Арктична пустеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аркти́чна пусте́ля — природна зона, частина арктичного географічного поясу, басейну Північного Льодовитого океану. Це найпівнічніша із природних зон, характеризується арктичним кліматом. Простори покриті льодовиками, щебенем й уламками каменів. Займає Північний Льодовитий океан, північне узбережжя Росії з островами, Шпіцберґен, гори Ісландії, Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг та північна частина Аляски.

Клімат[ред. | ред. код]

Характерні низькі температури повітря взимку (до −50 °C), у середньому −30 °C у лютому і +1 °C у липні. Низька температура — наслідок не тільки того, що Сонце ніколи не підіймається високо над горизонтом, але й того, що його світло відбивається снігом та льодом. Річна сума опадів до 400 мм.

Флора і фауна[ред. | ред. код]

Арктична пустеля практично позбавлена рослинності: немає чагарників, лишайники й мохи не утворюють суцільного покриву. Ґрунти малопотужні, із плямистим (острівним) поширенням в основному тільки під рослинністю, що складається з головним чином з осок, деяких злаків, лишайників і мохів. Украй повільна відтворюваність рослинності. Фауна переважно морська: морж, тюлень, улітку є пташині базари. Наземна фауна бідна: песець, білий ведмідь, лемінг[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Арктическая пустыня // Географическая энциклопедия