Аркадія (Цілком таємно)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серія «Цілком таємно»
«Аркадія»
Arcadia
Сезон №6
Серія №133 (6X15)
Перший показ7 березня 1999
СценарійДеніел Аркін
Режисер(и)Майкл Воткінс
Код виробника6ABX13
Хронологія
Попередня Наступна
Понеділок Альфа
Див. також: Аркадія

Аркадія (Arcadia) — 15-й епізод шостого сезону серіалу «Цілком таємно». Епізод не належить до «міфології серіалу» — це монстр тижня. Прем'єра в мережі «Фокс» відбулася 7 березня 1999 року.

У США серія отримала рейтинг домогосподарств Нільсена рівний 10.5, який означає, що в день виходу її подивилися 17.9 мільйона чоловік.

В каліфорнійському містечку Аркадія безслідно зникають жителі. При розслідуванні Малдер і Скаллі під виглядом подружньої пари заселяються в містечко і незабаром з'ясовують, що дивна любов місцевих жителів до суворого розпорядку обумовлена ​​страхом перед невідомим монстром.

Зміст

[ред. | ред. код]

Істина десь поруч

Житель ідилічної запланованої громади Аркадія Фоллс округу Сан-Дієго Девід Клайн, роздратований величезною кількістю правил, яким повинен відповідати його будинок, отримує посилку з вітряною іграшкою. Клайн, незважаючи на протест дружини, ставить іграшку на дах будинку — на зло сусідам. Тієї ж ночі в будинок до Клайнів приходить монстр і вбиває їх обидвох.

Через 7 місяців по тому Малдер і Скаллі під вигаданими іменами Роб й Лора Пітрі прибувають в громаду, як покупці будинку Клайн. Агенти приходять в подив, дивлячись, як сусіди милі, доброзичливі і послужливі, але, в той же час, нагадують новоприбулим про численні заборони (наприклад, сусід Він Шредер нервово тягне портативне баскетбольне кільце Малдера в гараж, кажучи, що ці кільця заборонені зводом правил громади). В'їхавши (час в'їзду також строго регламентовано), агенти починають обшук будинку (Клайни - третє зникле подружжя), і Малдер знаходить біля лопасті вентилятора на стелі якусь речовину, схожу на кров. На вечері в будинку голови громади Джина Ґоґоляка сусіди агентів діляться з господарем будинку своїми враженнями про нових мешканців. В кінці розмови Ґоґоляк говорить Шредеру, що Майк — «слабка ланка», і з ним потрібно розібратися. Тієї ж ночі Великий Майк бачить, що у нього перегорів ліхтар у дворі. Намагаючись замінити лампочку, Майк піддається атаці монстра і пропадає без сліду. Наступного вечора Скаллі після вечері у Шредера випадково знаходить в каналізації ланцюжок Майка.

На ранок Скаллі відвозить пляму з вентилятора в лабораторію, а Малдер перевіряє теорію, що під загрозу потрапляють порушники правил громади. Для цього агент встромляє некрасиву фігуру рожевого фламінго у дворі, а потім псує поштову скриньку. Коли Малдер відволікається від стеження за цими об'єктами, хтось непомітно приводить двір у відповідність з правилами і залишає в поштовій скриньці записку «будьте як усі… поки не стемніло». Увечері Малдер витягує баскетбольне кільце з гаража. Коли нервовий Шредер намагається прибрати кільце, монстр виникає поруч з дружиною Шредера на ганку їх будинку. Малдер вистрашує монстра, і всі троє бачать, що у Шредера перегорів ліхтар, як раніше у Майка.

Ґоґоляк оголошує Шредеру, що «Пітрі — справжня проблема». За результатами лабораторних аналізів плями, Малдер вирішує розкопати двір в пошуках тіл Клайнів, замаскувавши це під створення [Дзеркальний басейн|ставочка]]. Йому вдається знайти лише вітряну іграшку, на якій виявляється логотип компанії Ґоґоляка.

Монстр приходить в будинок «Пітрі», коли там знаходиться тільки Скаллі. Ціною свого життя її рятує поранений Майк, він весь цей час ховався в каналізації.

Малдер в конфліктній розмові з Ґоґоляком каже, що вбивства здійснює тибетська мислеформа Тульпа, породжена свідомістю схибленого на правилах голови. Прикувавши Ґоґоляка кайданками до ліхтаря, Малдер рушає на пошуки Скаллі. У цей момент істота атакує та мимоволі порушує правила громади Ґоґоляка і сама руйнується після його смерті.

Зйомки

[ред. | ред. код]

Деніел Аркін, сценарист серіалу з шостого сезону, написав «Аркадію», грунтуючись на власному невдалому досвіді. У 1991 році Аркін оселився в запланованій громаді. Вантажники запізнилися, і розвантажувати речі під час переїзду довелося ввечері. Незабаром Аркін отримав штраф від правління громади на суму в 1000 доларів за порушення одного з правил «трьохсотсторінкового зводу», яке регламентувало тимчасові рамки для переїзду. Тому, отримавши завдання написати сценарій до епізоду «Цілком таємно», Аркін вирішив висвітлити негативну сторону подібних організацій[1].

