Дханвантарі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Зображення Дханвантарі з цілющими травами і посудиною амріти в руках

Дханвантарі або Дханвантарін - бог-лікар в індуїзмі, вважається покровителем Аюрведи. Дханвантарі - аватара Вішну, згадується у Бгагавата-пурані та інших індуїстських писаннях. Він вважається основоположником Аюрведи і пов'язаний з молитвами про здоров'я. Йому приписують володіння знаннями в галузі хірургії, лікування травами, антисептичних властивостей куркуми, здатності солі заліковувати рани.

Пурани про Дханвантарі[ред.ред. код]

Бгагавата-пурана так говорить про народження Дханвантарі:

Потім, о царю, коли сини Кашьяп - демони і напівбоги - знову почали збивати Молочний океан, їх побачили вони чудову людину. Міцний і сильний, з довгими руками, він відрізнявся могутньою статурою. Шия Його, зазначена трьома смугами, нагадувала мушлю. Його очі були рожевими, а тіло - темним. Він був дуже юний, Його прикрашали гірлянди, а все його тіло було прибрано коштовностями. На ньому був жовтий одяг і сережки з яскраво сяючих перлів. Кінчики Його волосся були умащені маслом. Його широкі плечі та інші риси говорили про те, що Він має силу й міцний, як лев. На Ньому були браслети, а в руці Він тримав глечик, по вінця наповнений нектаром. Це був Дханвантарі, часткове втілення Вішну. Він знав науку лікування і в якості одного з напівбогів був наділений правом отримувати свою частку під час жертвоприношень.

Дханвантари - лікар богів , зображуваний в білому одязі , з чашею наділяючим безсмертям напою амріта .

Відомий давньоарійський переказ говорить про бога лікування Дханвантарі , який 25 тисячоліть тому приніс на Землю мудрість Аюрведи . Було передбачено, що Дханвантарі знову втілиться на Землі. Він приходитиме кожен раз, коли люди , забувши свою справжню природу і природний закон існування , почнуть страждати від хвороб.

Дханвантарі був найпершим лікарем і хірургом не тільки в Індії , але і на всій земній кулі . Лікування його базувалося на постулатах ведичних знань і традицій.

Будучи майстерним і досвідченим лікарем за стандартами його часу , його вважають основоположником сучасної медицини та пластичної хірургії. Хоча , його методи були на багато болючіше сучасних , і використовувалися в крайніх випадках , наприклад при важких пораненнях на війні. Всі його операції проводилися без анестезії і, незважаючи на ці по суті справи грубі і незрілі методи , його пацієнти , як правило , завжди зцілювалися . Існує думка , що він є першим вчителем Суршрута , батька Аюрведичної хірургії. В Індії відмічають свято Дханвантарі Джаянті - День народження Дханвантарі (у 2013 р. припадає на 1 листопада). У цей день традиційно проводиться Ведична церемонія для здоров'я і довголіття.

Легенда[ред.ред. код]

Минуло безліч століть , і Дханвантарі втілився як раджа Діводаса , народившись в царській родині в святому місті Бенарес ( Варанасі ) . " Одного разу до обителі Діводаси прийшли Вайтарана , Сушрута , Каравірья та інші мудреці , і сказали :" Наші серця занурені в печаль побачивши людей , які страждають від фізичних та розумових хвороб. Щоб вигнати хвороби і повернути їм здоров'я і благополуччя , для блага всіх, що живуть істот , навчи нас Аюрведі , знанням якої ти володієш досконало. Ми готові стати твоїми відданими учнями " . І Діводаса відповів: " Заходьте , будьте моїми синами , і я навчу вас . Бо я , Дханвантарі , що визволив живих істот від старості , хвороб і смерті , знову з'явився на Землі для того , щоб відкрити вам серед інших гілок Аюрведи Шалья - чікітсу " . ( Сушрута самхита , Сутрастхана , 1.13-14 , 22).

Міф говорить про те , як Діводаса передав знання своїм учням , розділивши його на вісім частин для того , щоб його легше було запам'ятати. Його учні , які називали себе Дханвантарї або послідовники Дханвантарі , розвинули і сформулювали в канонах знання, отримане від свого вчителя. Кращим серед Дханвантарїв був Сушрута , про мудрість і майстерність якого складені легенди. Він склав трактат , текст якого спочатку передавався з уст в уста , від вчителя до учня. Минуло безліч століть , і пам'ять людська почала слабшати . Тоді текст почали записувати під ім'ям його першого укладача . Фрагменти цих шлок і згадки про них можна зустріти в більш пізніх працях коментаторів. І лише на рубежі I -II століття н.е. була відновлена ​​, записана , відредагована і доповнена " Сушрута Самхита " , яка доступна сучасному читачеві . Наступником древнього знання став інший Сушрута , який походив з родини потомствених Вайда і названий батьками на честь великого учня Дханвантарі .

Сушрута Молодший був незвичайною особистістю. Умілий лікар , глибокий філософ , талановитий наставник , чудовий літератор , він не тільки відновив " Сушрута Самхита " , але і заснував школу , в якій сотні учнів опановували науку Шалья - чікітси . Існує безліч історичних свідчень того , що школа Сушрути славилася далеко за межами Індії. Сушрута досконало виклав анатомію і фізіологію людини , описав причини і механізми розвитку 1200 різних захворювань , детально розробив більше 300 складних операцій , заклав основи гірудо - і голкотерапії , задовго до Гарвея описав циркуляцію крові , задовго до І. Павлова - секрецію шлункових соків , за багато століть до Е. Дженера - спосіб щеплення проти віспи . Безліч положень трактату Сушрути лише недавно було відкрито і визнано сучасною наукою . Можна лише припускати , скільки століть тому були створені інструменти та розроблено методи , за допомогою яких проводилися видалення катаракти , каменерозсікання і кесарів розтин , лапаротомія і пластичні операції по відновленню покалічених носів , вух і губ. І саме " Сушрута Самхіта " вважають трактатом , найбільш точно передає " Дханвантарі самхита " - найперше , початкове джерело Аюрведи .

Мантра[ред.ред. код]

Промовлення Дханвантарі Гаятрі мантри збільшує цілющу силу лікарських рослин, ароматичних масел, мінералів і зборів цілющих трав. Деякі майстри Аюрведи стверджують, що коли Дханвантарі гаятрі мантру прочитати 21 разів навіть над звичайною водою, така вода стане нектаром, здатним зцілити найважчі недуги, а якщо щодня повторювати цю мантру 108 разів, то можна знайти здатність зцілювати дотиком, поглядом і словом.

om väsudeväya vidmahe vaidyaräjäya dhimahi |

tanno dhanvantrih procodayät

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Chopra, A.S. (2003) in «Ayurveda», Medicine Across Cultures, edited by Selin, Helaine & Shapiro, H. 75-83. Kluwer Academic Publishers. United States of America: ISBN 1-4020-1166-0.