидають у відвал, а надрешітний промивають у барабанному грохоті для відділення крупного класу +25 мм, який видаляється у відвал. Клас –25 мм знешламлюється в гідроциклонах, злив яких (шлами крупністю 0 – 0,5 мм) також ски-дається у відвал. Знешламлений матеріал після відтирки і грохо-чення для остаточного відділення шламів збагачується в дві стадії у важкосередовищних гідроциклонах. При флотаційному збагаченні застосовуються реагенти: збирачі – олеїнова кислота (рН 9), нафтенові масла та ін., депресор – рідке скло; при відділенні андалузиту від кварцу флотація проводиться в кислому середовищі.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]