Спочатку головний антагоніст замислювався як якийсь метафоричний «Бугімен». Кріс Картер порадив замінити цю невизначеність на справжнє чудовисько, і Аркін ввів в сюжет елементи міфу про Тульпу. Ідею «одружити» Малдера і Скаллі одноголосно підтримали всі штатні сценаристи серіалу в ході наради, вважаючи її дуже правдоподібною — як легенду для роботи головних героїв під прикриттям[1].

На роль Великого Майка був запрошений Абрахам Бенрубі, відомий за роллю Джеррі Марковіца в серіалі « Швидка допомога». Знімальна група серіалу навіть не хотіла відпускати Бенрубі на зйомки «Цілком таємно» з побоювань, що це створить труднощі для їх власної роботи. Але у Бенрубі з'явилося «вікно» в кілька днів, і за цей період й були зняті всі сцени з його участю в «Аркадії». В один із днів акторові довелося сидіти у кріслі гримера протягом 4 годин, а наступні майже 12 годин ходити з штучними ранами[2].

Створення «чудовиська зі сміття» давалося важко. В процесі створення істота у знімального колективу отримала прізвиська «Стероїдний Гамбі», «Містер Баттерворт», «Фекальний Фред» і «Какомонстр»[1]. Асистент режисера Брюс Картер пояснював, що вибір зводився до одного із двох варіантів: «мускулиста істота, що створюється силою думки Джина Гоголака», або більш традиційне створення зі сміття, покрите «банановою шкіркою і кавовими зернами». Зрештою, костюм монстра був створений з пінополіуретану, до якого були прикріплені шматки рваної гуми. Конструкція була занурена в липкий бруд — для створення «сміттєвого» ефекту. Незважаючи на всю роботу по створенню чудовиська, більшість сцен із його участю були вирізані з фінальної версії епізоду[1].

Показ і відгуки

[ред. | ред. код]

Прем'єра епізоду відбулася на каналі «Fox network» 7 березня 1999 року. Рейтинг Нільсена склав 10,5 бала з часткою в 16,0 — приблизно 10,5 % з усіх обладнаних телевізором домогосподарств в США і 16 % від усіх домогосподарств, які дивилися телевізор у той вечір, були налаштовані на прем'єру епізоду. Кількість глядачів, які дивилися прем'єру, оцінюється в 17,9 мільйона осіб[3]. Епізод був показаний у Великій Британії і Ірландії по «Sky One» 20 червня 1999 року та отримав 1,02 мільйона глядачів, що зробило його найпопулярнішим епізодом того тижня[4].

Від критиків «Аркадія» отримала змішані відгуки. Роб Брік з «Topless Robot» назвав серію десятим самим смішним епізодом «Цілком таємно», виділивши два типи гумору в серії. Перший — «явно сміховинний» — пов'язаний з ідеєю «одружити» Малдера і Скаллі, тоді як другий — пародіює реальне життя в запланованих громадах[5]. Тімоті Секстон («Yahoo! News») вважав «сміттєвого монстра» одним з кращих монстрів тижні в історії «Цілком таємно»[6]. Письменники Роберт Шірман і Ларс Пірсон в книзі «Хочемо вірити: Критичний путівник по Цілком таємно, Мілленіуму та Самотніх стрільцях» присвоїли епізоду 4 зірки з п'яти. На думку авторів, наріжним притягувальним моментом серії була ідея, що Малдер і Скаллі працюють під прикриттям одруженої пари япі. Однак кульмінаційну сцену автори порахували занадто «поспішною»[7].

Емілі Вандерверфф в огляді для «The A.V. Club» була більш стриманою, присвоївши серії оцінку «B +» (3,5 бала з 4-х можливих), зазначивши, що епізод не належить до числа кращих в серіалі. На її думку, це пов'язано з тим, що епізод показує, якими б були Малдер і Скаллі в спільному сімейному житті, тоді як монстра «складно зрозуміти»[8]. Ще більш критична щодо «Аркадії» була Пола Вітаріс з «Cinefantastique», присудивши епізоду 2 зірки з чотирьох. Похваливши акторську гру Духовни в сценах, де він «бунтує проти правил», антагоністів серії Вітаріс охарактеризувала як «стереотипних самолюбивих міщан»[9].

Знімалися

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г Мейслер, ст. 168
  2. Мейслер, ст. 169
  3. Мейслер, ст. 294
  4. Weekly top 10 programmes on TV sets (July 1998 — Sept 2018)
  5. "The 10 Funniest X-Files Episodes
  6. Sexton, Timothy (20 червня 2008). The Best X-Files Monsters of the Week: No Aliens Allowed. Yahoo! Voices. Yahoo!. Архів оригіналу за 5 січня 2013. Процитовано 17 березня 2012.
  7. Шірман і Пірсон, ст. 180—181
  8. The X-Files: «Arcadia» / Millennium: «Forcing The End»
  9. Vitaris, Paula (Жовтень 1999). Sixth Season Episode Guide. Cinefantastique. 31 (8): 26—42.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Monday
  • Цілком таємно
  • Shearman, Robert; Pearson, Lars (2009). Wanting to Believe: A Critical Guide to The X-Files, Millennium & The Lone Gunmen. Mad Norwegian Press. ISBN 0-9759446-9-X
  • The X-Files and Literature: Unweaving the Story, Unraveling the Lie to Find…
  • Terror Television: American Series, 1970—1999
  • Opening The X-Files: A Critical History of the Original Series