Брейкданс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реп-музика
Стилістичні походження
Походження
початок 1970-их - США
Типові інструменти
Популярність Північна Америка, Європа
Регіональні сцени
Іспанія - Італія - Нідерланди - Німеччина - Польща - Росія - США - Україна
Інші теми
Бітбокс - Брейк
Thai Breakdancers.jpg

Брейк-данс, або брейкінг (англ. Breaking) — стиль вуличного танцю, що розвився з хіп-хоп-руху в Південному Бронксі (Нью-Йорк), на початку 70-х років. Цей танець є одною з підвалин культури хіп-хопу. Це найстаріший і найвідоміший зі всіх стилів хіп-хоп-танців.

Історія[ред. | ред. код]

Традиційно вважається, що початки брейкінгу виникли у 1969 році завдяки зірці того часу Джеймсу Брауну та його хіту «Get on the Good Foot». Під час виконання своїх композицій він виконував своєрідний танець, що отримав назву «Good Foot». Згодом він стає окремим танцювальним стилем. Було також започатковано традицію баттлів.

DJ Kool Herk (діджей Кул Герк) часто називають хрещеним батьком хіп-хопу. Родом з Ямайки, цей хлопець в 1967 році переїздить до Бронксу і стає улюбленцем у місцевої публіки. Його любили за оригінальний гетто-стиль, який не залишав байдужим жодного вуличного танцюриста. Саме він допоміг сформуватися поняттю 'бібой'- брейк бой, біт бой, Бронкс бой ...

Герк був відомий тим, що вмів збирати круті туси з різних районів і заряджати людей божевільною атмосферою. Треки, які він грав, були кращими в свій час. Це Baby Huey - "Listen To Me", Michael Viner's Incredible Bongo Band - "Apache" та ін. Наприклад, "Give It Up Or Turn it A Loose (In The Jungle Groove Remix)" від James Brown, став своєрідним гімном Хип- хопу. Кожен Бібой, емсі і райтер знав цей трек. Коли Брауна включали на дискотеці, все знали, що прийшов час виступати найкрутішим танцюристам ...

Величезним новаторством діджея стала його система Геркулоіди, разом з якою йому не було рівних ні в одному баттлі.[1]

Танець тих часів значно відрізнявся від того, що розуміють під брейкденсом сьогодні. В деяких аспектах він був простішим. В танці не було таких елементів як Гелікоптер (Windmill), Хедспін (Headspin), Флаєр (Flare). Більше уваги приділялось футворку ( або Floor Work). Цей, сьогодні застарілий, брейк став надзвичайно популярним серед молоді та вуличних угрупувань Південного Бронксу. Тут він пройшов значний шлях розвитку.

До наступного етапу розвитку долучились різноманітні групи людей, серед яких найвідомішими були Zulu Kings, Rock Steady Crew. Значний внесок додав діджей Africa Bambaataa, що створював музику для брейкінгу. Rock Steady Crew додали багато акробатичних рухів у брейкінг. Серед них: Хедспін, Бекспін, Хендглайд та Гелікоптер.

У 1980-их популярність брейкінгу різко пішла на спад. Однак на початку дев'яностих танець отримує друге дихання. З'являються такі вражаючі елементи як флаєр (flare), ейртвіст (airtwist), найнті (1990).

Рухи[ред. | ред. код]

Щодо окремих частин брейкінгу часто вживають такі терміни як топрок (toprock), апрок (uprock), футворк (), фрізи (freezes), суїсайди (suicides) та Пауермув (power move).

Отже термін «топрок» вживається винятково до рухів, що виконуються у позиції стоячи. Топрок демонструє координацію, почуття ритму та підкреслює стиль бібоя. Переважно топрок є першою частиною виступу танцюриста. Він дозволяє розігрітись та перейти до наступних етапів.

Апрок — це частина топроку, в якій присутні елементи змагання або битви. Це різноманітні прокрути, увертання, присяди та ін. Часто апрок виглядає як бій без контактів.

Футворк (дослівно — «робота ногами»)- елемент, що виконується в присадженому положенні. Тобто бібой впирається обома руками, а частіше одною в підлогу та виконує різноманітні рухи ногами. Переважно футворк виконується по колу. Такі елементи називають пробіжками (англ. «step»). Сюди відносяться 6-step, 2-step, coffee grinder.

Фрізи — завмирання бібоя на декілька секунд в чудернацьких та надзвичайно складних положеннях. Фрізи виконуються на одній/двох руках, на голові, на ліктях та інших частинах тіла.

Суїсайди — раптові падіння на спину, живіт, сідниці та ін. Суїсайди часто виконуються як завершення виступу бібоя. Ці рухи часто виглядають надзвичайно небезпечними та болісними. Однак численні тренування та спеціальна техніка мінімізують небезпеку пошкоджень.

Пауермув — напевне найскладніша частина брейкінгу. Переважно це обертальні та циклічні рухи, що вимагають надзвичайної координації рухів, сили м'язів, гнучкості та відточеної техніки. Своє походження пауермуви беруть з гімнастики та деяких єдиноборств. Сюди відноситься гелікоптер (windmill), флаєр (flare, рух запозичено з гімнастики), хедспін (headspin, обертання в положенні сточи на голові), найнті (1990, обертання в положенні стоячи вертикально на одній руці), ейртвіст (airtwist, airflare).

Змагання[ред. | ред. код]

Breakdance-oldschool.png

Змагання бібоїв традиційно називаються баттлами. Переважно глядачі баттлу утворюють коло або квадрат всередині якого по черзі виступають бібої. Баттли можуть відбуватись між одиночками, тобто 1 на 1, та цілими командами. Конкретний виступ танцюриста називають виходом. Тобто у випадку змагання двох чоловік, кожен з них може мати наприклад по два виходи тривалістю по 30 секунд, оскільки виступ є надзвичайно виснажливим. В батлах також присутні судді які в кінці визначають переможця! Окрім баттлу існує ще поняття джем. Джем — це не стільки змагання скільки просто демонстрація можливостей кожного бібоя. В "джемі"суддів немає там вирішує все публіка.

У жовтні 2018 року брей-данс уперше увійшов у програму юнацьких олімпійських ігор, що відбулися у Буенос-Айресі. Для участі в змаганнях було відібрано 12 хлопців та 12 дівчат зі усього світу.[2]

25 червня 2019 року МОК попередньо включив брейк-данс до програми літніх олімпійських ігор у Парижі 2024 року[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]