Бородавочник африканський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бородавник африканський
Бородавочник африканський
Бородавочник африканський
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Надряд: Унгуляти (Ungulata)
Ряд: Оленеподібні (Cerviformes)
Родина: Свиневі (Suidae)
Рід: Бородавочник (Phacochoerus)
Вид: Бородавочник африканський
Phacochoerus africanus
Gmelin, 1788

Посилання
Вікісховище: Category:Phacochoerus africanus
Віківиди: Phacochoerus africanus
EOL: 328332
ITIS: 625008
МСОП: 41768
NCBI: 41426
Fossilworks: 133161

Бородавочник (бородавник) африканський (Phacochoerus africanus) — вид з родини свиневих (Suidae) ряду парнокопитних, ендемік Африки, що мешкає на більшій її частині.

Морфологія[ред. | ред. код]

Африканський бородавочник
Череп самця бородавочника з Сенегалу розміром 40 см.

На перший погляд, бородавник нагадує дику свиню з дещо плескатою, дуже великою головою. Перш за все впадають в очі шість бородавок, розташованих симетрично по периметру морди, а також вигнуті ікла, що досягають довжини до 60 см. Бородавки, що ростуть з прогресуючим віком бородавочника, є виключно шкірним утворенням, закладені в ембріональному розвитку на генетичному рівні і не мають ні кісткової, ні м'язової основи.

Шкіра зазвичай сірого кольору і через теплий клімат Африки тонша, ніж у європейських родичів. На потилиці і на спині у бородавника є грива. Хвіст на кінчику увінчаний своєрідним потовщенням. При небезпеці або втечі бородавник має звичай піднімати його вгору, за що він жартома отримав кличку «Радіо Африка». Дорослі самки бородавника досягають ваги до 70 кг, самці до 100 кг, висота в загривку сягає 64 см.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Бородавочник, що харчується стоячи на ліктях

Бородавочники територіальні тварини, ведуть осілий спосіб життя і ніколи не роблять сезонних міграцій. Бородавочники є соціальними тваринами, що живуть в групах. У групі зазвичай від 4 до 16 дорослих тварин. Активне життя ведуть перш за все в денний час. Під час полуденної жари люблять відпочивати в чагарниках або під деревами. Вночі ховаються в скельних ущелинах, колишніх будівлях термітів або ж в норах трубкозубів (Orycteropus), які вночі йдуть на пошуки їжі. Іноді не гребують норами їжатців або риють власні. Таким чином бородавочникам вдається уникати свого головного ворога — лева.

Під час риття землі бородавочники згинають передні лапи в суглобах і опускаються на «лікті», на яких з великою легкістю повзуть вперед. Цю ж позу вони також приймають під час пиття води з струмків.

Розповсюдження і підвиди[ред. | ред. код]

Бородавочник поширений у всій Африці на південь від Сахари. Існують чотири підвиди, з яких три представлені досить широко. Тільки еритрейський бородавочник (Phacochoerus africanus aeliani) вважається під загрозою зникнення.

Розмноження[ред. | ред. код]

Як правило, вагітність триває 5 або 6 місяців. Зазвичай народжується від 2-х до 4-х поросят, іноді їх може бути до восьми. Поросята відлучаються від молока матері у віці 3-4 місяці, статева зрілість настає у віці 1,5-2 роки.

Дикі бородавочники можуть жити до 15 років. У неволі деякі особини доживають до 18 років.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Величезні верхні ікла дорослого самця часом досягають довжини 50 см.
  • Бородавочник Пумба — персонаж мультфільму «Король Лев» і один із заголовних героїв мультиплікаційного телесеріалу «Тімон і Пумба», найкращий друг суріката Тимона.
  • Бородавочник Кульок — талісман журналу Maxim з 2003 року.
  • Ім'ям бородавочника (Warty Warthog) був названий перший реліз операційної системи Linux Ubuntu.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Cumming, D.H.M. (2008). Phacochoerus africanus. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 5 April 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.

Посилання[ред. | ред. код]