Сенегал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Республіка Сенегал
République du Sénégal

Прапор Герб
Девіз: "Un Peuple, Un But, Une Foi"
фр. "Одні люди, одна мета, одна віра"
Гімн: Pincez Tous vos Koras, Frappez les Balafons
Розташування Сенегалу
Столиця Дакар
14°40′ пн. ш. 17°25′ зх. д. / 14.667° пн. ш. 17.417° зх. д. / 14.667; -17.417
Найбільше місто столиця
Офіційні мови Французька
Державний устрій Напівпрезидентська республіка
 - Президент Макі Салл
 - Прем'єр-міністр Аміната Туре
Незалежність  
 - від Франції 20 червня 1960 
Площа
 - Загалом 196 723 км² (87)
 - Води (%) 2.1
Населення
 - оцінка 2013 р. 13,567,338 (72)
 - Густота 59/км² (137)
ВВП (ПКС) 2005 р., оцінка
 - Повний $20.504 млрд (109)
 - На душу населення $1,759 (149)
ІРЛП  (2004) 0.460 (низька) (156)
Валюта КФА франк BCEAO (XOF)
Часовий пояс UTC
Домен інтернету .sn
Телефонний код +221
Sahel Map-Africa rough.png
Політичні структури Сахеля
XI-XIII ст.
Імперія ГанаКанемТекрур
XIII-XVIII ст.
Джолоф (Волоф) • Імперія МаліІмперія Сонгай
МосиМіста-держави хаусаБагірмі
ВаданДарфурський султанатСеннар
БорнуСокотоМасинаТакедда
XIX-XX ст.
(Колонії)
Британська колонія Нігерія
Судан (колонія)Французька Західна Африка
Французька Екваторіальна Африка
XX ст.
(Незалежні держави)
СенегалМавританіяБуркіна-Фасо
МаліНігеріяНігер
КамерунЧадСуданЕритрея

Сенега́л або Сенеґа́л, Респу́бліка Сенега́л (фр. le Sénégal), країна на заході Африки на березі Атлантичного океану, межує на півночі з Мавританією, сході — з Малі, півдні — з Гвінеєю і Гвінеєю-Бісау, із трьох сторін охоплює Гамбію; площа 196200 км²; столиця і головний порт Дакар;

Географія[ред.ред. код]

Пейзаж Казаманки
Топографічна мапа Сенегалу
Баобабовий гай

На території Сенегалу переважають низовини, в окремих місцях височини до 500 м. Клімат субекваторіальний, на півночі — сухий; головна річка — Сенегал; на території країни переважають савани, болота і тропічний ліс на південному заході.

Сенегал розташований на заході африканського континенту. Він розташований між широтами 12 ° і 17 ° північної широти та 11 ° і 18 ° західної довготи.

Сенегал зовні обмежений Атлантичним океаном, на заході, Мавританією, на півночі, Малі на сході, і Гвінея та Гвінея-Бісау на півдні; внутрішньо він майже повністю оточує Гамбію, а саме на півночі, сході та півдні, окрім короткої смуги Атлантичного узбережжя Гамбії.

Сенегальський пейзаж складається головним чином на заході з прокатних піщаних рівнин Сахеля, яка підніметься до передгір'я на південному сході. Північна межа утворена річкою Сенегал, інші річки включають Гамбію та річка Казаманс. Столиця Дакар лежить на півострові Зелений Мис, західній точці континентальної Африці. Великі тварини в Сенегалі майже повністю винищені, але в саванах зустрічаються антилопи, а в глухих місцях ще мешкають шакали , гієни , леопарди і гепарди . Багато дрібних гризунів, птахів, плазунів, комах (в тому числі муха цеце). Прибережні води багаті рибою, включаючи акул.

Клімат[ред.ред. код]

Докладніше: Клімат Сенегалу

У Сенегалі тропічний клімат з приємним теплом протягом року з чітко визначеними сухим та вологим сезонами, які слідують з північно-східними зимовими та південно-західними влітку вітрами. В сухий сезон (з грудня по квітень) переважають спекотний, сухий вітер харматан.[1] Річна кількість опадів Дакара 600 мм, відбувається в період з червня по жовтень, коли максимальна температура в середньому 30° C і мінімуми 24,2° C; З грудня по лютий максимальні температури становлять в середньому 25,7° C і мінімуми 18° C.[2]

Амплітуда температура вище, ніж на узбережжі (наприклад, середня денна температура в Каолаці та Тамбакунда за травень, є 30° C і 32,7° C, відповідно, порівняно з Дакаром 23,2° C,[3] та опади істотно зростає далі на південь, що перевищує 1500 мм щорічно в деяких областях.

В Тамбакунда, особливо на кордоні з Малі, де починається пустеля, температура може досягати 54° C. Північна частина країни має спекотний пустельний клімат, центральна частина має гарячий посушливий клімат та південна частина має перемінний тропічний вологий та сухий клімат. Сенегал переважно сонячна і суха країна.

Історія[ред.ред. код]

Територія Сенегалу почергово входила до складу Ґани, Текруру, Малі, Джолофу. Від XI ст. розпочинається ісламізація, XV ст. — проникнення європейців і торгівля невільниками. Протягом XIX ст Сенегал був загарбаний Францією, від 1904 — привілейована колонія Сенегал у Французькій Західний Африці. У 1958 — автономна республіка, а у 1960 здобула незалежність, залишається членом французької співдружності. 1960–1980 — президент Сенґор, відбувалася тісна і всебічна співпраця з Францією, Західною Європою, франкофонними африканськими державами. 1960–2000 — при владі представники соціалістичної партії. 1980–2000 — президент А.Діуф, який 1981–1998 намагався створити конфедерацію Сенегамбія. 2000 року президентом стає Абдулай Ваде від Демократичної партії Сенегалу. У 1980-их роках на півдні країни (в Касаманці) діяв Рух демократичних сил Касаманки, остаточне перемир'я з яким було укладено наприкінці 2004 року.

Населення[ред.ред. код]

Населення Сенегалу становить 13,5 млн мешканців (2013). Етнічний склад: 20 етнічних груп, найбільшими є: волоф (43%), фульбе (24%), серер (15%). Європейців (в основному французів) та ліванців — близько 1%. Урбанізація — 49%.

Релігія[ред.ред. код]

Мусульмани — 92%; також традиційні вірування (6%); християни (2%);

Економіка[ред.ред. код]

Основу економіки Сенегалу становить вирощування і переробка арахісу, а також зернових, маніоку, бавовни. Важливу роль грають збір ґуміарабіку, розведення худоби, рибальство, видобуток фосфоритів. Головний порт — Дакар

Сенегал

Примітки[ред.ред. код]

Мавританія Мавританія Мавританія Мавританія
Гамбія Гамбія
Атлантичний океан
Gray compass rose.svg Малі Малі
Гвінея-Бісау Гвінея-Бісау Гвінея Гвінея