Анцилове море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анцилове озеро. Залишок Скандинавського льодовика зазначено білим

Анци́лове мо́ре (Анцилове озеро) — прісноводний басейн, який існував на місці Балтійського моря в голоцені, змінивши Іолдійове море, через закриття протоки в центральній Швеції (в східній частині протоки поблизу сьогоденного Стокгольма) через ізостатичний підйом на півдні Скандинавії. Це відбулося 9500-8000 тому під час Бореального періоду. Після прориву води через Великий Бельт озеро стало Літориновим морем. Анцилове море на півночі і сході було ширше, ніж Балтійське море.

В глинястих відкладеннях Анцилового моря є численні залишки прісноводної фауни, зокр. молюска анцилюса (Ancylus fluviatilis), звідки й назва Анцилове море, запроваджена Мунте 1895.

Опис[ред. | ред. код]

Підйом південної Швеції не повністю блокував стік через центральну Швецію. Частина стоку з озера прямувала через річки Гета-Ельв і Стейн-Ельв, що наразі витікають з озера Венерн до Каттегат. Солона вода не поступала в озеро, але прісна продовжувала надходити в озеро через це піднявся рівень води й озеро зазнало трансгресії. Озеро було повністю блоковано 8000 років тому, коли озеро Венерн відокремилось від Анцилового озера.

Після остаточного припинення стоку до океану озеро зазнало ще більшої трансгресії, 9500-9200 років тому. На цей час більша частина Ботнічної затоки і частина Норвегії були вільні від льодовика, в той час як край Рованіемі у Фінляндії з'явилися не пізніше 9000 тому, незважаючи на нові повені.

Прискорене танення і відновлення рельєфу відбувалося різними темпами в різних місцях, що призвело до деякої нестабільності. До 9200 тому рівень озера піднявся до рівня Дарсового порогу і утворилася нова протока в безпосередній близькості від того, що наразі є «Великий Бельт» (протока між данським островами Зеландія та Фюн), яку деякі геологи називають Данською річкою. На той час, Сконе або південь Швеції, був островом 9200—8000 тому. Рівень озера почав падати.

Північна Скандинавія[ред. | ред. код]

9000 років тому північний канал перестав функціонувати, відбулося приєднання Сконе до Скандинавії, а не до Данії. Але, тільки перешийок, пов'язував Сконе з новітніми північними землями. Сконе був островом лише за часів Анцилового озера. У цей час представники мезолітової культури заселили нещодавно звільнені від льодовика землі по берегах Ботнічної затоки. Носії культури ловили рибу з берега, полювали на нерпу і північних оленів.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]